روانشناسی رنگ ها در برندسازی

روانشناسی رنگ ها در برندسازی

روانشناسی رنگ ها در برندسازی

همان طور که بیان شد برندسازى به وسیله ى رنگ صرفاً به قشنگى و مؤلفه هاى زیبایى شناختى مربوط نمى شود . کارکرد رنگ ، انتقال اطلاعات حیاتى به مصرف کنندگان است . رنگها در سیستم عصبى مرکزى و کورتکس مغز واکنشهایى را ایجاد مى کنند .

رنگها موقعى که کورتکس مغزى را نشانه مى روند ، مى توانند افکار ، خاطرات و حالتهاى ذهنى و روحى خاصى را در فرد پدید آورند . این انگیختگى ، توانایى مصرف کننده را در پردازش اطلاعات به سرعت افزایش مى دهد .

رنگ و انتقال پیام در برندسازی

روانشناسی رنگ ها در برندسازی

روانشناسی رنگ ها در برندسازی

 رنگهاى هوشمندانه ى لوگو ، محصولات ، نمایشهاى ویترینى و تمام جلوه هاى نمایشى برند را معنا مى کنند و به یادآورى هر چه بهتر برند و نیز ایجاد درک دقیق نسبت به آنچه برند اقدام به ارائه ى آن مى کند ، کمک خواهد کرد . انتخاب رنگ ضعیف و نامناسب ، پیام شما را مخدوش مى کند ، موجب گیج شدن مشتریانتان مى شود ، و در بسیارى از مواقع در شکست برند دخالت خواهد داشت .

موثرترین راهبردهای برندسازی

مؤثرترین راهبردهاى برندسازى به وسیله ى رنگ از طراحانى سر مى زنند که قادرند از پالت رنگها و معانى آنها به نفع مصرف کنندگان استفاده ى شایان به عمل آورند . تأثیر رنگها هم از درجه ى فرهنگ پذیرى و هم از فیزیولوژى انسان نشأت مى گیرد و این دو عامل نیز هریک به نوبه ى خود بر دیگرى تأثیر مى گذارند . براى مثال ، رنگهاى با طول موج بلند تحریک کننده اند ( قرمز محرکترین رنگى است که قادر است سریعتر از هر رنگ دیگرى چشمها را به خود جذب کند . رنگهاى با طول موج کوتاه آرام بخش اند . آبى از جمله رنگهایى است که فشار خون ، ضربان قلب ، و تعداد دم و بازدم را در افراد کاهش مى دهد ) .

این ویژگى فیزیولوژیک رنگ معطوف به توسعه ى تداعیات فرهنگى است، تداعیاتى که باعث قوت یافتن این آثار مى شوند.

ویژگی فیزیولوژیک رنگ در برندسازی

به عنوان نمونه ، رژ لب قرمز را در نظر بگیرید . خاصیت تحریک کنندگى قرمز به عنوان یک رنگ وقتى با معانى اجتماعى آن ( جنسى و اغواگرى ) در هم ترکیب مى شوند از لحاظ فرهنگى ما را بر آن مى دارد که قرمز را تحریک کننده تر تصور کنیم . اینگونه خصیصه ها در کارکرد سایر رنگها نیز به چشم مى خورد : رنگ زرد در وسط طول موجهایى که چشم انسان قادر به کشف آنها است قرار دارد .

رنگ زرد در برندسازی

 بنابراین ، زرد درخشان ترین رنگى است که از میان رنگهاى مختلف به راحتى چشم را متوجه خود مى سازد . به همین دلیل زرد را معمولاً در موقعیتهایى که نیازمند دقت و توجه بیشترند نظیر علائم رانندگى در جاده ها و نشانگرهاى پلیس در صحنه هاى جرم و تصادفات بیشتر مشاهده مى کنیم . این مسأله تداعیات احتیاط آمیزى را در ارتباط با رنگ زرد ایجاد مى کنند که به ما مى آموزند موقع تماشاى این رنگ ، دقت و مواظبت به خرج دهیم .

دلیل اصلى زرد بودن رنگ مجلات زرد همین مسأله است : براى بالا بردن سطح توجه اپراتورهاى خسته و خواب آلوده ى مراکز تلفن .

در هر حال تداعیهایى که رنگها باعث ایجاد آن مى شوند ، بسیار پیچیده تر از اینها است و تنوع تأثیر گذارى شان بر افراد بى منتها است .

تداعیات رنگ در برندسازی

 تداعیات رنگ مختص همه ى رنگها است : نارنجى خالص و دوستانه است ، زمینه ى پاستیلى ها آرام و تسکین دهنده اند ، زرد پرتغالى بر استقبال و پذیرش دلالت مى کند . آبى کمرنگ ، نشانه ى آرامش است . آبى دریایى ، نماد استقلال است ، خاکسترى عموماً یک رنگ رسمى و حرفه اى است و اغلب تصویرگر ویژگیهایى همچون جدیت و گمنامى است . به همین منظور معمولاً در ادارات ، لوازم ادارى و سخت افزارها بیشتر مورد استفاده است .

  • چرا جرأت استفاده از ترکیب قرمز و بنفش روشن را براى بالا بردن انرژى کارکنان بر خود هموار نمى کنیم ؟
  • چرا براى کاهش فشار روحى از رنگ آبى دریایى که الهام گر دریا و تمدد اعصاب ناشى از قرار گرفتن در کنار آن است بهره نگیریم ؟

هیچ کس نمى تواند در مورد تأثیر اینگونه رنگها بر ذهن و روح ما دلایل کامل ارائه دهد اما آگاهى و هوشیارى نسبت به این تأثیر طراحان را قادر مى سازد تا اطلاعات و از آن مهمتر خلقیات روحى را به وسیله ى آنها انتقال دهند .

کارکرد خلاقانه ى رنگ همچنین مى تواند در عین بطئى بودن همچنان تأثیر گذار نیز باقى بماند .

روانشناسی رنگ ها در برندسازی به طور خلاصه در شکل زیر مشاهده می نمایید :

روانشناسی رنگ ها در برندسازی