گوگل

برندشناسی گوگل

گوگل : موتور جستجوی اینترنتی

در سال ۲۰۰۲ ، خوانندگان سایت brandchannel . com متعلق به اینترنتتد ، با حذف امتیاز کوکا کولا و استارباکس ( Starbucks ) ، « موتور جستجوی اینترنتی » گوگل را « نام تجاری سال » شناختند.

این موفقیت به دلایل گوناگونی ، قابل توجه است :

  • google تنها از سال ۱۹۹۸ کار خود را آغاز کرده است.
  • هرگز تبلیغات تلویزیونی نداشته است.
  • برای اطلاع رسانی ، بیشتر متکی به توصیه ی کلامی است.
  • روی سایت خود به جز اسم گوگل ، هیچ تصویری از نام تجاری اش ارایه نمی دهد.
  • هرگز یک آژانس تبلیغاتی یا بازاریابی استخدام نکرده است.

گوگل ، نام تجاری جهانی ای است که با همه ی نام های تجاری دیگر تفاوت دارد. در واقع گاه حتی خطاب « نام تجاری » به آن ، عجیب به نظر می رسد ؛ ذهن ما آن قدر شرطی شده است که فکر می کنیم ، برندینگ فقط پیرامون کالا یا سرویسی با تبلیغات چشمگیر ، معنا می دهد. در مورد گوگل ، برندینگ آن چیزی نیست که پیرامون سرویس اش شکل گرفته باشد ، در عمل سرویس آن ، برندینگ آن هم هست.

نام تجاری google و موتور جستجوی گوگل یکی هستند. بین برداشت ذهنی و واقعیت آن ، هیچ فاصله ای وجود ندارد. نام های تجاری ای از قبیل نایکی و استارباکس به داشتن این فاصله متهم می شوند. ولی در مورد گوگل ، برداشت ذهنی همه ، براساس تجربه شان در استفاده از آن شکل گرفته است. و از این تجربه آسان تر وجود ندارد. حتی کسانی که برای اولین بار وارد صفحه ی آن می شوند ، می دانند چگونه از آن استفاده کنند ؛ نام گوگل را می بینند ، کادر جستجو را در کادر تایپ می کنند و چند ثانیه بعد ، نتایج ، جلویشان ظاهر می شود. پیچیدگی و پیشرفتگی نرم افزار google باعث می شود که دقیق ترین پاسخ ها را بتوان در شبکه یافت. بیشتر جستجو گران ، در همان اولین صفحه ی نتایج که بسیار ساده و بدون هیچ پیچیدگی ، در زمینه ای سفید ، جلوی روی شان ظاهر می شود ، پاسخ مورد نظر خود را می یابند.

پاورپوینت بازاریابی

پاورپوینت بازاریابی دیجیتال

google برای کاربران شبکه ، یک سرویس رایگان است. پول خودش را از جای دیگری در می آورد. در درجه ی اول از آگهی دهندگان که این ها هم به دو گروه تقسیم می شوند : یک سری آگهی های بزرگ هستند که قسمت بالای صفحه ی نتایج جستجو ظاهر می شوند که در واقع اسپانسر ها و حمایت کنندگان اصلی گوگل می باشند و گروه دیگر آگهی هایی هستند که در کادر های کوچک در کنار صفحه و زیر تیتر ( Google Ad World ) دیده می شوند. هر دو گروه آگهی ها ، در سایه ای آبی رنگ می آیند که کاربران بتوانند بین آن ها و نتایج جستجوی شان ، تمایز قایل شوند. این شیوه ی تبلیغ مرتبط ، به گوگل امکان می دهد که از آگهی های کوچک هم مثل آگهی های بزرگ ، درآمد داشته باشد. با این وجود ، گر چه که تبلیغ کنندگان ، منبع اصلی درآمد گوگل هستند ، ولی اجازه ندارند شکل یا حس خاصی را به سایت گوگل دیکته کنند. اجازه ی گذاشتن لوگو یا تصویر و آرم شرکت شان را هم ندارند ، فقط نوشته ی خالی و آدرس لینکی که از طریق آن می توان به وب سایت مربوط راه یافت.

تا به حال ، گوگل به شیوه ی آگهی مبتنی بر متن که از نتایج جستجو جداست ، پایبند بوده است و هنوز هدف شرکت ، گردآوردن دقیق ترین نتایج موجود در شبکه ی اینترنت و ایجاد یک سایت غیر شلوغ و متمرکز بر جستجوست. شرکت ادعا می کند که این رویکرد فشرده سازی تبلیغات اینترنتی ، به نفع آگهی دهندگان خواهد بود.

