محیط رقابتی

محیط رقابتی

اجزای محیط رقابتی

محیط رقابتی از دو بخش تشکیل می شود:

محیط کاری و

محیط گسترده.

مقصود از” محیط کاری ” رقابت بین عوامل تولید، توزیع، و ترویج محصول است. این ها عبارت اند از شرکت تولید کننده، توزیع کنندگان، واسطه ها و مشتریان هدف.

عرضه کنندگان مواد و عرضه کنندگان خدمات، مانند سازمان های تحقیق بازاریابی، سازمان های تبلیغ، شرکت های حمل ونقل و شرکت های ارتباطات راه دور در گروه عرضه کنندگان قرار می گیرند. نمایندگی های شرکت ها، حق العمل کاران،کارگزاران، نمایندگان تولید کنندگان و سایر شرکت هایی که در شناسایی و فروش محصولات به مشتریان نهایی نقش دارند. در گروه “توزیع کنندگان و واسطه ها” قرار می گیرند.

اجزای محیط گسترده

“محیط گسترده” از شش بخش تشکیل می شود، ترکیب جمعیت، عوامل اقتصادی، عوامل اجتماعی- فرهنگی، عوامل فناوری و عوامل سیاسی- قانونی. بازاریاب ها باید به روند ها و رویدادهای رخ داده در این عوامل توجه زیادی بنمایند و استراتژی های بازاریابی خود را پیوسته تعدیل کنند.

به صورت دائم فرصت های جدید به وجود می آیند. همچنین بازاریاب ها (شرکت ها) باید همواره گوش به زنگ باشند و هوشیارانه عمل کنند.

پاورپوینت بازاریابی

پاورپوینت مبانی بازاریابی

نمونه هایی از محیط رقابتی

در برنامه کسب و کار هر شرکت کوچک بخشی است که به بررسی فضای رقابتی می پردازد. محیط رقابتی شامل تمامی عوامل بیرونی است که با خدمات یا محصولات تجارت کوچک رقابت می کنند. نادیده گرفتن هر یک از این عوامل منجر به داشتن تصویری ناقص می شود که می تواند منجر به تصمیم گیری ضعیف شود. بارزترین نمونه های عناصر موجود در یک فضای رقابتی ، رقبای مستقیم مشاغل هستند ، اما نمونه های دیگر شامل منابع نظارتی ، رقبای غیرمستقیم و تحولات اجتماعی و فناوری است.

مقررات و تقاضاهای مجوز

توانایی کسب و کار کوچک در رقابت و محیطی که در آن تلاش می کند تا سود کسب کند ، می تواند تا حد زیادی تحت تأثیر مقررات دولت و تقاضاهای های مجوز حرفه ای باشد. به عنوان مثال ، اگر یک کشور آیین نامه هایی را تصویب کند که تمام ماساژ درمانی باید همان تقاضا های صدور مجوز را به عنوان یک متخصص آرایشی و بهداشتی مطابقت دهد ، می توان فضای رقابتی را تغییر داد. به همین ترتیب ، در صورت تصویب قوانین اصلاحات بدون عیب و نقص ، می توان فضای رقابتی یک شرکت بیمه را تغییر داد. در حالی که در حالت ایده آل همه رقبا در محیط زیست مشمول مقررات یکسانی هستند ، مقررات ممکن است هزینه سنگین تری ایجاد کرده یا به سود یک تجارت کوچکتر باشد.

تأثیر مستقیم رقبا در محیط رقابتی

در یک اقتصاد بازار سالم ، فضای رقابتی مملو از رقبای مستقیم است. اینها شامل همه کسانی است که در همان تجارت هستند. در یک صنعت ، کلیه مشاغل ارائه دهنده محصولات و خدمات یکسان در رقابت مستقیم قرار دارند. به عنوان مثال ، هرکسی که قطعات الکترونیک می فروشد ، با سایر فروشندگان لوازم الکترونیکی رقیب مستقیم است. کلیه بنگاههای مشاوره رسانه ای در رقابت مستقیم با یکدیگر قرار دارند.

تأثیر رقبا غیر مستقیم

رقبای غیر مستقیم کسانی هستند که دقیقاً در همان نوع تجارت نیستند اما برای همان پولهاییکه  مصرف کننده خرج می کند رقابت می کنند. آنها ممکن است متعلق به همان صنعت باشند ، اگرچه این یک الزام نیست. آنچه محیط رقابتی غیرمستقیم را ایجاد می کند این است که مشاغل کالایی یا خدمات متفاوتی ارائه می دهند.

به عنوان مثال ، در صنعت سرگرمی ، یک کانال تلویزیونی کابلی با فروشنده بلیط برای یک استادیوم ورزشی یا کنسرت برای هزینه های صرف شده سرگرمی رقابت می کند. یک رستوران فست فود با یک بوفه رستوران در رقابت غیر مستقیم است.

روندهای اجتماعی و فناوری

غالباً به دلیل تغییر تکنولوژی یا شیوه خرید محصولات ، محیط رقابتی یک تجارت کوچک تغییر می یابد. به عنوان مثال ، Amazon.com انتظارات مشتری و نحوه توزیع مشاغل محصولات را تغییر داد. نوآوری های این شرکت ، بر فضای رقابتی مشاغل کسب و کار محصولات مصرفی تأثیر گذاشت و بازارهای مختلفی را برای مشاغل کوچک باز کرد که قبلاً نمی توانست امیدی به رقابت با شرکتهای بزرگتر داشته باشد. Amazon.com ایده “دم بلند” را افتتاح کرد که در آن مشاغل می توانند محصولات گسترده تری را ارائه دهند که به دلیل کاهش هزینه های توزیع ، در حجم کمتری فروخته می شوند.

 

0/5 (0 Reviews)