بازاریابی و فروش کسب و کارهای کوچک

بازاریابی و فروش کسب و کارهای کوچک

بازاریابی و فروش کسب و کارهای کوچک

بازاریابی و فروش کسب و کارهای کوچک : آیا شما برای رشد کسب و کار خود جدی و مصمم هستید ؟ آیا تا به حال برنامه ای در جهت این هدف انجام داده اید ؟ اکنون زمان آن رسیده  که به این باور ایمان پیدا کنید که بازاریابی و فروش مختص کسب و کارهای بزرگ نیست .

دنیای رقابت امروزی، تنها رقابت میان برندهای بزرگ و جهانی نیست ، بلکه رقابت شدید و گسترده محلی در بین کسب و کارهای کوچک نیز مطرح است.

کسب و کارهای کوچک در صورت تلاش عمدتاً در تفکر فروش هستند تا بازاریابی ، امّا بسیاری از آنها حتی در فروش نیز فاقد برنامه و راهکار هستند و در بیشتر مواقع اُفت کسب و کار خود را به گردن رکود اقتصادی می اندازند.

هیچ فروشی بدون برنامه و استراتژی بازاریابی به سرانجام نخواهد رسید. شاید بتوان عنوان نمود که یکی از علل مهم عدم رشد در کسب و کارهای کوچک کم توجهی – بهتر بگوییم بی توجهی – صاحبان آنها به بازاریابی و فروش بوده و این باور نادرست که بازاریابی مختص کسب و کارها و برندهای معتبر و بزرگ است. امّا به راستی چگونه یک کسب و کار کوچک می تواند با صرف هزینه ای بسیار کم مسیر رشد را در پیش گیرد ؟

پاورپوینت بازاریابی

پاورپوینت مفهوم بازاریابی

راهکارهای بازاریابی و فروش برای کسب و کارهای کوچک

تدوین لیستی ار کالاها یا خدمات

برای شروع منطقی در این مسیر باید بدانیم که ما به عنوان یک کسب و کار چه چیزی برای ارائه داریم . لیستی از کالاها و یا خدمات خود را تهیه کرده و آنها را از لحاظ سودآوری مشخص نمایید. پُر فروش ترین و کم فروش ترین آنها را تعیین و علل آنرا جستجو کنید. گاهی اوقات علت پُر فروش بودن کالای شما قیمت گذاری نامناسب و گاهی دلیل کم فروش بودن کالا عدم معرفی صحیح آن می باشد.

از کالاها یا خدمات خود لیستی جهت ارائه به مشتری تهیه نمایید تا در صورت نیاز آن را برای مشتری ارسال نمایید. بسیاری از مواقع نداشتن یک لیست مناسب از کالا و قیمت آنها باعث از دست دادن مشتری می گردد.

بازار هدف

متأسفانه بسیاری از کسب و کارهای کوچک فکر می کنند که می توانند به تمام بازار خدمت رسانی کنند. به یاد داشته باشید بسیاری از کسب و کارهای موفق در دنیای امروز ، آنهایی هستند که گوشه ای از بازار – به اصطلاح متخصصین بازاریابی گوشه دنج – را به صورت صحیح انتخاب و به آن خدمت رسانی می کنند.

به جای جستجو در کل بازار و یافتن مشتریان بالقوه زیاد ، تلاش کنید که تمرکز خود بر بازاری مشخص قرار دهید. این اقدام باعث کاهش هزینه های بازاریابی و فروش در کسب و کار شما می گردد.

لیست مشتریان

لیستی از مشتریان و میزان خرید آنها را تهیه نمایید. موارد زیر را در لیست خود بگنجانید :

نام مشتری ، میزان خرید ، نوع کالا یا خدمت خریداری شده ، آخرین خرید ، نحوه ی تسویه مشتری (نقد / چک )

سعی کنید هر ماه ، هر سه ماه و هر سال این لیست را به روز نمایید. دقت کنید هدف ما از ایجاد این لیست بررسی وضعیت مشتری و جایگاه فعالیت های شرکت در برابر وی می باشد. می خواهیم بدانیم به چه مشتریانی خدمات ویژه تر ارائه دهیم و یا اینکه زمان بندی درستی از خرید هر مشتری داشته باشیم.

پی گیری مشتریان

مهمترین عامل موفقیت و پایداری فروش هر کسب و کار در پی گیری نهفته است. پی گیری را فقط به منظور فروش انجام ندهید . گاهی اوقات بایستی جویای حال مشتری شوید حتی اگر از آخرین خرید وی مدت زمان زیادی نمی گذرد ، این کار باعث می شود که نام شما در ذهن مشتری ماندگارتر گردد. برای پیگیری های خود برنامه ای منظم تنظیم کنید. به یاد داشته باشید که پی گیری شمشیری دو لبه است و همانقدر که می تواند مفید باشد، پی گیری بی وقفه و آزار دهنده نیز می تواند موجب نارضایتی مشتری گردد.

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

باور غلط در نزد مدیران کسب و کارهای کوچک این است که این راهکار مخصوص هر صنعتی نیست و نمی تواند به عنوان یک ابزار چاره ساز باشد.

بر اساس اندازه و حجم کار خود سعی نمایید از ابزارهای موجود در رسانه های اجتماعی استفاده کنید. لازم نیست که کسب و کار حتماً دارای یک وب سایت باشد تا از این ابزار استفاده کنید. شما می توانید با یک بررسی درست و کم هزینه مشخص کنید که مشتریان و یا بازار هدف شما بیشتر از کدام رسانه اجتماعی استفاده می کند. ایجاد یک کانال با محتوای مناسب ساده ترین راه است. سعی کنید در این کانال بیشتر بر روی مشتریان فعلی مانور دهید و با عناوین مختلف توانایی ها و خدمات خود را به آنها معرفی نمایید.

تبلیغات هدفمند

متأسفانه بسیاری از مدیران کسب و کارهای کوچک در تبلیغات خود مسیر درستی را در پیش نمی گیرند و اقدام به فعالیت های بی برنامه و بی هدف می کنند. به عنوان مثال چرا وقتی توان فروش شما به یک منطقه محدود است ، تبلیغات فرا منطقه ای انجام می دهید ؟؟!!

به یاد داشته باشید تبلیغات فقط برای جذب مشتری جدید نیست ، بلکه برای حفظ مشتریان فعلی نیز استفاده می گردد، پس لطفاً از گزینه های غیر منطقی ، مانند ارسال پیامک یا ایمیل انبوه خودداری نمایید. حتماً بخشی از فروش خود را بابت این راهکار استفاده کنید.

موارد بیان شده به عنوان راهکارهایی جهت بازاریابی و فروش در کسب و کارهای کوچک بیان شدند و قطعاً این راهکارها بدون صبر و اقدام درست به نتیجه نخواهند رسید. به یاد داشته باشید بازاریابی و فروش رشته ای علمی است و با مطالعه یک یا چند کتاب قطعاً قادر به برنامه ریزی و اجرای استراتژی های بازاریابی نخواهید شد ؛ اما آنچه که مشخص است با شناخت درست از موقعیت و بازار خود می توانید به رشد و سودآوری دست پیدا کنید.

تهیه و تنظیم : تیم پژوهش Marketing Iran Talent