تکامل بازاریابی هوش مصنوعی

تکامل بازاریابی هوش مصنوعی

تکامل بازاریابی هوش مصنوعی

مدیران بازاریابی یکی از سخت ترین مشاغل شرکتی را در دنیای کنونی در اختیار دارند. بر اساس پژوهش شرکت مشاوره Russel Reynolds ، این شغل هر روز سخت تر و سخت تر می گردد. سال گذشته ، گردش مالی مدیران بازاریابی به بالاترین میزان خود ، از زمان شروع ردیابی داده ها از سال ۲۰۱۲ توسط این شرکت ، رسید.

پس از سال های پیشرفت سریع تکنولوژیکی ، اکنون بازاریابی فراتر از آن چیزی است که در گذشته بوده است. در حال حاضر مدیران بازاریابی و تیم هایشان وظایف حیاتی را برای شرکت ها ایفا می کنند. بهینه سازی فرآیندهای فروش ، بهبود تجربه مشتری ، و بازاریابی محصول از طریق مجموعه ای از کانال ها از جمله وظایف این مدیران است. در همین حال ، مدیران بازاریابی به خوبی می دانند که فن آوری ایشان را به ردیابی دقیق مخارج صرف شده واحد بازاریابی قادر می سازد.

در حال حاضر ، یکی دیگر از پیشرفت های تکنولوژیک در بازاریابی ، هوش مصنوعی یا AI است.

بر طبق اظهار نظر بسیاری از کارشناسان ، هوش مصنوعی دگرگونی های بسیاری در روش های بازاریابی ایجاد نموده است. حال این سوال مطرح است که آیا رهبران بازاریابی باید احتیاط کنند یا مشتاقانه در این راه گام بردارند ؟

ماشین هوشمند هوش مصنوعی

تکامل بازاریابی هوش مصنوعی

تکامل بازاریابی هوش مصنوعی

سال ۲۰۱۶ ، سالی بزرگ برای هوش مصنوعی بود. برنامه AlphaGo از شرکت گوگل ، نقطه تحولی در تاریخ هوش مصنوعی بود. علاوه بر گوگل ، فیس بوک ، مایکروسافت، و آمازون نیز سرمایه گذاری معناداری در عرصه هوش مصنوعی انجام داده اند. در واقع ، عرصه ی بازاریابی شاهد مسابقه ای تسلیحاتی در هوش مصنوعی بوده است.

اما هوش مصنوعی دقیقاً چیست ؟ و چه کاربردی در بازاریابی دارد ؟ بازاریابی هوش مصنوعی یعنی چه ؟ پاسخ به این سوالات چندان هم ساده نیست .

به نظر می رسد هر کسی برای هوش مصنوعی تعریفی دارد. به طور معمول ، هوش مصنوعی اصطلاحی کلیدی است که اشاره به نرم افزارهایی دارد که به طور کلی وظایفی را که توسط شهود انسانی انجام می گردد، بر عهده می گیرد. مثالهایی از این دست عبارتند از : نت فلیکس (Netflix) ، مترجم گوگل (Google translate) ، نرم افزارهای قدرتمند ماشین های خودران و حتی خدمات نقشه GPS مانند Waze .

بازاریابان تمایل دارند اصطلاح هوش مصنوعی را برای فرآیندهای مختلف مانند اتوماسیون ، یادگیری ماشین و بهینه سازی بکار برند.