ارزش بازاریابی

ارزش بازاریابی

ارزش بازاریابی

ارزش بازاریابی چیست ؟ بسیاری از مردم درباره بازاریابی صحبت می کنند، اما واقعاً بازاریابی چیست؟

اگر از افراد بخواهید بازاریابی را تعریف کنند، جواب های گوناکون ومتعددی به شما می دهند. بعضی می گویند :

“بازاریابی زمانی روی می دهد که فروشنده ای به اصرار بخواهد محصولی را که به آن نیازی نداریم خریداری کنیم”

بعضی دیگر می گویند :

“بازاریابی همان تبلیغات تلویزیونی است.” دانشجویان ممکن است پاسخ دهند که “دوره ای درسی است که قبل از دریافت مدرک بازرگانی باید گذرانده شود.”

هر یک از این جوابها تا حدودی درست است اما تعریف رسمی بازاریابی که انجمن بازاریابی آمریکا در سال ۲۰۰۴ آن را ارائه کرده عبارت است از:

بازاریابی یکی از کارکردهای سازمان و مجموعه ای از فرآیندهاست که شامل ایجاد، ابلاغ و تحویل ارزش به مشتریان و مدیریت روابط با مشتر ی به طریقی است که منافع سازمان و ذینفعانش فراهم شود.

ایده اصلی این تعریف نسبتاً پیچیده آن است که بازاریابی بر تحویل ارزش یر همه افرادی که از معامله تأثیر می پذیریند، متمرکز است. در ادامه ایده های مرتبط با تعریف مذکور را ارائه می دهیم.

مقالات پیشنهادی

بازاریابی داخلی

چه مواردی را می توان بازاریابی کرد؟

دنیای اطراف ما را تبلیغات، داستان ها و محصولاتی که برای جلب توجه و جذب پول رقابت می کنند، فرا گرفته است که همگی ساخته دست بازاریابان است.

این افراد با نشان دادن تصاویری از افراد ثروتمند و زیبا درآگهی های بازاریابی، تلویزیون یا مجلات، بربسیاری از آن چه که راجع به  جهان می آموزیم، تأثیر می گذارند.

تبلیغات به ما نشان می دهد که بهتر است چگونه عمل کنیم و چه چیزی را تصاحب کنیم.

نفوذ بازاریابی بر ما بسیار گسترده بوده واز محصولات و خدمات مهم و جدی مانند مراقبت سلامت گرفته تا محصولات تفریحی مانند تخته ی اسکیت و موسیقی هیپ هاپ، بسیاری از مردم این محصولات را به اندازه ی سلامت خود جدی می گیرند، را شامل می شوند.

مقالات پیشنهادی

بازاریاب و مشتری هدف

فرهنگ عامه مشتمل بر موسیقی، فیلم، ورزش، کتاب، جشن و دیگر سرگرمی هایی است که در بازار انبوه مورد مصرف قرار می گیرند. رابطه بین بازاریابی و فرهنگ عامه مانند خیابانی دو طرفه است.

به عنوان مثال بعضی محصولات ایالات متحده که بازتابی از تغییرات عمده فرهنگی زمان خود بوده اند، عبارتنداز:

  • محصول تی وی دینر که پیام هایی را مبنی بر تغییر در ساختار خانواده ارسال می کرد. مانند منسوخ شدن ساعت شام سنتی خانوادگی که مملو از گفتگو درباره وقایع روزانه بود.

  • مواد آرایشی ساخته شده از مواد طبیعی که بر روی حیوانات آزمایش نشده اند، بازتاب دغدغه های اجتماعی راجع به آلودگی و حقوق حیوانات است.

  • محافظ های عرضه شده در پوشش شمعی ویژه خانم ها نشان دهنده تغییر نگرش درباره مسؤلیت جنسی است.

مقالات پیشنهادی

ممیزی بازاریابی

پیام های بازاریابی

پیام های بازاریابی اغلب افسانه ها و داستان هایی را که حاوی عناصر نمادین بوده و در برگیرنده عواطف و ایده آل های یک فرهنگ هستند، منتقل می کند.

به عنوان مثال شرکت مک دونالد بر ویژگی های افسانه ای متکی است. قوس های طلایی این شرکت برای بعضی افراد به معنی فرهنگ آمریکایی است.

کشمکش بنیادین میان خیر وشر نیز در جهان خیالی تبلیغات مک دونالد حضور دارد و این موضوع زمانی معلوم شد که رونالد مک دونالد محصول همبر گلار را نفرین کرد. مک دونالد دانشگاه همبرگر را تأسیس کرده است که در آن دانشجویان رشته ی فست فود می آموزند که چگونه همبرگرهای عالی تولید کنند.

بازاریابی و فروش کسب و کارهای خدماتی

آیا محدودیتی بر آن چه بازاریابان می توانند عرضه کنند، وجود دارد؟

بازاریابی برچیزی پیش از فروش کنسرو ماهی و نوشابه های کوکاکولا اطلاق می شود.

شماری از بهترین بازاریابان در شرکت های خدماتی آمریکن اکسپرس سازمان های غیرانتفاعی مانند سازمان صلح سبز فعالیت دارند سیاستمداران، ورزشکاران و هنرپیشه ها نیز برای اعلام نقاط قوت خود از علم بازاریابی استفاده می کنند.

برای نمونه کافی است به پیراهن های ورزشی منقش به عکس ورزشکاران معروف اشاره کنیم. ایده ها نیز از جمله سیستم های سیاسی مانند ” دموکراسی و خودکامگی “، ادیان مانند مسیحیت و بودیسم وهنر مانند رئالیسم و آبستره نیز برای پذیرش در بازار کار با یکدیگر رقابت دارند.

0/5 (0 Reviews)