استخدام مدیر بازاریابی

استخدام مدیر بازاریابی

استخدام مدیر بازاریابی

استخدام مدیر بازاریابی یکی از مهمترین موضوعات هر کسب و کار است.  تغییرات بازار و روندهای اقتصادی لزوم جذب و بکارگیری مدیران حرفه ای در تمام واحدهای سازمان را اجتناب ناپذیر نموده است. در این میان اهمیت واحد بازاریابی باعث شده تا سازمانها ضمن تفکیک واحد بازاریابی از فروش به دنبال استخدام مدیر بازاریابی حرفه ای باشند. اما آنچه باعث می گردد نرخ گردش مدیران بازاریابی در سازمانها بالا رود و به صورت دوره ای جابجا شوند، چیست ؟ دلایل بسیاری را می توان برشمرد که چرا سازمانها در جذب و استخدام مدیر بازاریابی موفق نمی باشند. نکته قابل توجه این است که اصولا کسب و کارها انتظارات خود از این مدیران را به روشنی نمی دانند و دیگر آنکه از ویژگی های یک مدیر بازاریابی حرفه ای آگاه نیستند. برای درک بهتر این موارد به دو سوال بایستی پاسخ داد :

 • مسئولیت های یک مدیر بازاریابی چیست ؟
 • یک مدیر بازاریابی حرفه ای بایستی دارای چه مهارتها و ویژگی هایی باشد؟
استخدام مدیر حرفه ای بازاریابی

استخدام مدیر حرفه ای بازاریابی

چطور یک مدیر بازاریابی حرفه ای استخدام کنیم ؟

بازاریابی طی ده سال گذشته به طرز چشمگیری تغییر کرده است و بر میزان نامزدهای واجد شرایط موجود برای سمتهای بازاریابی در سطح اجرایی تأثیر گذاشته است. کارفرمایان در هنگام استخدام مدیر بازاریابی با پارامترهای مختلفی سر ور کار دارند. در واقع ، براساس گزارش جدید منتشر شده از سوی انجمن مدیریت منابع انسانی ، این نیاز روزافزون برای استخدام مدیران ارشد بازاریابی باعث شده است تا این شغل در لیست سخت ترین مشاغل برای استخدام در نظر گرفته شود.

با وجود این یافته ها ، سه راه وجود دارد تا اطمینان حاصل کنید که بهترین مدیر بازاریابی را برای شرکت خود استخدام می کنید.

رزومه نامزدها را بررسی کنید

اغلب اوقات ، اولین تعامل شما با نامزدهای احتمالی از طریق رزومه کاری آنها یا پروفایل های آنلاین مانند LinkedIn انجام می شود. چند بخش اصلی وجود دارد که می توانید هنگام ارزیابی رزومه های استخدامی به آنها توجه کنید که نشان می دهد کاندیدای انتخاب شده یک گزینه عالی است یا خیر . اولین جایی که باید به آن توجه شود سوابق شغلی آنهاست. مصاحبه با نامزدهایی که مشاغل زیادی در رزومه خود دارند رایج تر است . اگر به دنبال کاندیدای اجرایی هستید ، رزومه های با سوابق بالا هنوز اهمیت دارد. در مرحله بعد ، به دنبال کلمات کلیدی باشید که با مهارت های اساسی و تجربهای مورد نظر در نامزد ایده آل مطابقت داشته باشند. سرانجام ، هنگامی که متقاضیان شغلی می خواهند رزومه بازاریابی خود را از طریق وب سایت شما ارسال کنند ، حتماً برای ایشان قسمتی خلاقانه با یک پرسشنامه حرفه ای طراحی کنید.

