بسته بندى ، برچسب زنى و وارانتى ها و گارانتى ها

بسته بندى ، برچسب زنى و وارانتى ها و گارانتى ها

بسته بندى ، برچسب زنى و وارانتى ها و گارانتى ها   

بسته بندى ، برچسب زنى و وارانتى ها و گارانتى ها  مباحث این مقاله بازاریابی و فروش در حوزه مدیریت محصول است و به منظور ارتقاء دانش بازاریابی و فروش است.

اکثر محصولات فیزیکى باید بسته بندى شوند و برچسب داشته باشند . بعضى بسته بندى ها مثل بسته بندى بطرى کوک در سطح جهان مشهورند . هر چند که معمولاً بسته بندى و برچسب زنى از اجزاى استراتژى محصول به حساب مى آیند.

بسیارى از بازاریاب ها ، بسته بندى را به همراه قیمت ، محصول ، توزیع و پیشبرد ، P پنجم نامگذارى کرده اند . وارانتى ها و گارانتى نیز نقش مهمى در استراتژى محصول یک شرکت دارند .

بسته بندى

بسته بندى شامل کلیه فعالیت هاى طراحى و تولید ظرف براى یک محصول مى شود . بسته بندى محصول مى تواند تا سه سطح از مواد را شامل شود . عطر پاکو رابن در یک شیشه ریخته مى شود ( بسته بندى اولیه ) ، که درون یک جعبه مقوایى ( دومین بسته بندى ) قرار مى گیرد و سپس در یک جعبه موج دار ( بسته بندى حمل ) ، شش جین از جعبه هاى پاکو رابن قرار داده مى شود .

عوامل متعددى در استفاده روزافزون از بسته بندى به عنوان یکى از ابزارهاى قدرتمند بازاریابى نقش داشته اند :

سلف – سرویس .

یک خریدار معمولى سوپرمارکت در هر دقیقه از کنار ٣٠٠ محصول عبور مى کند . با فرض اینکه ۵٣٪‏ از کل خریدها به صورت آنى انجام مى شوند ، یک بسته بندى مؤثر باعث جلب توجه مى شود ، ویژگى هاى محصول را شرح مى دهد ، ایجاد اطمینان مى کند و تأثیر مطلوبى روى فرد مى گذارد .

ثروت مصرف کننده 

افزایش ثروت مصرف کننده یعنى اینکه مصرف کنندگان حاضرند مبلغ بیشترى را براى راحتى ، ظاهر ، قابل اطمینان بودن و پرستیژ بسته بندى ها بپردازند .

تصویر ذهنى شرکت و مارک تجارى : بسته بندى ها منجر به شناسایى سریع شرکت یا مارک تجارى مى شوند .

فرصت نوآورى 

بسته بندى نوآورانه مى تواند براى مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مزایایى داشته باشد . پس از آنکه شرکت داچ بوى قوطى رنگ آسان بازشو و آسان حمل ” تویست اند پور ” را تولید کرد ، فروشش بیشتر شد و توانست قیمت هاى خرده فروشى خود را بالا ببرد .

اهداف بسته بندی از دیدگاه شرکت و مصرف کنندگان

از دیدگاه شرکت و مصرف کنندگان ، بسته بندى باید به چند هدف دست پیدا کند .

باید مارک تجارى را بشناساند.

اطلاعات توصیفى و ترغیب کننده منتقل کند.

حمل و نقل و محافظت از محصول را تسهیل کند.

به نگهدارى محصول در منزل و مصرف آن کمک کند .

همه اجزاى بسته بندى باید با هم هماهنگ باشند.

با قیمت محصول ، تبلیغات و دیگر اجزاى بازاریابى همخوانى داشته باشند .

در ادامه ، براى اطمینان از اینکه بسته بندى در شرایط نرمال دوام دارد نوبت به تستهاى مهندسى مى رسد ؛ تست هاى دیدارى براى اطمینان از اینکه توضیحات نوشته خوانا است و با رنگها هماهنگى دارد ؛ تست هاى واسطه هاى توزیع براى اطمینان از اینکه از نظر آنها ، بسته بندى محصول جذاب و جابجایى اش آسان است ؛ و تست هاى مصرف کننده براى مطمئن شدن از پاسخ مساعد بازار .

شرکت تتراپک

بسته بندى

بسته بندى

شرکت تتراپک ، یک شرکت چند ملیتى سوئدى ، یک نمونه از قدرت بسته بندى نوآورانه است . شیر و دیگر مایعات فاسد شدنى که در بسته بندى ” استریل ” این شرکت نگهدارى مى شوند را مى توان بدون نیاز به نگهدارى در یخچال توزیع کرد . این کار به فروشندگان مواد لبنى اجازه مى دهد تا بدون نیاز به سرمایه گذارى در تجهیزات و کامیون هاى یخچال دار ، شیر را در محدوده وسیع ترى توزیع کنند . سوپرمارکت ها مى توانند محصولات بسته بندى شده تتراپک را در قفسه هاى معمولى نگهدارى کنند و در هزینه هاى نگهدارى در قفسه هاى یخچال دار صرفه جویى کنند . این شرکت به تازگى بسته بندى هاى آسان ریز با قابلیت بسته شدن مجدد را براى نوشیدنى ها معرفى کرده است .

