رقابت در بازار های جهانی

رقابت در بازارهای جهانی

رقابت در سطح بین الملل

بسیاری از شرکت ها سال ها است که دامنه فعالیت های خود را به کشور های دیگر کشانده اند. شرکت هایی مانند Shell ،Bayer and Toshiba محصولات خود را در بسیاری از کشور ها عرضه می نمایند. شرکت هایی مانند Parada ، Guccii and Louis Vuitton انواع جواهرات ، ساعت های گران قیمت و کیف دستی در بخش های کوچکی از هر بازار ( در سراسر دنیا ) عرضه می نمایند. رقابت در سطح بین الملل بسیار شدید شده است ، زیرا پیوسته کالا های جدید به این بازار ها وارد می شوند.

بیشتر شرکت های تولید کننده محصولات خود را به بسیاری از بازار های کشور های دیگر عرضه می کنند. در کشور شیلی هیچ شرکت تولید خودرو وجود ندارد ، ولی شرکت های چینی بیش از ۱۴ مدل خودروی ( سواری ، وانت و سنگین ) به این کشور وارد می کنند. بازار تبفن همراه در کشور با سرعت بسیار بالایی رشد می کنند. شرکت « موتورولا » شاهد کاهش یافتن بازار خود ( رسیدن به نصف ) ظرف دو سال بود ، زیرا شرکت های « نوکیا » و بسیاری از تولید کنندگان آسیایی به بازار های جهانی رخنه کردند.

رقابت در بازار کشور های در حال توسعه بسیار شدید شده است ، شرکت Mahindra از هندوستان وانت های گوناگون به بسیاری از کشور های اروپایی ، آسیایی و ایالات متحده وارد و پیوسته تبلیغ می کند که سوخت این خودرو ها بسیار کم است. Pollo Compero که در کشور مکزیک تأسیس شد و نوعی جوجه سرخ کرده عرضه می کند توانست بیش از پنجاه فروشگاه در ایالات متحده ( در منطقه های اسپانیولی تبار ) دایر کند که ترکیب از غذا های اسپانیولی و آمریکایی عرضه می نماید.

شرکت جهانی

اگر چه بسیاری از شرکت های بزرگ آمریکایی خواستار تصویب قوانین خاص هستند که از ورود و فعالیت شرکت ها به آمریکا جلوگیری شود [ یا فعالیت های آن ها را محدود کند ] ، ولی بهترین راه این است. که آن ها با عرضه کالا ها و خدمات بهتر ( رقابتی ) بتوانند بر دامنه فعالیت های خود ، در داخل و خارج ، بیفزایند. در یک « صنعت جهانی » جایگاه شرکت ها ، از دیدگاه استراتژیک ، در برابر شرکت های رقیب تقویت می شود و این شرکت ها می کوشند جایگاه خود را در سطح جهانی ( در ذهن مشتریان هدف ) پیوسته تقویت نمایند. اگر شرکتی در بیش از یک کشور فعالیت کند و واحد های تحقیق و بهره برداری ، تولید ، تدارکات ، بازاریابی و امور مالی را در نقاط مختلف دایر نماید آن را « شرکت جهانی » می نامند.

شرکت های جهانی برای سطح جهانی برنامه ریزی می کنند و فعالیت های خود را از آن دیدگاه هماهنگ می نمایند. شرکت Otis تولید کننده آسانسور در های مورد نیاز از فرانسه ، قطعه های کوچک دنده ها را از اسپانیا ، سیستم الکترونیک را از آلمان و موتور اصلی را از ژاپن می خرد ، این قطعه ها را در ایالات متحده بر روی هم سوار می کنند [ دستگاه مونتاژ می شود ].

بسیاری از محصولات تولیدی ایالات متحده ( با نام و نشان های تجاری مشهور ) توانسته اند نیاز های مردم کشور های دیگر را ( در سراسر دنیا ) تأمین می کنند و ارزش هایی را ارائه نمایند که مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گیرند. نمونه ها عبارت اند از محصولات شرکت Nike و نوشابه های کوکا کولا. این شرکت ها هزاران نفر در کشور های دیگر استخدام کرده و کوشیده اند محصولات و فعالیت های بازاریابی خود را با شرایط حاکم بر کشور ها مختلف سازگار نمایند.

دامنه فعالیت های بازاریابی جهانی به فراتر از عرضه کالا می رسد. بخش عرضه خدمات در سطح جهانی دارای سرعت بسیار بالایی است که بازده آن به دو سوم بازده سیستم اقتصاد جهانی می رسد ، یک سوم نیرو را در این سطح استخدام کرده است و حدود ۲۰ درصد تجارت جهانی را انجام می دهد. اگر چه بسیاری از کشور ها با تصویب قوانین و مقررات موانع زیادی بر سر راه ورود شرکت به وجود آورده اند. ولی « سازمان تجارت جهانی » که حدود ۱۵۰ شرکت عضو آن هستند. همواره بر تجارت آزاد و ارائه خدمات در سطح بین الملل پافشاری می کند. هنگامی که یک شرکت بخواهد دامنه فعالیت های خود را به سطح جهانی برساند به ناگزیر باید تصمیمات خاص اتخاذ نماید.

تصمیم گیری درباره ورود به بازار های جهانی : کدام بازار ؟

یک شرکت در زمانی که تصمیم می گیرد دامنه فعالیت های خود را به خارج از مرز های کشور بکشاند باید نخست سیاست ها و هدف های بلند مدت بازاریابی را تعریف کند. آیا شرکت خواستار این است که چه درصدی از کل فروش در کشور های دیگر انجام شود ؟ بیشتر شرکت ها این نوع فعالیت ها را در سطح بسیار محدود آغاز می کنند. عده ای تصمیم می گیرند که در سطحی بسیار محدود باقی بمانند و برخی هم برنامه های بزرگ تر را به اجرا در می آورند.

0/5 (0 Reviews)