به دنبال ویژگی های کلیدی دیجیتال باشید

از آنجا که نقش مدیر بازاریابی توسط فناوری اطلاعات کاملاً تغییر یافته است ، مهم است که نامزدها درک جدی از بهترین شیوه های بازاریابی دیجیتال امروز داشته باشند. از نامزدها در مورد تجربه خود در زمینه برنامه نویسی یا توسعه برنامه نویسی ، استفاده از تجزیه و تحلیل داده برای تصمیم گیری استراتژیک و نحوه مدیریت محتوای دیجیتالی بپرسید. این بدان معنا نیست که هر داوطلب باید متخصص برنامه نویسی باشد ، بلکه به دنبال کلاس ها یا گواهینامه هایی باشید که نشان می دهد وی دانش اساسی در مورد کدنویسی  یا یادگیری آنها را دارد. در استخدام مدیر بازاریابی ، افراد متقاضی نه تنها باید با فنآوری دیجیتال و مدیریت محتوا آشنا باشند ، بلکه باید در مورد استراتژی موجود در ورای فعالیت های بازاریابی آشنایی داشته باشند. درباره اینکه چه ویژگیهایی را باید در یک بازاریاب اجرایی مدرن جستجو کنید ، بیشتر بیاموزید.

استخدام یک مدیر بازاریابی به صورت مشاوره ای

اگر هنوز هم استعداد مناسبی پیدا نکردید ، یا در مورد استخدام اشتباه مدیر بازاریابی تردید دارید؟ در نظر بگیرید که یک مدیر بازاریابی را براساس قراردادی مشاوره ای استخدام کنید. مدیران بازاریابی پیمانکاری یک روش مقرون به صرفه برای به دست آوردن استعداد برتر و بدون ریسک گردش مالی است. در استخدام این گونه افراد نیز باید دقت داشته باشید. یک مشاور بازاریابی می تواند مانع بسیاری از راه های خطا در استخدام های شما باشد .

یافتن نامزدهای بازاریابی با تمام مهارت ها و تجربه های لازم برای تبدیل شدن به مدیران موفق ، رو به زوال است. نکات فوق را هنگام ارزیابی و مصاحبه با نامزدها دنبال کنید تا از استخدام مناسب مدیر بازاریابی اطمینان حاصل کنید.

مسئولیت های مدیر بازاریابی

 • برنامه ریزی و اجرای استراتژی های بازاریابی
 • جهت دهی واحدهای سازمانی در راستای استراتژی های بازاریابی
 • برنامه ریزی مدون جهت معرفی و ارائه محصولات جدید و ورود به بازارهای یا تثبیت جایگاه برند در بازارهای فعلی
 • برنامه ریزی و اجرای کمپین های تبلیغاتی در راستای توسعه سهم بازار
 • سازماندهی و هدایت پژوهش بازاریابی و پژوهش بازار به منظور قرار دادن کسب و کار در مسیر رشد
 • برنامه ریزی نحوه ی ارتباط و حفظ مشتریان
مهارتهای مدیر بازاریابی

مهارتهای مدیر بازاریابی

مهارتها و ویژگی های مدیر بازاریابی

 • دانش و تسلط کافی بر فرآیندهای بازاریابی
 • آشنایی کامل به فرآیندهای فروش و بازاریابی پس از فروش
 • آشنایی کامل با مباحث برند، برندسازی ، مدیریت ارتباط با مشتری و تحقیقات بازاریابی
 • دارای خلاقیت و نوآوری در موضوعات مرتبط با بازاریابی
 • تسلط کافی به Office بوِیژه اکسل

حال که با مسئولیت ها، مهارتها و ویژگی های مدیر بازاریابی آشنا شدیم بایستی بدانیم که در یک مصاحبه به منظور جذب و استخدام مدیر بازاریابی چه سوالاتی بپرسیم .

