استراتژی برندسازی : ساخت برند قدرتمند

ساخت برند قدرتمند چگونه پتانسیل رشد شرکت را افزایش مى دهد ؟

هر برند قدرتمند به سه روش به رشد شرکت کمک مى کند. ابتدا این شرکت ها مى توانند قیمت بالاترى طلب کنند که امیدواریم به سود بیشتر بیانجامد که بتوان آن نقدینگى را براى توسعه ى کسب و کار به کار گرفت. براى مثال ، چون کاترپیلار در رده ى تجهیزات ساخت و ساز نام بسیار قدرتمندى دارد ، مى تواند محصولاتش را گران تر بفروشد زیرا خریداران کیفیت خدمات و محصولات عالى این شرکت را مى شناسند. با درآمد بیشتر ، کاترپیلار مى تواند سریع تر رشد کند.

دوم ، شرکتى با نام قدرتمند راحت تر مى تواند وارد کانال هاى توزیع شود. شما مى توانید کوکاکولا را در سوپر مارکت ها ، پمپ بنزین ها ، رستوران ها و بسیارى از فروشگاه هاى دیگر بیایید. با این وجود ، تصور کنید آیا یک نوشیدنى جدید ناشناخته شناس کافى دارد که در فروشگاه هاى زیادى عرضه شود ؟ قدرت نام برند تعیین مى کند که شرکت تا چه اندازه سریع و با موفقیت مى تواند حرفه اش را توسعه بدهد.

سوم ، هنگامى که برند اعتماد و احترام به دست آورد ، شرکت ها مى توانند نام همان برند را روى محصولات جدیدتر خود بگذارند و به بازار عرضه کنند. براى همین است که نیازى نیست شرکت سوپ کمپبلز براى هر طعم جدیدى که به بازار عرضه مى کند. نام برند جدیدى انتخاب کند. این واقعیت که نام متمایز و شناخته شده ى کمپبلز روى سوپ ها قرار دارد هم به خریدار و هم به کانال هاى توزیع درباره ى این محصول اطمینان مى دهد. همین که شرکت نیاز ندارد برند جدید ارائه کند ، سرمایه ى هنگفتى از پول شرکت پس انداز مى شود و چون عرضه ى یک محصول جدید با همان نام به بازار آسان تر است ، شرکت مى تواند خیلى سریع تر به بازار نفوذ کند.

دست کم گرفتن اهمیت برند قدرتمند ، در مقایسه با دارایى هاى دیگر شرکت ، دشوار است. یکى از مدیران ارشد کوکاکولا زمانى گفت که ترجیح مى دهد تمامى کارخانه ها ، تجهیزات و دارایى هاى دیگر شرکت را بفروشد اما بتواند نام شرکت را حفظ کند. اینتربرند ، شرکت مشاوره ى برند ، در رتبه بندى صد برند برتر خود براى ٢٠١١ تخمین زد که ارزش برند کوکاکولا ٧١ میلیارد دلار است و پس از آن آى بى ام ( هفتاد میلیارد دلار ) ، مایکروسافت ( ۵٩میلیارد دلار ) ، گوگل ( ۵۵ میلیارد دلار ) و جنرال الکتریک ( ۴٣ میلیارد دلار ) قرار دارند.

برندها چه مى توانند بکنند تا در دوران رکود سودآور باقى بمانند ؟

اینجا چند اقدام واقع بینانه وجود دارد :

– ” کالایى با قیمت پایین تر با ویژگى هاى کمتر” به خط تولید خود بیفزایید. حتى ممکن است آن را تحت نام برند متفاوتى به بازار عرضه کنید. اکثر شرکت ها باید خط تولید هایى با قیمت هاى مختلفى به وجود آورند.

– ” چند ارزش افزوده به پیشنهادتان بیفزایید ” ، مانند حمل یا نصب رایگان.

– قیمت فعلى را حفظ کنید اما ” به شدت تبلیغ کنید که چرا مشتریان باید براى این برند بیشتر پرداخت کنند ” . پروکتر و گمبل براى تاید به جاى کاهش قیمت از این استراتژى استفاده کرد.

– ” تصویر برند را با استفاده از کمپینى جدید ” تغییر دهید. داو کمپین ” زیبایى حقیقى ” خود را در چین در ٢٠١١ براساس این هدف معرفى کرد که اکثر زنان زیبایى ذاتى دارند و داو مى تواند به آنان کمک کند آن را درک کند.

– ” چیز جدیدى ابداع کنید “. اپل آی فون را دقیقاً پیش از رکود بزرگ اقتصادى معرفى کرد و باعث شد سهم بازار نوکیا در طول پنج سال از پنجاه به ده درصد کاهش یابد.

– تغییر مسیر دهید تا موقعیت قیمت پایین را از آن خود کنید ، اما ” ارزش برند و تعهد را حفظ کنید ” . شرکت بیمه ى جیکو عمدتاً بیمه را به صورت آنلاین مى فروشد و برندى است که با هزینه ى پایینش شناخته مى شود.

0/5 (0 Reviews)