استخدام مدیر بازاریابی

استخدام-مدیر-بازاریابی

استخدام مدیر بازاریابی

تغییرات بازار و روندهای اقتصادی لزوم جذب و بکارگیری مدیران حرفه ای در تمام واحدهای سازمان را اجتناب ناپذیر نموده است. در این میان اهمیت واحد بازاریابی باعث شده تا سازمانها ضمن تفکیک واحد بازاریابی از فروش به دنبال استخدام مدیر بازاریابی حرفه ای باشند. اما آنچه باعث می گردد نرخ گردش مدیران بازاریابی در سازمانها بالا رود و به صورت دوره ای جابجا شوند، چیست ؟ دلایل بسیاری را می توان برشمرد که چرا سازمانها در جذب و استخدام مدیر بازاریابی موفق نمی باشند. نکته قابل توجه این است که اصولا کسب و کارها انتظارات خود از این مدیران را به روشنی نمی دانند و دیگر آنکه از ویژگی های یک مدیر بازاریابی حرفه ای آگاه نیستند. برای درک بهتر این موارد به دو سوال بایستی پاسخ داد :

 • مسئولیت های یک مدیر بازاریابی چیست ؟
 • یک مدیر بازاریابی حرفه ای بایستی دارای چه مهارتها و ویژگی هایی باشد؟

مسئولیت های مدیر بازاریابی

 • برنامه ریزی و اجرای استراتژی های بازاریابی
 • جهت دهی واحدهای سازمانی در راستای استراتژی های بازاریابی
 • برنامه ریزی مدون جهت معرفی و ارائه محصولات جدید و ورود به بازارهای یا تثبیت جایگاه برند در بازارهای فعلی
 • برنامه ریزی و اجرای کمپین های تبلیغاتی در راستای توسعه سهم بازار
 • سازماندهی و هدایت پژوهش بازاریابی و پژوهش بازار به منظور قرار دادن کسب و کار در مسیر رشد
 • برنامه ریزی نحوه ی ارتباط و حفظ مشتریان

مهارتها و ویژگی های مدیر بازاریابی

 • دانش و تسلط کافی بر فرآیندهای بازاریابی
 • آشنایی کامل به فرآیندهای فروش و بازاریابی پس از فروش
 • آشنایی کامل با مباحث برند، برندسازی ، مدیریت ارتباط با مشتری و تحقیقات بازاریابی
 • دارای خلاقیت و نوآوری در موضوعات مرتبط با بازاریابی
 • تسلط کافی به Office بوِیژه اکسل

حال که با مسئولیت ها، مهارتها و ویژگی های مدیر بازاریابی آشنا شدیم بایستی بدانیم که در یک مصاحبه به منظور جذب و استخدام مدیر بازاریابی چه سوالاتی بپرسیم .

سوالات مصاحبه استخدام مدیر بازاریابی

در مصاحبه های استخدام مدیر بازاریابی بایستی دقت کافی در طراحی و پرسش این سوالات را داشته باشیم. سعی نکنید که در مصاحبه های استخدامی مربوط به مدیر بازاریابی سوالات جزیی و پیش پا افتاده و یا بسیار کلی و بدون هدف را مطرح کنید. در نظر داشته باشید که در این گونه مصاحبه ها در دو مورد به نتیجه برسید اول اینکه مصاحبه شونده دارای دانش بازاریابی کافی باشد و دوم اینکه توانایی اداره واحد بازاریابی در کسب و کار شما را داشته باشد. سوالات زیر برای رسیدن به این اهداف پیشنهاد می گردد:

اجزای اصلی یک طرح بازاریابی (Marketing Plan) کدامند و یک طرح بازاریابی خوب دارای چه ویژگی هایی است؟

هدف از این سوال پی بردن به دانش بازاریابی مصاحبه شونده و نحوه ی پاسخی ساختارمند به این پرسش است. لطفا از پرسش های پیش پا افتاده ای مانند اینکه تعریف بازاریابی چیست و یا تفاوت بازاریابی و فروش در چیست ، اجتناب نمایید. این سوالات نه تنها میزان دانش شخص را نشان نمی دهد بلکه می تواند مدیریت جلسه مصاحبه را نیز از اختیار شما خارج نماید.

چه برنامه یا برنامه هایی برای بازگشت مشتریان ناراضی دارید و در مقابل برای حفظ مشتریان فعلی چه راهکارهایی را پیشنهاد می دهید؟

دقیت کنید به جای پرسش هایی مانند اینکه چطور به افزایش فروش سازمان کمک می کنید و یا اینکه تفاوت مشتری بالقوه و بالفعل چیست؛ به طرح سوالاتی حرفه ای و کلان بپردازید تا به ارائه و دانش مصاحبه شونده پی ببرید.

رویکردهای نوین بازاریابی چیست و کدامیک را برای پیشبرد و توسعه کسب و کار ما پیشنهاد می کنید؟

این سوال میزان مطالعه و آگاهی مدیر بازاریابی از روندهای فعلی بازاریابی را نشان می دهد و همچنین نشان می دهد که شخص تا چه میزان در مورد کسب و کار شما و بازارتان قبل از مصاحبه مطالعه داشته است. به دنبال تخریب و یا زیر سوال بردن پیشنهادات مصاحبه شونده نباشید فقط به دقت گوش داده و سعی کنید در صورت نیاز وی را در پاسخ هایی که ارائه می دهد به چالش بکشید. یکی از بزرگترین نقاط ضعف مصاحبه ها در ایران عدم احترام به شخص مقابل است. به یاد داشته باشید که جلسه مصاحبه را با جلسات سازمانی نبایستی اشتباه بگیریم. جلسه مصاحبه، جلسه محاکمه نیست !!!

بر اساس چه فرآیندی تصمیم به معرفی محصول جدید می گیرد؟ چه رویکردی را در معرفی محصول جدید در نظر می گیرید؟

به جای این پرسش که پژوهش بازاریابی را تعریف کرده و مراحل آنرا بیان نمایید، بایستی سوالی مطرح نمود که فضای جلسه را از حالت گفتمان تئوریک به سمت پرسش و پاسخ عملی هدایت نماییم.

چگونه تصویر ذهنی مثبت از برند ما ایجاد می نمایید و برای رسید به این مقصود چه استراتژی هایی را در اولویت قرار می دهید؟

به جای این سوال کلیشه ای که برند و پارامترهای آن کدامند ؛ از سوال بیان شده استفاده کنید. به یاد داشته باشید قرار نیست که مصاحبه شونده یک استراتژی برندسازی به شما ارائه دهد بلکه هدف ما از پرسش نحوه ی پاسخ و میزان تسلط وی بر مفاهیمی مانند برند و برندسازی است.

اینها سوالاتی است که می تواند به شما در ارزیابی و استخدام مدیر بازاریابی کمک کند. نیازی نیست یک جلسه مصاحبه زمانبر و فرسایشی داشته باشید، بلکه می توانید با سوالات مفهومی و ملموس تر به نتیجه دلخواه خود یعنی موفقیت در استخدام مدیر بازاریابی دست یابید.

تهیه و تنظیم : تیم منابع انسانی Marketing Iran Talent