استاد بازاریابی ، استاد محصولات معمولی

استاد-بازاریابی-،-استاد-محصولات-معمولی

رابر مید : استاد بازاریابی ، استاد محصولات معمولی

هیچ چیزی بی اهمیت تر از سطل آشغالی که شما خرده های کاغذ پاره را در آن پرت می کنید یا خاک اندازی که خرده های نان را در آن جاروب می کنید یا وسیله ی پلاستیکی که ته مانده ی غذای شب قبل خود را به کمک آن از روی بشقاب می تراشید وجود ندارد.

با این وجود شرکت رابر مید تولید کننده ی همین محصولات بی اهمیت و معمولی است و در همین زمینه هم در میان شرکت ها آمریکایی به عنوان استاد بازاریابی قرار گرفته است ؛ این شرکت از سال ۱۹۸۵ عنوان بالایی را در فهرست مجله فورچون به خود اختصاص داده است. فروش و عایدات این شرکت بسیار شگفت انگیز بوده است. فروشی که فقط در سال ۱۹۹۳ به ۸/۱ میلیارد دلار بالغ گردید. شرکت ووستر که مقر آن در اوهایوست برای موفقیت به هیچ کس یا محصولی وابسته نیست. در عوض موفقیت شرکت بستگی به اصلاحاتی جزیی دارد که در ۵۰۰۰ قلم از همین محصولات بی منظر و غیر تماشایی ، صورت می دهد.

موفقیت استاد بازاریابی در محصولات ملال آور

حال پرسش این جاست که چگونه شرکتی که فروشنده ی محصولاتی ملال آور است ، در یک بازار بالغ به موفقیت دست می یابد ؟ چطور چنین شرکتی بایت محصولات خود ، نسبت به کالا های مشابه بهایی گران تر هم دریافت می کند ، به ویژه هنگامی که تعداد رقبایی که این محصولات مشابه را تولید می کنند به ۱۵۰ شرکت می رسد. و چطور در ۹۰% موارد بدون آزمون بازار در ارائه و معرفی محصولات جدید موفق است ؟ ارکان موفقیت ممتاز رابر مید می تواند مستقیماً ناشی از مطالعه ی کتاب درسی در رشته ی بازاریابی باشد :

بازخورد ( Feedback ) بازار و مشتری 

رابر مید همواره برای دستیابی به نیاز های جدید مشتری ، گرایش و روند های بازار را زیر نظر دارد. برای مثال روند روی آوردن مشتریان به پذیرش لوازم کوچک تر منزل ، باعث شد تا شرکت دست به تولید محصولاتی بزند که فضای کمتری را اشغال می کنند.

مقاله بازاریابی پیشنهادی

ابداعات شرکت های تجاری در سال ۲۰۱۹

توجه به بازار های هدف 

این استاد بازاریابی از نظر سازمانی به شش بخش تقسیم شده است که هر کدام دارای واحد های اقتصادی استراتژیک جداگانه ای است. این واحد ها هر کدام به بازار های محصول خاصی توجه دارند. این شرکت در زمینه ی هدف گیری تبلیغات پیشبردی نیز استادانه عمل می کند. این شرکت خط جدیدی از لوازم آرایش مخصوص دختران راه اندازی کرده و همراه محصولات مربوطه به یک دیسک فشرده نیز در اختیار هر نفر قرار می دهد.

جهت گیری به سمت تأمین رضایت مشتری 

شرکت رضایت هر مشتری گله مند را با تعویض مجانی کالای خریداری شده تأمین می کند ، حتی اگر محصول خریداری شده نام تجاری آن را نداشته باشد. تعویض مجانی محصولات دیگران با محصولاتی با نام تجاری رابر مید ، شیوه ای ساده برای نشان دادن برتری محصولات است.

دلمشغولی درباره کیفیت 

کارکنان شرکت در مورد کوچک ترین جزء محصولات ، که دیگران ممکن است حتی آن را جدی نگیرند ، دلهره و تشویش دارند. شرکت برای طراحی سطل های زباله از مهندسین متخصص همین کار استفاده می کند. این مهندسان بر روی نقشه های اولیه ی ( بلو پرینت ) سطل های زباله ، به دقت کار می کنند تا اطمینان یابند تمام جزئیات به درستی انجام می گیرد. در جوار همین مهندسان ، طراحانی هستند که وسیله ای همانند وان بچه ها ، به شکل مرغابی طراحی کرده و با علاقه ، اقدام به بهسازی آبپاش مخصوص آن می کنند آب پاشی که مجسمه ای است به شکل مرغابی که آب را از شیر حمام می گیرد و می پاشد.

نوآوری 

رابر مید از نظر تولید کالا های جدید به ماشین مخصوص این کار شهرت دارد. حاصل کار این شرکت گرفتن یک محصول جدید و نه اصلاحی در روز است. این شرکت می تواند در مدت کوتاه و شگفت آور ۲۰ هفته ، کالای جدیدی را وارد بازار کند. شرکت با توجه به داده های اطلاعاتی که در همان اوان مرحله فرآیند طراحی از مشتریان دریافت می کند ، اطمینان می یابد که از ۱۰ محصول جدیدی که وارد بازار می کند ، ۹ محصول با موفقیت همراه باشد.

کار گروهی و فرایند کار 

رابر مید با انتخاب و گماشتن تیم های مختلف که مسئولیت محصولات مختلف را بر عهده دارند و به وسیله ی بازاریابی هدایت و رهبری می شوند ؛ عملاً سیاست عدم تمرکز در امر تصمیم گیری را به اجرا گذاشته است. هر واحد مستقلاً دارای کارکنان تحقیقات ، طراحی و تولید است. مدیریت شرکت مطلب را این گونه بیان می کند : تیم های حرفه ای ما به زیرکی و چالاکی مدیران بازرگانی ما هستند.

مشارکت تجاری 

مرکز اداره مشتریان شرکت همه ساله پذیرای ۱۱۰ مشتری خرده فروش عمده است که در میان آن ها بزرگانی همچون وال . مارت و ک. مارت نیز به چشم می خورند. شرکت با برپایی نمایشگاه ، طرح های فروش کالا ، تبلیغات پیشبردی و تدارکات مشترک ، حمایت های لازم را از این خرده فروشان به عمل می آورد و همین موارد را به آن ها نیز پیشنهاد می کند.

برنامه های ارتباطی قوی 

رابر مید به عنوان استاد بازاریابی آگاهی مشتریان واقع در قسمت های مختلف بازار هدف ، از محصولات جدید و کیفیت برتر این محصولات ، برنامه های تبلیغاتی و پیشبردی قابل ملاحظه ای تدارک می بینند.

هوشیاری نسبت به محیط زیست

خط تولید رابر مید از Lunchboxes Litterless ، Sip Saver هم تشکیل شده است. که اولی با تولید ظروف مخصوص ، بسته بندی پلاستیکی را از رونق انداخته ؛ و دومی بطری های نوشیدنی تولید می کند که بر خلاف قوطی های یک بار مصرف ، بارها از آن ها استفاده می شود.

جهانی اندیشیدن 

در حالی که شرکت شدیداً به بازار های داخلی وابسته است در چند کشور دیگر نیز فعالیت دارد و تحرک عمده ای را برای گشودن بازار های خارجی آغاز کرده است. هدف شرکت این است که تا سال ۲۰۰۰ ، بتواند ۲۵% از درآمد شرکت را از محل فروش محصولات خود در خارج از بازار های ایالات متحده کسب نماید.

مقاله بازاریابی پیشنهادی

ابداعات شرکت های تجاری در سال ۲۰۱۹