اینترنت اشیاء

اینترنت-اشیاء

اینترنت اشیاء

دیجیتالی شدن و افزایش ارتباط پیوسته برای تبدیل بسیاری از جنبه های اجتماعی و اقتصادی بین دستگاه ها، شهروندان، و دولت ها هر روز در حال افزایش است.

شهرهای هوشمند از سنسورهایی برای اندازه گیری کیفیت هوا، جریان ترافیک، و مصرف انرژی استفاده می کنند. تولید هوشمند تبدیل به قاعده ای در صنعت ۴ (Industry 4.0) شده اند، جایی که ماشین های هوشمند به گونه ای در شبکه قرار می گیرند که قادر به تبادل و پاسخ به داده ها به صورت مستقل از مدیریت تولید صنعتی هستند. اینترنت اشیاء (Internet of Things) یا IoT مفهومی تحول آفرین است.

مقالات پیشنهادی

بازاریابی ابری چیست ؟

صنعت ۴ یا Industry 4.0 چیست ؟

مفهوم صنعت ۴ اشاره به روند جاری اتوماسیون و تبادل داده ها در تکنولوژی های تولید دارد. مفهوم صنعت ۴ شامل سیستم های فیزیکی سایبری، اینترنت اشیاء، محاسبات ابری، و محاسبات شناختی است. صنعت ۴ آنچه را که کارخانه هوشمند نامیده می شود، ایجاد می کند.

تاریخچه و تکامل اینترنت اشیاء

کوین اشتون (Kevin Ashton) از بنیانگذاران Auto-ID Center در موسسه تکنولوژی ماساچوست ، در سال ۱۹۹۹، رویای اینترنت اشیاء بر اساس تراشه های RFID که قادر به برقراری اشیاء با دیگر چیزها بود را آغاز نمود. از ان زمان تا به امروز ، اُفت هزینه های سخت افزاری، کوچک سازی سنسورها، ظهور محاسبات ابری مقیاس گسترده، و گسترش ارتباطات اینترنتی محیطی را که اینترنت اشیاء نامیده می شود و به سرعت هندسی در حال رشد است را ایجاد نموده است. برآوردها متفاوت هستند، اما برخی پیش بینی کرده اند که در سه سال آینده تقریباً رشد این مفهوم دو برابر می گردد و از ۲۸ میلیارد دستگاه در حال حاضر به بیش از ۵۰ میلیارد دستگاه تا سال ۲۰۲۰ رشد خواهد داشت.

این نه تنها تعداد خالص از دستگاه های تاثیر گذار اینترنت اشیاء است، بلکه چگونگی اتصال آنها به دنیای سایبر و فیزیکی نیز می باشد. IoT دنیای فیزیکی و محدود کامپیوترهای سنتی را از بین خواهد برد و شبکه ها و ارتباطات مستقیم با اشیاء در دنیای فیزیکی را ایجاد می کند.

اینترنت اشیاء دقیقاً چیست ؟

هیچ تعریف جهانی در مورد IoT وجود ندارد، شاید قسمتی از آن وجود داشته باشد چرا که واژه IoT توصیف ساده ای از یک معماری تکنولوژی نیست؛ اما مفهوم جدیدی است که چگونگی تعامل با دنیای فیزیکی را تعریف می کند.

کمیته مشورتی و امنیتی مخابرات ایالات متحده (NSTAC) IoT را بر اساس سه اصل مشترک تعریف نموده است:

اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء

0/5 (0 Reviews)