واکنش برندهای جهانی به تصمیم ترامپ

اخبار-بازاریابی-واکنش-برندهای-جهانی-به-تصمیمات-ترامپ

اتفاقات بسیاری می تواند در ۱۲ روز بیافتد. هر چند انتظار میرفت رئیس جمهور ترامپ تغییرات بنیادی را در زمان کوتاهی پس از مراسم تحلیف خود انجام دهد.

به طور خاص، فرمان اجرایی تعلیق سیستم پذیرش پناهندگان آمریکا به مدت ۱۲۰ روز و تحریم ورود شهروندان هفت کشور با اکثریت مردم مسلمان با خشم گسترده ای مواجه شد. این فقط مردم نبودند که درگیر تصمیمات ترامپ شدند، بلکه برندها نیز با تبعات این تصمیمات دست و پنجه نرم خواهند کرد.

استارباکس

استارباکس، برنامه ی استخدام ۱۰ هزار پناهنده در طی پنج سال آینده را اعلام کرده است. اگر چه موضع استارباکس در قبال تصمیم ترامپ منجر به ستایش های بسیار در رسانه های اجتماعی شد و به نظر می رسد در موضع برند این کمپانی بسیار موثر بوده است و باعث افزایش امتیاز اعتبار برند استارباکس شده است.

فیس بوک

مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیس بوک، در یک متن طولانی این اقدام ترامپ را محکوم کرد.

AriBnb

مدیر اجرایی شرکت AriBnb متعهد شد برای کسانی که با قانون ممنوعیت ورود به ایالات متحده رو به رو شدند مسکن رایگان فراهم نماید و با این اقدام به ترویج تعهد این برند به تنوع بیشتر پرداخت. این برند در اقدامی بسیار جالب برای پناهندگان و هر کسی که اجازه ورود به آمریکا را نخواهد داشت، مسکن رایگان فراهم می نماید و حتی شماره تماس ضروری برای این کار ایجاد کرده است.

Lyft (شرکت شبکه حمل و نقل در آمریکا)

لوگان گرین (Logan Green)، مدیر عامل برند Lyft، گفت : “در طول تاریخ ما، Lyft تلاش نموده تا جامعه ای متنوع و با وجدان که در آن همه رانندگان و مسافران در کمال آرامش و راحتی و احترام با یکدیگر در تعامل باشند، ایجاد نماید. ممنوعیت ورود مردم با یک دین خاص در تضاد کامل با ارزشهای ایالات متحده و برند Lyft است. “

این برند متعهد به کمک مالی یک میلیون دلاری در یک دوره ی چهار ساله به اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا شده است.

مایکروسافت

ساتیا نادِلا (Satya Nadella)، مدیر عامل مایکروسافت، یادآور شد که : “به عنوان یک مهاجر و همچنین مدیر اجرایی، من تأثیر مثبتی از مهاجرت بویژه در شرکت مایکروسافت دیده ام. ما همچنان به حمایت از مهاجران ادامه خواهیم داد.”

Uber

بنیانگذار و مدیر اجرایی این برند، Travis Kalanick، گفت : “این شرکت به دنبال جبران تبعات ناشی از این تصمیم در سرزمین های خارجی برای کارکنان خود خواهد بود.”   

گوگل

این شرکت یادآور شد که ۱۰۰ نفر از کارکنان آن از این اقدام دچار آسیب خواهند شد. Sundar Pichai ، مدیر عامل گوگل به کارمندانش گفت: “هزینه این تصمیم برای همکاران ما دردناک است. ما همواره به مسائل مربوط به مهاجرت به دقت توجه کرده و به این نگرش خود ادامه خواهیم داد.”

نایک

مدیر اجرایی نایک، Mark Parker، در واکنش به این دستور ترامپ در ممنوعیت ورود افراد از کشورهای مسلمان، در یک ایمیل داخلی به تمام کارکنان خود مخالفت خود را این اقدام اعلام نمود.

آمازون

غول خرده فروشی اینترنتی نیز به این تصمیم واکنش نشان داد و معاون منابع انسانی این شرکت به کارکنانی که از این اقدام متضرر می شوند، خاطر جمعی داد و اعلام حمایت نمود.

اپل

تیم کوک (Tim Cook told)، مدیر عامل اپل، به کارکنان خود گفت : “اپل بدون وجود مهاجران وجود نخواهد داشت، چرا که رشد و نواوری این برند تنها از این طریق امکان پذیر خواهد بود.” وی نگرانی خود را از این اقدام رئیس جمهور اعلام نمود و خاطر نشان ساخت که از این تصمیم حمایت نخواهد کرد.

توئیتر

جک دروسی نیز ، مدیر عامل توئیتر، مخالفت خود را با این اقدام اعلام نمود.    

منبع : Marketing Week و THE DRUM

ترجمه: تیم پژوهش Marketing Iran Talent

تیم پژوهش Marketing Iran Talent به علاقمندان بازاریابی و فروش مقاله زیر را پیشنهاد می دهد:

بازاریابی در عصر ترامپ

0/5 (0 Reviews)