فرآیند و استراتژی در آمازون

فرآیند و استراتژی در آمازون

طراحی مجدد هویت برند آمازون

در ۱۹۹۹ آمازون دات کام از ترنر داکورث خواست تا هویت برندش را طراحی دوباره کند. جایگاه یابی آمازون دات کام به عنوان یک شرکت مشتری مدار و ارائه دهنده ی خدمات دوستانه ، در محور بیانیه ی مأموریت و ارزش های آن بود. چالش ، ایجاد یک هویت منحصر به فرد و اختصاصی بود ، حفظ آنچه آمازون دات کام معتقد بود در ارزش ویژه ی برندش وجود دارد : نوشتار کوچک در لوگو و یک سبک نوشتار درهم ریخته ی ( فلش ) نارنجی زیر آن. ترنر داکورث خود را در برند غوطه ور کرد ، وقت زیادی برای وب سایت گذاشت و سایت های رقیب را بررسی کرد. این شرکت همچنین تحلیل نمود چه چیزی لوگوی شرکت را روی اینترنت اثر بخش یا غیر اثر بخش می سازد. دیوید ترنر ، رئیس گروه طراحی می گوید : « هدف ما این بود که به لوگو شخصیت دهیم و ایده ای جذاب خلق کنیم که پیام برند را منتقل کند ».

راهکار خلاق : در گام اول ، تیم طراحی استراتژی های بصری متفاوتی را خلق کرد که هر کدام بر جنبه ی متفاوتی از چکیده ی جایگاه یابی تأکید کرد. طراحی نهایی لوگو ، نسخه ی تحول یافته ای از لوگوی قدیمی بود. ایده ی اصلی پشت لوگوی جدید ، استراتژی کسب و کار مشتری را انعکاس می داد که همان فروش محصولاتی بیش از کتاب صرف است. تیم طراحی حرف اول کلمه ی آمازون ( a ) را به حرف z چسباند. این رهیافت به روشنی نشان می دهد که آمازون دات کام همه چیز از A تا Z را به فروش می رساند. ابزار گرافیکی که حرف a  را به حرف z وصل می کند. جایگاه یابی برند را نیز بیان می کند : مشتری مداری و خدمات دوستانه. این ابزار لبخندی عمیق بر لبان مشتری ایجاد کرده که تا z  ادامه می یابد. بسته بندی جعبه ای قهوه ای هم در هر مرحله از طراحی لوگو به چشم می خورد. ترنر داکورث حروف سفارشی را برای علامت واژه طراحی کرد تا « آمازون » برجسته تر و قابل رؤیت تر از « دات کام » به چشم بیاید. تاپیو گرافی طوری طراحی شد تا ظاهری دوستانه تر و منحصر به فرد تر به لوگو بخشد. تیم طراحی الفبای کاملی را نیز طراحی کرد تا آمازون دات کام بتواند دامنه های بین المللی خود را هم اکنون در ژاپن ، فرانسه ، آلمان ، انگلیس به روز نماید. این پروژه در هشت هفته تکمیل شد.

نتیجه : جف بزس ، مدیر عامل ، بنیان گذار و تعیین کننده ی مأموریت در هر جلسه ی ارائه ی مشارکت داشت و تصمیم گیرنده ی اصلی بود. آمازون دات کام به این نتیجه رسید که هویت جدید را خیلی ملایم و به تدریج به اجرا بگذارد. هویت برند جدید را به مطبوعات اعلام نکردند و در وب سایتشان نیز آن را برجسته نکردند. به ادراک های مشتریان و تحلیلگران وال استریت حساسیت زیادی داشتند و ترجیح می دادند آمازون جلوه ی متفاوتی پیدا نکند.

بر طبق گزارش برند ریپابلیک ، در سال ۲۰۰۵ آمازون با ۳۵% نرخ رشد ترکیبی در ارزش برند بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ ، از نظر رشد برند چهارمین رتبه ی جهان را از آن خود کرد.

0/5 (0 Reviews)