فیس بوک

برندشناسی فیس بوک

شبکه اجتماعی فیس بوک در ۴ فوریه ۲۰۰۴ توسط مارک زاکربرگ (Mark Zukerberg) دانشجوی روانشناسی دانشگاه هاروارد (Harvard) و هم اتاقی وی اِدُآردو ساویرین (Eduardo Saverin) بوجود آمد. اعضاء اولیه ی این وب سایت محدود به دانشجویان هاروارد بودند، امّا خیلی زود دیگر دانشگاه های منطقه بوستون (Boston) نیز به آن پیوستند.

نام فیس بوک از صفحات توزیع شده بین دانشجویان سال اول، پروفایل دانشجویان و کارمندان گرفته شد. در عرض ۲۴ ساعت ۱۲۰۰ نفر از دانشجویان هاروارد ثبت نام کردند و بعد از یک ماه بیش از نیمی از افراد مقطع کارشناسی یک پروفایل داشتند. این شبکه به سرعت به دیگر دانشگاه ها و در نهایت تمام دانشگاه های ایالات متحده گسترش یافت.

در ماه اوت سال ۲۰۰۵ آدرس Facebook.com به مبلغ ۲۰۰ هزار دلار خریداری شد. از سپتامبر ۲۰۰۵ دبیرستان های ایالات متحده و سپس سراسر دنیا عضو این شبکه شدند. در سپتامبر ۲۰۰۶، توسعه این شبکه از مؤسسات آموزشی نیز فراتر رفته و هر کسی تنها با یک ایمیل می توانست ثبت نام نماید. عضویت در سایت رایگان بوده و هزینه های سایت از طریق تبلیغات بدست می آمد. یاهو (Yahoo) و گوگل (Google) در میان شرکت هایی که تمایل به خرید این شرکت را داشتند، با جواب رد آقای زاکربرگ رو به رو شدند.

ویژگی های این سایت به طور پیوسته در سال ۲۰۰۷ ارتقاء یافت. کاربران اکنون می توانستند به دوستان خود هدیه دهند یا آگهی های طبقه بندی شده رایگان ارسال نمایند. در همین زمان بود که فیس بوک اعلام کرد تعداد کاربران آن به ۳۰ میلیون نفر رسیده است و به بزرگترین سایت شبکه اجتماعی با تمرکز بر آموزش تبدیل شده است.

جدول زمانی کاربران فعال فیس بوک

تاریختعداد کاربر (میلیون)رشد تقریبی ماهیانه
۴ فوریه ۲۰۰۴۰
۲۶ آگوست ۲۰۰۸۱۰۰۱۷۹%
۸ آوریل ۲۰۰۹۲۰۰۱۴%
۱۵ سپتامبر ۲۰۰۹۳۰۰۱۰%
۵ فوریه ۲۰۱۰۴۰۰۷%
۲۱ جولای ۲۰۱۰۵۰۰۵%
۵ ژانویه ۲۰۱۱۶۰۰۴%
۳۰ می ۲۰۱۱۷۰۰۴%
۲۴ آوریل ۲۰۱۲۹۰۰۲%
۱۴ سپتامبر ۲۰۱۲۱۰۰۰۳%
۳۱ مارچ ۲۰۱۳۱۱۱۰۲%
۳۱ دسامبر ۲۰۱۳۱۲۳۰کمتر از ۱%
۳۱ دسامبر ۲۰۱۴۱۳۹۰کمتر از ۱%

در تاریخ فیس بوک اتفاقات بزرگ دیگری نیز رُخ داد که از جمله آنها می توان به خرید خدمت به اشتراک گذاری تصویر اینستاگرام (Instagram) در ۱۲ آوریل ۲۰۱۲ به مبلغ یک میلیارد دلار و شرکت واتس اپ (Whatsapp) نیز در ۱۹ فوریه ۲۰۱۴ به مبلغ ۱۹ میلیارد دلار اشاره نمود.

ترجمه : تیم برندشناسی Marketing Iran Talent
0/5 (0 Reviews)