مزایای بسته بندی

بازاریابی و فروش مزایای بسته بندی

بسته بندی محصولات، علی رغم هزینه های زیاد آنها ضروری است؛ زیرا مزایای بسیاری برای تولید کننده، خرده فروش و مصرف کننده نهایی دارد. مزیت اصلی بسته بندی اطلاعاتی است که به مصرف کننده منتقل می کند؛ مانند دستورالعمل مصرف، مواد استفاده شده در ترکیب محصول، نشانه استاندارد و موارد دیگری که طبق ضوابط قانونی یا تجاری، باید روی بسته بندی ها نوشته شود.
بسته بندی اغلب در سهولت کاربرد، نقل و انتقال، حفاظت و انبار کردن محصول تأثیر بسیاری دارد. قوطیهای نوشابه با استفاده از حلقه تعبیه شده به آسانی باز می شود. خمیردندانهای جدید نیز برای سهولت مصرف در بسته بندی های پیشرفته که فشار بسیار کمی لازم دارد عرضه می شود. بسته بندی در افزایش طول عمر محصول نیز مؤثر است. امروزه با تکنولوژی جدید محصولاتی که در گذشته در یخچال نگهداری می شد در ظروف خاصی قرار داده می شود که در حد مطلوبی باعث افزایش طول عمر محصولات می گردد.

نکته دیگر در مورد بسته بندی، ذهنیتی است که در مصرف کننده ایجاد می کند. شرکت کوکاکولا به طور دائم برای طراحی مجدد بسته بندی های خود برنامه ریزی می کند تا بتواند ذهنیت مناسبی در بین مشتریان کشورهای مختلف ایجاد کند.
بسته بندی ممکن است نشان دهنده وضعیت یا حتی کیفیت محصول باشد. یک نوع سیب زمینی سرخ شده تازه در داخل دو نوع بسته بندی مختلف به صورت آزمایشی به بازار عرضه شد. با اینکه کیفیت سیب زمینی های سرخ شده یکسان بود، مصرف کنندگان محصول عرضه شده در یکی از بسته بندی ها را که دارای جذابیت بیشتری بود ترجیح دادند.
در گذشته رنگ بسته بندی ها به صورت ذهنی انتخاب می شد. در ایران گاهی رنگ بسته بندی هم رنگ لباس تیم فوتبال مورد علاقه مدیران شرکت انتخاب می شود که ممکن است بسیار نامناسب باشد. امروزه مشخص شده است که انتخاب رنگ ها در بازاریابی اهمیت بسیاری دارد و در بسته بندی باید به این عامل مهم توجه شود. رنگ ها با توجه به سن، محل زندگی و نوع درآمد افرادو نوع محصول دارای پیام های گوناگونی هستند.
منبع : مدیریت بازاریابی
تهیه و تنظیم : تیم پژوهش Marketing Iran Talent