روندهای ۲۰۱۷ : بودجه بر مبنای صفر و تأثیرگذاران ۲٫۰

اخبار بازاریابی روندهای 2017

بودجه بر مبنای صفر

چندین روند به هم آمیخته به منظور ایجاد بودجه بندی بر مبنای صفر  – بودجه بندی بر مبنای صفر روشی است که در آن تمام هزینه های دوره جدید بایستی توجیه گردد و هر عملکرد در داخل سازمان بوسیله نیازها و هزینه ها تجزیه و تحلیل می گردد – برای تیم های بازاریابی در سال ۲۰۱۷ ضروی هستند. این تکنیک، به جای تعیین بودجه های بر مبنای درآمد یا هزینه سال های گذشته، مستلزم توجیه هزینه تمام فعالیت های جدید بازاریابان است.  این دقت در رویکرد هزینه شده بازتابی از شرایط نامطمئن و نامشخص اقتصادی که بر عملیات های جدید بازاریابان تاثیرگذار است، می باشد. طبق آخرین گزارش IPA Bellwether پیش بینی می شود که هزینه تبلیغات در  سال ۲۰۱۷ اُفت قابل توجه ۷ درصدی به جهت شرایط نامشخص برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) خواهد داشت. انگیزه ها تنها، انگیزه مالی نیستند، هر چند، نیاز به تمرکز بیشتر و روش های هدفمندتر وجود دارد.

بازاریابان با مجموعه ای چالش ها تحت عنوان بودجه بندی بر مبنای صفر، که روشی نرمال برای انجام کسب و کار در سال ۲۰۱۷ است، مواجه اند. این روش نیازمند بازاریابان خلاق و با انگیزه در محیطی فارغ از خفقان و سخت گیری است.

تأثیرگذاران ۲٫۰

با تهدید روزافزون تاثیرگذاران، موج جدیدی از آنها که می توانند به عنوان ارتباطی معتبر بین فروشنده و خریدار قرار گیرند، در دستور کار بازاریابی ۲۰۱۷ قرار گرفته است. تأثیر گذاران، کسانی هستند که قدرت تحت تأثیر قرار دادن تصمیمات خرید دیگران را به دلیل اقتدار، دانش، موقعیت، و یا رابطه دارا می باشند. به عنوان مثال در بحث مصرف کننده اعضای یک گروه همسالان و یا گروه مرجع ور در کسب و کارها مشاوران یا مأموران خرید به این عنوان شناخته می شوند.

برندها برای ایجاد کمپین های ویروسی بایستی فراتر از افراد مشهور و بازیگران را در نظر بگیرند. در حالی که تأثیرگذاران بزرگ دارای افزایش بی سابقه ای بوده اند سیل جدیدی از تاثیرگذارن ردیف دوم به این کمپین ها اضافه شده است.

لورآل، غول برندها آرایشی، در حال حاضر استراتژی تأثیرگذاری خود را به سه طبقه طلایی، نقره ای و برنزی تقسیم کرده است. گروه طلایی نشان دهنده وبلاگ نویسان با بزرگترین دنبال کنندگان آنلاین هستند، در حالیکه سایر گروه ها دارای طیف محدودتری و یا سابقه کمتری هستند.

لورآل در صدد ایجاد روابط با تأثیرگذاران برنزی است که ممکن است نفوذ بیشتری در آینده اداره بازار داشته باشند.

برای آدیداس، مرحله بعدی بازاریابی تأثیر گذار کمپین Tango Squads می باشد؛ یعنی جوامع عاشق فوتبال و بیش از حد آنلاین ۱۶ تا  ۱۹ ساله می باشند که ارتباط مستقیم با برنامه های پیام رسان مانند فیس بوک و واتس اَپ دارند.

انتظار می رود بازاریابان در سال ۲۰۱۷ نسبت به ارزیابی مجدد ارزش های تلویزیون تصمیمات مهمی بگیرند. بسیاری در مورد محبوبیت روز افزون ویدئوهای آنلاین در مقایسه با هزینه های رسانه های سنتی سخن گفته اند این در حالی است که بسیاری از برندهای آنلاین در سال ۲۰۱۶ سرمایه گذاری سنگینی در تبلیغات و محتوای تلویزیونی داشته اند.

غول های اینترنتی به طور پیوسته بازدیدکنندگان  ویدئوهای و درآمدهای تبلیغاتی خود را افزایش می دهند و ممکن است نسبت به انتخاب تلویزیون در سال جدید تجدیدنظر نمایند، البته در بسیاری صنایع هنوز ارزش تلویزیون پابر جا خواهد ماند.

منبع : Marketing Week

ترجمه : تیم پژوهش Marketing Iran Talent