منچستر یونایتد

برندشناسی منچستر یونایتد

برند شناسی برند منچستر یونایتد

منچستر یونایتد ثرورتمندترین باشگاه فوتبال انگلیس (ارزش این باشگاه حدود ۷۵۰ میلیون دلار است) و یکی از محبوب ترین سازمان های ورزشی دنیاست که در زمینه ی فعالیت خود و در دنیای کسب و کار، همواره یکی از موفق ترین ها بوده است. این باشگاه در سال ۱۸۷۸ تأسیس شد و در دهه ی ۱۹۵۰، به دو قهرمانی پیاپی در لیگ فوتبال انگلس دست یافت. حادثه ی تأسف انگیز کشته شدن هفت بازیکن این تیم در یک سانحه ی هوایی، در سال ۱۹۵۸، توجهات جهانی را به این باشگاه جلب کرد. در سال ۱۹۶۸، این تیم دوباره توانست به لقب قهرمانی لیگ اروپا دست یابد. با این حال تیم منچستر، در دهه ی ۱۹۹۰  به جایگاه واقعی خود به عنوان یکی از معروفترین و سودآورترین باشگاه های ورزشی دست یافت. در سال ۱۹۹۹ – تنها یک سال پس از آن که باشگاه توانست سه جام قهرمانی لیگ انگلیس و اروپا را از آن خود کند – ارزش سهام این باشگاه از دو میلیارد دلار فراتر رفت.

بخش قابل توجهی از موفقیت های مالی این باشگاه مرهون گسترش شبکه های تلویزیونی بود. با ظهور تلویزیون های ماهواره ای در سال های اخیر، هواداران در سراسر دنیا می توانند از تماشای زنده ی مسابقات لذت ببرند. اگر چه، فوتبال در گذشته نیز یک بازی بین المللی بود، امّا تماشای بازی ها، آن هم به طور زنده، هرگز تا به این حد محبوب نبوده است و این امر، مدیون پوشش خبری و پخش مسابقات از طریق رسانه های نوین ارتباطی است. یکی از تحلیلگران، موفقیت های مالی باشگاه را این گونه توصیف کرده است : «اساساً این باشگاه خوش شانس است. موفقیت ورزشی این باشگاه با موفقیت در عرصه ی رسانه ها همزمان شده است.»

منچستر یونایتد به عنوان یکی از معتبرترین باشگاه های جهان، در دهه ی ۱۹۹۰، سهم قابل توجهی از ثروت و درآمدهای کسب شده به سبب گستردگی و پوشش شبکه های تلویزیونی و رادیویی را به خود اختصاص داد.

تماشای مسابقات این تیم به همراه موفقیت های آن، موجب شده که این باشگاه هواداران پروپاقرصی را در خارج از کشور انگلستان به دست آورد. این تیم علاوه حدود ۸ میلیون هوادار انگلیسی، حدود ۷۵ میلیون طرفدار در سراسر جهان دارد که تعداد آن ها در کشورهای آسیایی رو به گسترش است. اگر چه بازی فوتبال در آمریکا به اندازه ی سایر کشورها محبوب نیست – تعداد افرادی که در طی چند دهه ی گذشته در آمریکا فوتبال بازی می کرده اند، رقم ثابت هجده میلیون نفر است – امّا شرکت های آمریکایی، امروز بیش از گذشته به پشتیبانی از منچستر یونایتد علاقه مند شده اند.

در سال ۲۰۰۱ این باشگاه با امضای قراردادی به مبلغ پانصد میلیون دلار، به سیزده سال همکاری مشترک با شرکت نایک (Nike) متعهد شد. امّا پس از آن که در سال ۲۰۰۵ یک آمریکایی به نام Malcom Glazer باشگاه را به مبلغ یک و نیم میلیارد دلار خریداری کرد، موجی از اعتراضات هواداران محلی بر پا شد. وفاداری این باشگاه در سال بعد، هنگامی که باشگاه نتوانست به لیگ قهرمانان و رقابت های UEFA راه یابد، بار دیگر به بوته ی آزمایش گذاشته شد.

0/5 (0 Reviews)