مقدمه ای بر پیدایش تبلیغات

مقدمه ای بر پیدایش تبلیغات

اصطلاح تبلیغات ، ریشه در « کنگر گاتیو دی پروپگاندافید » یا « کنگره ی ترویج ایمان » که در سال ۱۳۶۲ م . کلیسای کاتولیک آن را برپا نمود ، دارد. این زمان ، مصادف بود با نهضت اصلاح طلبی که گروه های مختلفی از کلیسای کاتولیک جدا می شدند. این کنگره ، بخشی از اقدامات ضد اصلاح طلبی کلیسا بود ، و موضوعات مهمی که در کنگره ی مزبور به آن پرداخته می شد ، کشمکش میان علم و دین بود. یکی از چهره های اصلی در این کشمکش ، گالیله بود ؛ البته کار و تلاش های اصلی ای را که در این میان خیلی اثر گذار بود ، می توان به لاسول در زمان جنگ جهانی نسبت داد. او چند سال بعد از جنگ ، تعریف دقیقی از تبلیغات بدین گونه ارائه داد :

تبلیغات در کلی ترین معنی ، فن اثر گذاری بر عمل انسانی از راه دستکاری نمودگارها است ؛ این نمودگارها ممکن است شکل گفتاری ، نوشتاری ، تصویری یا موسیقیایی داشته باشند.

تبلیغات در آن زمان ، شکل تجاری به خود نگرفته بود ، و فقط جنبه ی سیاسی – مذهبی داشت ، و برای متقاعد نمودن افرادی که مورد استفاده ی فکری – عقیدتی قرار می گرفتند ، به کار می رفت. با تشکیل رادیو و تلویزیون ، این فن کم کم تبدیل به تبلیغات تجاری شد ، و در صنعت رسانه های عمومی مورد استفاده قرار گرفت. در تبلیغات بازرگانی به زبان ساده تر می توان گفت ، هر عملی که باعث جلب توجه مردم به محصولی خاص یا فعالیت های عام تجاری در جامعه گردد ، تبلیغات نامیده می شود ؛ البته به طوری که مردم از آن به خوبی استقبال کنند و در نهایت منجر به خرید محصول مورد نظر گردد.

تعریف تبلیغات توسط انجمن بازاریابی آمریکا

تعریفی که توسط انجمن بازاریابی آمریکا ارائه شده ، مبین آن است که تبلیغات معرفی غیر شخصی است که هدف آن آگاهی و اشاعه ی اطلاع رسانی بیشتر از یک ایده ای باشد ، تا کالا یا خدماتی را به منصه ی ظهور برساند. جامع تر از این دو تعریف ، تعریفی از تبلیغات در کتاب راهنمای تبلیغات آمده است که بدین قرار است : تبلیغات ، اطلاعات کنترل شده ، قابل تشخیص و قانع کننده ای است که توسط رسانه های ارتباط جمعی ارائه می شوند.

اگر به طور کلی دید وسیعی در مورد تبلیغات داشته باشیم ، بهتر است به مفهوم اساسی بازاریابی که به دو شاخه ی اصلی ( بازاریابی محض و بازاریابی اجتماعی ) تقسیم می شود ، دقت و تأمل کنیم ، بازاریابی محض به تضاد ها و خواسته های کوتاه مدت مشتریان توجه نموده ، و رفاه بلند مدت او را کمتر در نظر می گیرد ، اما بازاریابی اجتماعی ، سعی در برقراری تعادل بین منافع تولید کننده ، و نیاز و خواسته های مصرف کننده و منافع جامعه دارد ، بدین معنی که امروزه در عصر مشکلات زیستی _ محیطی ، در کشورهای توسعه نیافته یا کم رنگ بودن آن در کشورهای در حال توسعه ، دیگر دوره ی بازاریابی محض ، کمبود منابع ، رشد فزاینده ی جمعیت ، تورم جهانی و فراموشی خدمات اجتماعی گذشته است ، و باید به بازاریابی اجتماعی که همان منافع سه گانه ی تولید کننده و مصرف کننده و محیط زیست را در نظر دارد ، توجه نمود.

از دوران ماقبل تاریخ ، نوعی ارتباط در خصوص آگاهی یافتن از وجود و چگونه در دسترس قرار گرفتن اجناس و کالاها وجود داشته است. برخی از تصاویری که بر روی دیواره ی غارهایی که سکونت گاه انسان اولیه بوده ، نقش بسته ، مربوط به سازندگان اشیای ابتدایی است ؛ بنابراین می توان گفت ، تبلیغ مقوله ای نیست که چندان جدید و مربوط به سال های اخیر گردد ؛ بلکه ریشه در زندگی اجتماعی انسان ها دارد. با این همه ، آن چه که ما تحت عنوان تبلیغات نو و جدید می شناسیم ، ریشه در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم میلادی دارد ، که تبلیغات به شکل امروزی مانند بسیاری از رسوم دیگر وارد تجارت و کسب و کار شد ، و رفته رفته توسعه یافت ؛ زیرا لزوم آن به شدت احساس می شد.

بعد از انقلاب صنعتی ، به دلیل بالا رفتن حجم تولیدات ، فروش دیگر مقوله ی راحتی نبود ؛ زیرا اولا ً به دلیل تولید انبوه ، تمایز بین محصولات تولیدی از میان رفت ، و بیشتر محصولات ، استاندارد و یک شکل شدند ؛ ثانیاً به علت افزایش فاصله بین تولید کننده و مصرف کننده ، چون اطلاعات مربوط به محصولات و خدمات ، دیگر مانند گذشته به سهولت در اختیار مصرف کنندگان قرار نمی گرفت ؛ بنابراین به کانال ارتباطی جدیدی احساس نیاز شد.

با اختراع ماشین چاپ و سپس رادیو و تلویزیون و دیگر رسانه های جمعی ، تبلیغات رشد بیشتری یافت ، به طوری که امروزه شاهد نوعی بمباران تبلیغاتی می باشیم ، هنگامی که در حال تماشای تلویزیون یا در حال شنیدن برنامه ی مورد علاقه ی خود از رادیو هستیم ، یا زمانی که در اینترنت در حال جست و جو یا مشاهده ی سایت های مختلف می باشیم ، به طور مداوم در معرض تبلیغات مختلف قرار داریم ، حتی هنگامی که در خیابان در حال عبور هستیم نیز در مواجه با تابلوهای تبلیغاتی قرار می گیریم.

0/5 (0 Reviews)