برندسازى به شیوه ى وال مارت

برندسازى به شيوه ى وال مارت

برندسازى به شیوه ى وال مارت

امروزه ، وال مارت که نخستین شعبه ى آن در سال ١٩۶٢   در ایالت Arkansas افتتاح شد ، به عنوان بزرگ ترین فروشگاه زنجیره اى در دنیا شناخته مى شود و در بر گیرنده ى بیش از ۵٧٠٠ فروشگاه ، ١٣۵٠ خرده فروشى ، بیش از ٢٠٠٠ فروشگاه مرکب از خرده فروشى و فروشگاه هاى عرضه ى انواع سبزى ها و میوه ها و ۵۵٠ فروشگاه بزرگ ( Sam’s Club) است . Sam Walton  بنیانگذار وال مارت در صدد بود تا با ایجاد فروشگاه هاى کوچک و ارزان قیمت ، مجموعه اى از محصولات کاربردى را در اختیار مشترى ها قرار دهد و با ارائه ى خدمات با کیفیت به آن ها ، برند قدرتمندى را در زمینه ى عرضه و توزیع مواد مصرفى ایجاد کند.

عامل کلیدی ایجاد رضایت توسط وال مارت

یکى از عوامل کلیدى ایجاد رضایت و تجربه ى لذت بخش خرید براى مشترى ها ، قیمت هاى پایین محصولات وال مارت است. این فروشگاه زنجیره اى با نوآورى در استراتژى هاى قیمت گذارى و اجراى سیاست قیمت گذارى بر پایه ى قیمت هاى روز و کاهشى ( EDLP ) توانست از سایر فروشگاه هاى زنجیره اى متمایز شود. شعار وال مارت ” ما همیشه ارزان مى فروشیم ” ، نشان دهنده ى جدیت و تعهدات این شرکت در درک و پاسخگویى به رقابت است.

خدمات مشتری وال مارت

شهرت وال مارت در زمینه ى ارائه ى خدمات مشترى پسندانه ، یکى دیگر از عوامل کلیدى موفقیت آن در ایجاد رضایت مشترى است. در قسمت ورودى فروشگاه هاى وال مارت تعدادى از کارکنان فروشگاه ضمن خوش آمد گویى به مشترى ها آن ها را در یافتن کالاهاى مورد نیازشان یارى مى کنند. این فروشگاه ها با استخدام کارکنان دلسوز و فهیم و تأکید و تمرکز بر دستیابى به رضایت مشترى ها ، آن ها در سراسر فروشگاه به نحوى مستقر مى سازد که بتوانند به سریع ترین و راحت ترین شکل در مواقع مورد نیاز به کمک مشترى بشتابند. این گونه رفتارها و رویکردها میزان اعتماد مردم را به وال مارت تقویت مى کند. در یکى از نظر سنجى هاى انجام شده از مشترى ها پرسیده شد : ” وال مارت براى شما چه مفهومى دارد ؟ ” در پاسخ به این سؤال بیشتر مشترى ها عبارت ” اعتماد ” را به جاى ” قیمت هاى مناسب ” برگزیدند.

رویکردهای پیچیده و منطقی وال مارت

یکى از عوامل تأثیر گذار بر موفقیت این شرکت اتخاذ و اجراى رویکردهاى پیچیده و منطقى است.  Sam Walton در بحث اتخاذ رویکردهاى منطقى ، یکى از پیشگامان زمان خود به شمار مى آمد. وى در دهه ى ١٩۶٠ با درک این نکته که دستیابى به رشد بلند مدت نیازمند استفاده و نصب سیستم هاى اطلاعاتى پیشرفته براى مدیریت ورود و خروج حجم انبوهى از کالاها به فروشگاه است ، در صدد چاره اندیشى براى آن برآمد ، تا سال ١٩٩٨ پایگاه داده هاى رایانه اى در شرکت وال مارت پس از پایگاه اطلاعاتى Pentagon ، به عنوان بزرگ ترین نمونه از نظر حجم اطلاعات به شمار مى آمد. یکى از نویسندگان کتب کسب و کار به تازگى وال مارت را به عنوان ” سلطان سیستم هاى منطقى در سطح فروشگاه هاى جهان ” معرفى کرده است.

فروش وال مارت

امروزه ، وال مارت کوچک ترین شباهتى با فروشگاه افتتاح شده در Arkansas  سال ١٩۶٢  ندارد. این شرکت یکى از بزرگ ترین مجموعه هاى فروشگاهى و خرده فروشى در سراسر امریکا به شمار مى آید و کسب و کار خود را به آمریکاى جنوبى و اروپا نیز گسترش داده است. حجم فروش سالانه ى وال مارت در سال ٢٠٠۵ حدود ٣١۶ میلیارد دلار بود. به این ترتیب ، در این سال به عنوان برترین برند در رتبه بندى Fortune  ۵۰۰  معرفى شد.

0/5 (0 Reviews)