تأثیر دیجیتال بر برندسازی

تأثیر-دیجیتال-بر-برندسازی

تأثیر دیجیتال بر برندسازی

عصر دیجیتال ، تأثیرى بسیار جدى روى ساخت و نظارت بر برند دارد. ظهور فیس بوک ، توییتر ، یوتیوب ، لینکداین و دیگر رسانه هاى اجتماعى تا حد زیادى به قدرتمند کردن مشترى کمک کرده است. مشتریان امروزى مى توانند چندین کار جدید را انجام بدهند که پیش از عصر دیجیتال میسر نبودند .

عصر دیجیتال

– هر کسى مى تواند یک پیام توییتر را به یک ، دو ، چند یا میلیون ها نفر دیگر بفرستد. اشعار و تجارب لیدى گاگاى خواننده را پنج میلیون نفر دنبال مى کنند.

– دو یا چند نفر مى توانند در کامپیوترهاى شخصى یا تبلت هایشان با هزینه ى کم یا حتى بدون هزینه با یکدیگر مکالمه یا چت طولانى داشته باشند (به برکت اسکایپ).

– مشتریان مى توانند در اینترنت رتبه بندى هاى مشتریان را از خودروها (جى دى پاورز) و محصولات بى شمار دیگر جست و جو کنند.

– مشتریان مى توانند محصول را در فروشگاه ببینند ، قیمت فروشگاهى را به دست بیاورند و سپس از تلفن همراهشان استفاده کنند تا بدانند آیا این محصول در جایى دیگر ارزان تر است یا نه. در نتیجه اکنون خرده فروشى محصولات الکترونیکى بست باى بیشتر نمایشگاه است تا فروشگاه.

مزایای عصر دیجیتال

تمامى اینها به این معنى است که پیام تک نفره ى فروشنده ، که تبلیغ منتشر مى کند و در فرایند خرید تأثیر دارد، قدرت قانع کنندگى اش را از دست مى دهد. ارجحیت هاى مشترى از برند بیش از پیش تحت تأثیر سایر مشتریان واطلاعات آنلاین مشتریان ، که به سادگى در دسترس است ، قرار مى گیرند.

یکى از کاربردهاى اصلى چنین شرایطى این است که هیچ شرکتى نمى تواند مدام درباره ى مزیت هاى محصولاتش بدون برخورد با تبلیغات شفاهى منفى پیرامون محصول اغراق کند. یک مشترى خشمگین از یونایتد ایرلاینز ، وبلاگى تحت عنوان یونایتد ایرلاینز درست کرد و از دیگر مشتریان ناراضى دعوت کرد تا داستان هاى خود را در وبلاگش به گوش تمام مردم دنیا برسانند. ” هر ” رفتار بد شرکت پتانسیل دارد که در جهان پخش بشود. برندها دیگر از نعمت آزاد بودن بهره مند نیستند تا مشتریان خود را ناامید کنند. اما نتیجه ى احتمالى براى مشتریان شگفت انگیز است : ممکن است در نهایت ، در دنیایى زندگى کنیم که بتوانیم به همه ى شرکت ها اعتماد کنیم تا به وعده هاى خود دقیق عمل کنند.

مزیت اصلى دیگر عصر دیجیتال این است که شرکت ها مى توانند مشتریان خود را براى بهبود محصولات شرکت ها و مشارکت در ارائه ى پیشنهادهاى خود دعوت کنند ؛ یعنى قرار دادن شرکت در موقعیتى مانند کارگاه که مشتریان بتوانند کمک کنند شرکت آنچه مى خواهند براى آن ها طراحى و تولید کند. شرکت مى تواند در جست و جویش براى ایده هاى تازه به ” جمع سپارى ” متوسل شود و با استفاده از اینترنت از مردم دعوت کند ایده هایشان را ارائه کنند. براى مثال ، دوریتوس سازنده ى اسنک چیپس ذرت از مشتریان علاقمند خود دعوت کرد تا براى سوپر بول ٢٠١٢ کمپین تبلیغاتى بسازند. دوریتوس مسابقه اى برگزار کرد که آن را ” سوپر بول را در هم بشکنید ” نامید و به موجب آن از مشتریان دعوت کرد تبلیغات فورى و سى ثانیه اى خود را درباره ى دوریتوس بسازند. این مسابقه هزاران ایده ى کمپین دریافت کرد و دوریتوس از آنان خواست ثبت نام کنند و به پنج فینالیست مورد علاقه ى خود راى بدهند و نتیجه را جمع سپارى کرد. با پایان اولین نظر سنجى سالانه ى اد متر ، دو برادر جایزه ى یک میلیون دلارى را بردند و تبلیغ ساخته شده به دست مصرف کنندگان در بیست و یکمین نظرسنجى یواس آ تودى سوپر بول اد متر جایزه ى برتر را از آن خود کرد و تبلیغات ساخته شده به دست کارشناسان و کارگزاران تبلیغاتى را شکست داد. شرکت از موضوع دیگرى هم بهره ى مازاد برد : رویکرد جمع سپارى همهمه اى در شبکه هاى اجتماعى به وجود آورد ، زیرا کاربران موارد ثبت شده را آنلاین مى دیدند ، به دوستان پیشنهاد و لینک ها را ارسال مى کردند ( که همهمه ى ویروسى نام گرفت ). رأى ها آن قدر به هم نزدیک بودند که شرکت تصمیم گرفت از دو آگهى تبلیغاتى استفاده کند و هر دو آن ها در طول این سوپر بول رتبه هاى بالایى به دست آوردند.

0/5 (0 Reviews)