روندهای ۲۰۱۷ : چت بات ها، رسانه های اجتماعی، و تاکتیکهای ترامپ

اخبار بازاریابی روندهای 2017

افزایش بات ها (Bots)

بر اساس پژوهش Forrester سرمایه گذاری بر روی هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۷ سه برابر خواهد شد. حرکت آهسته برندها به سمت توانایی یادگیری ماشین و توجه به موقعیت پیشرو در اینترنت اشیاء (Internet of things) شاهدی بر این ادعاست. اینترنت اشیاء به طور کلی به هر آن چیزی اشاره دارد که می توان توسط آن به شبکه اینترنت متصل شد و بوسیله برنامه های کاربردی موجود در تلفن های هوشمند یا تبلت ها کنترل و مدیریت می شوند.

آمازون و گوگل در حال حاضر با راه اندازی دستگاه های ارتباطیِ خانگی وارد این عرصه شده اند.

ظهور رابط کاربر صفر (Zero user interface)، که سطح تعامل افراد با صفحات نمایش را بوسیله ارتباط مستقیم و بدون چهره با ماشین (صفحه نمایش نامرئی) را در بر می گیرد، تعریف جدیدی از برقراری ارتباط برندها با مصرف کنندگان را به دنیای بازاریابی ارائه کرده است.

انطباق سریع تکنولوژی چت بات بدون لحظه ای توقف ادامه دارد، که تا این لحظه منجر به گسترش تبلیغات خوراک خبری (news feed) فیس بوک شده و باعث ایجاد چت بات های پیام رسان و محصولات ترکیبی مانند Google Allo، برنامه پیام رسان هوشمند با دستیار یکپارچه AI، شده است.

در مرحله ی بعدی شاهد شکسته شدن مرزهای تکنولوژی و ورود به دنیای فروش می باشیم، و نمونه آن برنامه تحویل غذا توسط ربات در سراسر لندن در سال ۲۰۱۷ است.

مسئولیت  رسانه های اجتماعی

“پسا – حقیقت” (Post-truth) – واژه سال ۲۰۱۶ دیکشنری آکسفورد – آهنگ ورود به سال ۲۰۱۷ را خواهد نواخت. در واقع این واژه توصیف فضایی از حقایق عینی در شکل دهی افکار عمومی، که  نسبت به عقاید شخصی و احساسی کمتر تأثیر گذار هستند، می باشد. “پسا – حقیقت” نمایانگر فضایی کلی از همه پرسی اتحادیه اروپا و انتخابات ایالات متحده است.

در دنیای تحت سلطه ی ادعاها  و دعوای متقابل، فیس بوک همچنان با فرهنگ clickbait ( منظور از clickbait واژه ای با بار منفی که محتوای وب با هدف تولید درآمد از طریق تبلیغات آنلاین با تکیه بر سرخط های احساسی و تصاویر بند انگشتی و بالا بردن کلیک می باشد) و اتهام تسریع در گسترش نامحدود اطلاعات غلط، مواجه است.

با وجود انکار شدید مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیس بوک، این برند یک نیروی غیر رسمی برای بررسی ظهور اخبار جعلی در فیس بوک تشکیل داده است. معرفی خوراک خبری  clickbait ممکن است تا حدودی منتقدان این موضوع را آرام کرده باشد. تحت این فشارها گوگل نیز درآمد سایت های خبری جعلی را با غدغن کردن تبلیغات شان در شبکه خود قطع نمود.

این اقدامات فیس بوک و گوگل منجر به ایجاد علاقه در بازاریابان شده است. جولیان لینلی (Julian Linley) – سردبیر ارشد Digital Spy – معتقد است که در دوران پسا – حقیقت همواره برای تبلیغ کنندگان محتوای معتبر ارجحیت خواهد داشت.

تاکتیک های ترامپ

قدرت رسانه ها، پیام رسانی احساسی و سرقت اکسیژن رقبا سه درس استراتژیک در پیروزی دونالد ترامپ در کمپین انتخاباتی ایالات متحده است. در حالیکه ماهیت کلی این پیروزی همچنان در هاله ای از ابهام است، پیروزی این میلیاردر با تسلط بر سرخط خبرهای داغ به دست آمده است. ادعاهای بحث برانگیز علیه زنان، اقلیت ها و حتی رسانه ها، و توئیت های داغ برای وی نوعی تبلیغ رایگان ایجاد نمود.

بیش از ۲۵ میلیون دنبال کننده در توئیتر، فیس بوک و اینستاگرام باعث برتری وی نسبت به هیلاری کلینتون شد. موفقیت ترامپ بر اهمیت ارتباط با مردم در مسائل مورد نظرشان تأکید دارد.

برندها بایستی به درک درست مخاطبان و توانایی ایجاد شهرت دقت کافی داشته باشند.

منبع : Marketing Week

ترجمه : تیم پژوهش Marketing Iran Talent  

0/5 (0 Reviews)