سوالات مصاحبه استخدام مدیر بازاریابی

در مصاحبه های استخدام مدیر بازاریابی بایستی دقت کافی در طراحی و پرسش این سوالات را داشته باشیم. سعی نکنید که در مصاحبه های استخدامی مربوط به مدیر بازاریابی سوالات جزیی و پیش پا افتاده و یا بسیار کلی و بدون هدف را مطرح کنید. در نظر داشته باشید که در این گونه مصاحبه ها در دو مورد به نتیجه برسید اول اینکه مصاحبه شونده دارای دانش بازاریابی کافی باشد و دوم اینکه توانایی اداره واحد بازاریابی در کسب و کار شما را داشته باشد. سوالات زیر برای رسیدن به این اهداف پیشنهاد می گردد:

اجزای اصلی یک طرح بازاریابی (Marketing Plan) کدامند و یک طرح بازاریابی خوب دارای چه ویژگی هایی است؟

هدف از این سوال پی بردن به دانش بازاریابی مصاحبه شونده و نحوه ی پاسخی ساختارمند به این پرسش است. لطفا از پرسش های پیش پا افتاده ای مانند اینکه تعریف بازاریابی چیست و یا تفاوت بازاریابی و فروش در چیست ، اجتناب نمایید. این سوالات نه تنها میزان دانش شخص را نشان نمی دهد بلکه می تواند مدیریت جلسه مصاحبه را نیز از اختیار شما خارج نماید.

چه برنامه یا برنامه هایی برای بازگشت مشتریان ناراضی دارید و در مقابل برای حفظ مشتریان فعلی چه راهکارهایی را پیشنهاد می دهید؟

دقیت کنید به جای پرسش هایی مانند اینکه چطور به افزایش فروش سازمان کمک می کنید و یا اینکه تفاوت مشتری بالقوه و بالفعل چیست؛ به طرح سوالاتی حرفه ای و کلان بپردازید تا به ارائه و دانش مصاحبه شونده پی ببرید.

رویکردهای نوین بازاریابی چیست و کدامیک را برای پیشبرد و توسعه کسب و کار ما پیشنهاد می کنید؟

این سوال میزان مطالعه و آگاهی مدیر بازاریابی از روندهای فعلی بازاریابی را نشان می دهد و همچنین نشان می دهد که شخص تا چه میزان در مورد کسب و کار شما و بازارتان قبل از مصاحبه مطالعه داشته است. به دنبال تخریب و یا زیر سوال بردن پیشنهادات مصاحبه شونده نباشید فقط به دقت گوش داده و سعی کنید در صورت نیاز وی را در پاسخ هایی که ارائه می دهد به چالش بکشید. یکی از بزرگترین نقاط ضعف مصاحبه ها در ایران عدم احترام به شخص مقابل است. به یاد داشته باشید که جلسه مصاحبه را با جلسات سازمانی نبایستی اشتباه بگیریم. جلسه مصاحبه، جلسه محاکمه نیست !!!

بر اساس چه فرآیندی تصمیم به معرفی محصول جدید می گیرد؟ چه رویکردی را در معرفی محصول جدید در نظر می گیرید؟

به جای این پرسش که پژوهش بازاریابی را تعریف کرده و مراحل آنرا بیان نمایید، بایستی سوالی مطرح نمود که فضای جلسه را از حالت گفتمان تئوریک به سمت پرسش و پاسخ عملی هدایت نماییم.

چگونه تصویر ذهنی مثبت از برند ما ایجاد می نمایید و برای رسید به این مقصود چه استراتژی هایی را در اولویت قرار می دهید؟

به جای این سوال کلیشه ای که برند و پارامترهای آن کدامند ؛ از سوال بیان شده استفاده کنید. به یاد داشته باشید قرار نیست که مصاحبه شونده یک استراتژی برندسازی به شما ارائه دهد بلکه هدف ما از پرسش نحوه ی پاسخ و میزان تسلط وی بر مفاهیمی مانند برند و برندسازی است.

اینها سوالاتی است که می تواند به شما در ارزیابی و استخدام مدیر بازاریابی کمک کند. نیازی نیست یک جلسه مصاحبه زمانبر و فرسایشی داشته باشید، بلکه می توانید با سوالات مفهومی و ملموس تر به نتیجه دلخواه خود یعنی موفقیت در استخدام مدیر بازاریابی دست یابید.

تهیه و تنظیم : تیم منابع انسانی Marketing Iran Talent