ویلسون

برندشناسی ویلسون

برند شناسی برند ویلسون

شرکت کالاهای ورزشی ویلسون، تولید کننده ی آمریکایی تجهیزات ورزشی مستقر در شیکاگوی (Chicago)، ایالت ایلینویز (Illionios) می باشد. از سال ۱۹۸۹، به عنوان زیر مجموعه ای از شرکت فنلاندی Fininish group Amer Sports ادامه فعالیت می دهد.

تجهیزات ویلسون بسیاری از وسایل رشته های ورزشی از جمله بدمینتون، بیس بال، بسکتبال، سافت بال، فوتبال آمریکایی، گُلف، اسکواش، تنیس، والیبال و … را می سازد.

ریشه تاریخی این شرکت، به شرکت لِس اند جان (Les and John) – که بعدها به Les & Son’s تغییر پیدا کرد) – که در ساوت شیلدز (South Shields)، شمال شرق انگلستان واقع بوده و بسته بندی گوشت انجام می داد، باز می گردد.

لِس (Les)، شرکت تولیدی اشلند (Ashland) را به منظور استفاده از محصولات حیوانی کشتارگاه خود تأسیس نمود. ابتدا مشغول به ساختن سیم های راکت تنیس، تارهای ویولن، نخ جراحی شد و خیلی زود به کفش های بیس بال و راکت تنیس نیز توسعه یافت.

در سال ۱۹۱۵، توماس ایی. ویلسون (Thomas E. Wilson ) مدیر سابق شرکت بسته بندی گوشت موریس (Morris) به ریاست شرکت برگزیده شد و عنوان شرکت را به شرکت توماس ایی. ویلسون تغییر داد. شرکت ویلسون، مجموعه ی بافندگی هِتزینگِر (Hetzinger) را برای تولید لباس های ورزشی و کیسه های توپ تنیس به مالکیت خود در آورد و خیلی زود از این شرکت برای تولید توپ فوتبال و بسکتبال نیز استفاده نمود.

در سال ۱۹۱۸، ویلسون تمرکز بر کسب و کار بسته بندی گوشت را کنار گذاشت و شرکت سالز برگر (Sulzberger) را به شرکت ویلسون تغییر نام داد.

با ریاست جدید اِل. بی. آیسلی (L. B. Icely)، شرکت کالاهای ورزشی شیکاگو به مالکیت گرفته شد و همچنین آرچ تورنر (Arch Turner)، طراح چرم که بایستی توپ فوتبال چرم طراحی می کرد، استخدام شد.

در سال ۱۹۲۵، به دنبال یک توافق توزیع، شرکت کالاهای ورزشی ویلسون – وسترن به نام کالاهای ورزشی وسترن تغییر نام یافت. در سال ۱۹۳۱، مجدداً شرکت نام قبلی خود یعنی کالاهای ورزشی ویلسون را انتخاب کرد. طی جنگ جهانی دوم، توپ فوتبال ویلسون داک (Wilson Duke) با ویژگی های چرم بهتر و دوخت دستی، خطوط اتصال بخیه ای، و تودوزی سه لایه که مناسب با فوتبال رسمی لیگ فوتبال ملی بود، معرفی نمود.

از سال ۱۹۴۱، شرکت چرم هاروین (Horween) تأمین کننده ی پوست گاو به منظور تولید توپ های فوتبال و بسکتبال شد، و بدین ترتیب شرکت ویلسون بزرگ ترین مشتری شرکت هاروین شد.

بعد از جنگ، شرکت ویلسون بر تنیس متمرکز شد و خط راکت های تنیس را توسعه داد. آیسلی ((Icely در سال ۱۹۵۰ از دنیا رفت؛ امّا شرکت به طور پیوسته توسعه یافت. در اوایل ۱۹۹۰، ویلسون بزرگترین سهم بازار شرکت های کالاهای ورزشی در دنیا، با مجموع ۵/۸ % سهم این بازار، را در اختیار داشت. نزدیکترین رقبای این شرکت، صنایع آنتونی (Anthony)، انجمن های جهانی جانسون (Johnson)، و شرکت اِسپالدینگ و اِوِنفلو (Spalding & Evenflo) به ترتیب ۷%، ۹/۴ %، و ۶/۴ % سهم این بازار را در اختیار داشتند. نام ویلسون مترادف با تجهیزات ورزشی باقی مانده است : از پسرهای جوانی که در خیابان های شیکاگو بسکتبال بازی می کنند تا ورزشکاران حرفه ای که در استادیوم های عظیم در سراسر ایالات متحده بیس بال بازی می کنند، محصول انتخابی ایشان برند ویلسون است.

اگر چه، بزرگترین بازیکن بسکتبال همه ی زمان ها، مایکل جُردن (Michael Jordan) به صورت پیوسته خط محصولات شرکت ویلسون را ترویج داد، و نزدیک به ۱۴ سال متوالی فروش بالا در این حوزه را در اختیار برند ویلسون قرار داد. مثال هایی از این قبیل، نشان دهنده ی بزرگترین سهم بازار کالاهای ورزشی این برند برای سال های متمادی است.

ترجمه : تیم برندشناسی Marketing Iran Talent

0/5 (0 Reviews)