« سرگی برین » ( Sergy Brin ) ، یکی از مؤسسان و رئیس گوگل می گوید :

« مسیر روابط تبلیغاتی ما ، مهر تأییدی بر کیفیت بالا و مطلوبیت سرویس ماست. » در پایان سال ۲۰۰۰ ، آگهی دهندگان گوگل متوجه شدند که متوسط کلیک ( Click ) کاربران روی کادر تبلیغاتی آن ها از طریق گوگل ، چهار تا پنج بار بیشتر از پیام های استاندارد تبلیغاتی آن ها در هر جای دیگر شبکه است.

google همواره الگوی طبیعی و مثالی موتور های جستجو باقی مانده است ، چرا که تمام تبلیغاتش ، از متن اصلی مجزا هستند. می توان گفت که شاید گوگل باید تعدادی از آگهی دهندگانش را از دست بدهد ، چون فضای بسیار کوچکی را به ان ها اختصاص می دهد ، آن ها را از متن اصلی جدا می سازد و اجازه ی استفاده از لوگو یا آرم شرکت را به آن ها نمی دهد. ولی دلیل اینکه آگهی دهندگان بدون هیچ نگرانی و هراسی ، باز هم در گوگل آگهی می دهند ، این است که تا به حال پر طرفدار ترین ابزار جستجو در شبکه بوده است. مردم به گوگل اعتماد دارند و این همان چیزی است که شرکت ها می خواهند ، به درون آن راه بخرند. نکته اینجاست که اگر گوگل فضای بیشتر و کنترل تصویری بیشتری به مشتریان تبلیغات چی اش می داد ، آگهی ها  -و خود سرویس جستجو – آن قدر تأثیر گذار نمی بود.

گر چه در گوگل هم معابر و راه هایی به سرویس های اینترنتی عمومی تر و از جمله ابزار خرید مقایسه ای جدیدش وجود دارد ، ولی باز هم توانسته است خود را از شلوغی و درهم ریختگی سایت های آگهی دهنده ، دور نگه دارد. اینکه آیا فشار جامعه ی تبلیغاتی ، در نهایت گوگل را وادار خواهد کرد آگهی های بیشتر و پر جلوه تری را ارئه دهد یا نه ، هنوز مشخص نیست . در حال حاضر ، گوگل می داند که سادگی ، استفاده ی آسان و مینی مالیسم ، سه اصل مقدسی هستند که باعث می شوند کاربران هر چه بیشتر از گوگل استفاده کنند.

رمز موفقیت گوگل

توصیه ی کلامی : اینترنت باعث شد که افراد جامعه ، بیش از هر زمان دیگری از نظر تکنولوژیکی با هم مرتبط باشند. این ارتباط به گوگل کمک کرد که بیشترین مقدار توصیه های کلامی در تاریخ را به دست آورد.

حضور فراگیر : گوگل در همه جای شبکه حضور دارد ، چون توسط بسیاری از وب سایت های بزرگ دیگر هم برای گردآوری لیست جستجو ، مورد استفاده قرار می گیرد. گوگل برای جذب بازدید کنندگان جهانی و چند زبانه نیز ، تعداد زیادی در سایت های بین المللی و به زبان های گوناگون دارد.

تجربه : در گوگل ، خود نام تجاری ، تجربه ی آن هم هست. نظر گاه گوگل ، نسبت به نام تجاری اش از بیرون به داخل است و تمرکز خود را با قدرت تمام بر تجربه ی کاربران قرار داده است. گوگل ، تبلیغ دهندگان را افراد درجه ی اول ، و بازدید کنندگان را افراد درجه ی دوم قرار نمی دهد . می داند اگر تعداد بازدید کنندگانش را بالا نگه دارد ، به طور اتوماتیک ، تبلیغ دهندگان بیشتری هم جذب خواهد کرد.

تکنولوژی : گوگل راه استفاده ی درست از تکنولوژی را نشان می دهد. از نرم افزار های بسیار پیچیده ، برای به وجود آوردن وب سایتی بسیار ساده استفاده می کند. حتی ناکار آزموده ترین کاربران کامپیوتر هم می توانند بدون مشکل از آن استفاده کنند.