پیشبرد فروش متمرکز بر مصرف کننده

پيشبرد-فروش-متمركز-بر-مصرف-كننده

پیشبرد فروش متمرکز بر مصرف کننده

سیاست هاى پیشبرد فروش متمرکز بر مصرف کننده با هدف تغییر در انتخاب ، حجم و زمان خرید محصول توسط مشترى ها صورت مى پذیرد. اگرچه این سیاست به اشکال گوناگون ارائه مى شود ، اما آن را به دو دسته ى اصلى تقسیم کرده ایم :

  • پیشبرد فروش با ارائه ى حق انتخاب به مشترى

  • پیشبرد فروش بدون ارائه ى حق انتخاب به مشترى ( مانند ارائه ى تخفیف قیمت یا جوایز به خریداران ، مشارکت دادن آن ها در مسابقات و قرعه کشى ها با پیشنهاد استرداد بخشى از قیمت کالا به عنوان تشویق خریداران )

فعالیت هاى پیشبرد فروش با ارائه ى حق انتخاب به مشترى مى توانند در بهبود نگرش و افزایش سطح وفادارى مصرف کنندگان به برند نقش مؤثرترى داشته باشند و ارزش ویژه ى برند را تحت تأثیر قرار داده و بهبود بخشند. به عنوان مثال ، ارائه ى نمونه ى کالا یکى از شیوه هاى ایجاد تداعیات قدرتمند و مرتبط با برند است و موجب افزایش تبلیغات دهان به دهان و توصیه ى خرید کالا توسط مشترى ها مى شود. بازاریابان با ارائه ى نمونه رایگان محصول در موقعیت هاى مختلف استفاده و برنامه ریزى منظم در زمینه ى مکان و شیوه ى ارائه این نمونه ها مى توانند ارزش ویژه ى برند را تا حد چشم گیرى افزایش دهند.

مثالهایی از پیشبرد فروش متمرکز بر مصرف کننده

به عنوان مثال ، Dove نمونه هاى رایگان محصولات خود را ( مانند شوینده ى بدن ، دئودورانت و دستمال هاى مرطوب صورت ) در باشگاه هاى ورزشى از طریق مربیان ایروبیک به شرکت کنندگان در تمرینات ورزشى ارائه داد.

سیاست پیشبرد فروش علاوه بر ارتقاى ارزش افزوده ى برند ، نقش مؤثرترى در افزایش فروش محصول دارد. مؤسسه ى PMA همه ساله با ارائه ى جوایزى به طراحان برترین و خلاقانه ترین فعالیت هاى پیشبرد فروش ، از آن ها قدردانى مى کند. راهبرد پیشبرد فروش باید بازتابى از نگرش ها و رفتارهاى مصرف کنندگان باشد. درصد کوپن هاى تخفیف تحویل گرفته شده از مشترى ها ، در دهه ى اخیر کاهش شدیدى داشته است. نرخ تحویل کوپن ها در سال  ١٩٨٣ ، ۵/٣ درصد و در سال ٢٠٠۴، ٩۴٪‏ درصد بوده است. اگرچه این امر مى تواند دلایل متفاوتى داشته باشد ، اما مسلماً یکى از دلایل اصلى آن ارائه ى حجم بالاى کوپن ها از سوى شرکت هاى مختلف به مشترى ها است. در سال ٢٠٠۴ بازاریابان اقدام به توزیع بیش از ٣۴٢ میلیارد کوپن در سراسر امریکا کردند ؛ حدود ٨٢ درصد از این کوپن ها از طریق روزنامه ها به صورت مستقیم در میان مشترى ها توزیع شد. یکى از حوزه هایى که با رشد شدید فعالیت هاى پیشبرد فروش مواجه شده است ، ارائه ى کوپن هاى تخفیف در درون فضاى فروشگاه ها است. به دلیل کاهش علاقه و توجه مردم به استفاده از کوپن هاى تخفیف ، بازاریابان به ارائه ى آن ها درون فروشگاه ها ( نزدیک ترین مکان به خرید محصول ) روى آورده اند.

0/5 (0 Reviews)