شعار شرکت تتراپک است : ” این بسته بندى باید بیش از قیمتش بیارزد . “

برچسب زنی

برچسب زنى

برچسب زنى

هر محصول فیزیکى باید یک برچسب داشته باشد ، که مى تواند یک برچسب ساده باشد که به محصول چسبانده شده است یا یک تصویر گرافیکى با طراحى ماهرانه به عنوان بخشى از دسته بندى محصول باشد .

برچسب زنی چندین وظیفه بر عهده دارد

اول اینکه ، برچسب باعث شناسایى محصول یا مارک تجارى مى شود

مثل نام سان کیست که بر روى پرتقال ها چسبانده مى شود .

برچسب مى تواند محصول را درجه بندى کند 

مثل کمپوت هاى هلو که با درجه الف ، ب و ج درجه بندى مى شوند .

برچسب مى تواند محصول را توصیف کند 

چه کسى آن را ساخته است ، کجا ساخته شده است ، چه زمانى ساخته شده است ، حاوى چه چیزى است ، چگونه باید مصرف شود و نحوه مصرف بى خطر آن چگونه است .

سرانجام اینکه ، برچسب زدن ممکن است از طریق گرافیک جذاب ، محصول را تبلیغ کند .

نهایتاً اینکه برچسب ها نیاز به بروزآورى دارند .

برچسب صابون ایورى از دهه ١٨٩٠ تاکنون ، با تغییرات تدریجى که در نحوه نگارش حروفش داده است ، ١٨ مرتبه تغییر کرده است . دغدغه هاى قانونى در خصوص برچسب ها ( و بسته بندى ) به اوائل دهه ١٩٠٠ بر مى گردد و تا به امروز هم ادامه پیدا کرده است . براساس الزام اداره غذا و داروى آمریکا ، غذاهاى فرآورى شده باید برچسب تغذیه داشته باشند که به طور واضح میزان پروتئین ، چربى ، کربوهیدرات ، کالرى ، ویتامین و مواد معدنى آنها را براساس درصد مصرف مجاز روزانه مشخص کرده باشد . طرفداران حقوق مصرف کننده در حال لابى کردن براى تصویب قوانینى در زمینه تاریخ باز کردن محصول ( براى توضیح تازگى آن ) ، قیمت واحد محصول ( براى بیان هزینه محصول در قالب واحدهاى اندازه گیرى استاندارد ) ، برچسب درجه بندى ( براى رتبه بندى سطح کیفیت ) و برچسب درصد ( براى نشان دادن درصد اجزاء مهم ) هستند .

وارانتى ها و گارانتى ها

وارانتى ها و گارانتى ها

وارانتى ها و گارانتى ها

از نظر قانونى همه فروشندگان مسئول برآورده سازى انتظارات معمولى یا معقول یک خریدار هستند . وارانتى ها یعنى بیانیه هاى رسمى در مورد عملکرد مورد انتظار محصول از سوى فروشنده محصولات زیر پوشش وارانتى را مى توان به تولید کننده مرجوع کرد یا براى تعمیر ، جایگزینى یا پس گرفتن پول پرداخت شده به مراکز تعمیر فرستاد .

وارانتى ها چه ضمنى چه آشکار ، از نظر قانونى الزام آور هستند .

به عنوان مثال ، شرکت میتسوبیشى موتورز نورث آمریکا براى نشان دادن اطمینه خود به کیفیت و قابل اطمینان بودن محصولاتش ، در مورد بعضى قطعات وارانتى ١٠ ساله یا ١٠٠٠٠٠ مایلى ارائه مى کند .

بسیارى از فروشندگان ، یکى از انواع گارانتى هاى عمومى یا گارانتى هاى خاص را ارائه مى کنند . هدف از این کار ، کاهش ریسک ادراک شده خریدار و اطمینان دادن به مشتریان مبنى براینکه شرکت و محصولاتش قابل اطمینان هستند ، مى باشد . بعضى شرکت ها گارانتى هاى خاص ارائه مى کنند که باعث متمایز شدن محصولات انها مى شود . به عنوان مثال ، بانک استاندارد چارترد ناکورنتون در تایلند مشتریان تجارى کوچک و متوسط را با تضمین اینکه کارشناسان وام این بانک به یک درخواست وام ظرف چهار روز پاسخ مثبت یا منفى مى دهند به سمت خود جلب مى کند ، در غیر اینصورت ، مشترى تا زمان تصمیم گیرى بانک ، روزانه ۵٠٠ بت ( واحد پول تایلند ) دریافت خواهد کرد .