روى تاریک رفتار مصرف کننده

روى تاریک رفتار مصرف کننده

انگیزه ى سود گاه شرکت ها را بر آن مى دارد که محصولاتى تولید کنند که از دید برخى از افراد غیر قابل یا حتى زیان آور و قابل اعتراض است. یک بازى کامپیوترى به نام بازسازى قتل جان اف . کندى ( JFK Reloaded  ) که یک شرکت اسکاتلندى ساخته است ، سر و صداى زیادى به پا کرد ، چون گروهى از مردم این سؤال را مطرح کردند که بازاریابان تا کجا باید اجازه داشته باشند جلو بروند : این بازى رقیبان را دعوت مى کند که پشت تفنگ تک تیر لى هاروى اسوالد ( Lee Harvey Oswald ) قرار گیرند ، و قتل رئیس جمهور سابق را بازسازى کنند. اخیراً ، انگلستان بازى شکار انسان ٢ ( Manhunt 2 ) را ، که شرکت راک استار گیمز ( Rockstar Games ) براى بازى بر روى کنسول هاى وئى ( Wii ) و پلى استیشن ٢ ( PlayStation 2 ) عرضه کرده است ، ممنوع کرد. در این بازى ، بازیکنان نقش یک بیمارى فرارى تیمارستان را بر عهده مى گیرند که در حالى که به سوى آزادى پیش مى رود ، افراد زیادى را به قتل مى رساند. این نخستین بازى اى است که انگلستان از زمان قدغن کردن فروش کارماگدون ( Carmageddon ) ، که در آن بازیکنان با عبور کردن با ماشین از روى عابران امتیاز مى گیرند ، ممنوع کرده است.

عواقب منفی در رفتار مصرف کننده

روى تاریک رفتار مصرف کننده

روى تاریک رفتار مصرف کننده

علیرغم بهترین تلاش هاى محققان ، ناظران دولتى ، و افراد علاقمند در صنعت ، گاه بدترین دشمنان مصرف کنندگان خود آنها هستند. ما غالباً افراد را تصمیم گیرندگانى منطقى مى بینیم که با آرامش بیشترین تلاش خود را براى به دست آوردن محصولات و خدماتى که سلامتى و بهداشت خود ، خانواده ، و جامعه شان را به حداکثر خواهد رساند ، به عمل مى آورند. اما در واقع ، خواهش ها ، انتخاب ها ، و اعمال مصرف کنندگان خیلى از اوقات منجر به عواقب منفى براى فرد و جامعه اى که در آن زندگى مى کند ، مى شود.

برخى از این اعمال نسبتاً بى ضرر است ، ولى برخى دیگر عواقب خسارت بارى دارد. برخى رفتارهاى مضر مصرف کنندگان ، از قبیل مصرف بیش از حد الکل و یا کشیدن سیگار از فشارهاى اجتماعى سرچشمه مى گیرد ، و ارزش فرهنگى که بسیارى از ما براى پول قایل هستیم ، فعالیت هایى مانند دزدى از فروشگاه ها و یا کلاهبردارى بیمه را دامن مى زند. تماس با ایده آل هاى غیر قابل حصول زیبایى و موفقیت مى تواند در ما ایجاد نارضایتى از خود کند. 

منبع : کتاب رفتار مصرف کننده (خریدن، داشتن، و بودن) ترجمه دکتر کامبیز حیدرزاده