روندهای بازاریابی در سال ۲۰۱۸

روندهای بازاریابی در سال 2018

روندهای بازاریابی در سال ۲۰۱۸

چگونگی ادغام رسانه های دیجیتال و تکنولوژی برای افزایش سهم بازاریابی دیجیتال

وقتی که تغییرات شگفت انگیز در بازاریابی دیجیتال و تکنولوژی های دیجیتال را در ۱۵ تا ۲۵ سال گذشته دنبال می کنیم ، متعجب و در عین حال خوشحال می شویم. مطمئناً بازار نیز از زندگی و دنبال نمودن این تغییرات استقبال می نماید. با نگاهی گذرا به گذشته شاهد رشد فوق العاده در اهمیت اساسی ، جستجو ، رسانه های اجتماعی و هوش مصنوعی خواهیم بود.

روندهای بازاریابی در سال 2018

کدام یک از روندهای بازاریابی در سال ۲۰۱۸ برای کسب و کار شما مهم خواهد بود ؟

این سوالی است که بسیاری از کسب و کارها در شروع سال جدید به دنیال آن هستند. در پاسخ به این سوال باید ببینیم که کدام جنبه دنیای دیجیتال در راستای بازار هدف جوابگوی ما هستند.

طبق گزارش smartinsights از نتایج تحلیل ۸۵۰ بازاریاب در کسب و کارها مختلف در سراسر جهان نتایج زیر بدست آمده است :

روندهای بازاریابی در سال 2018

با مشاهده نمودار بالا متوجه می شویم که ۳ ، ۵ یا ۱۰ روند کمک بیشتری به کسب و کار ما خواهد نمود که در ۳ مورد بیش از ۱۰ % آمار را به خود اختصاص داده اند.

جای تعجب نیست که بازاریابی محتوا (Content Marketing) در سه سال متوالی انجام این پژوهش در صدر قرار گرفته است . بازاریابی محتوا به عنوان سوخت تعاملی تمام ارتباطات دیجیتال از جستجو گرفته تا رسانه های اجتماعی و بازاریابی ایمیلی برای ایجاد تجربیات وب سایت و تبدیل کاربر به مشتری در نظر گرفته می شود.

ابزارهای بازاریابی محتوا از زمانی که اعضاء می خواهند در مورد نگرش برنامه ریزی شده به منظور مسیر یابی محتوا و طی نمودن این فضای لذت بخش بسیار محبوب هستند.

شگفت آورتر قرار گرفتن داده های بزرگ (Big Data) در رده دوم است. البته یکی از دلایل انتخاب داده های بزرگ این است که بازاریابان به صورت بالقوه از قدرت استفاده از این داده ها باخبر هستند، همان چیزی که ما آنرا “بینش عملی” می نامیم.

داده های بزرگ یک اصطلاح مبهم است اما زمانی که تعریف آنرا بسط دهیم ، شامل تجزیه و تحلیل پیش بینی شده ، و بکارگیری ارزش تکنیک های خاص بازاریابی می شوند.

در رتبه سوم ، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین قرار دارد. تاثیر هوش مصنوعی در بازاریابی و تغییر روندهای موجود در این حوزه به خوبی نشان می دهد که چرا این مورد در رتبه سوم قرار گرفته است.

فهرست کامل تکنیک های بازاریابی دیجیتال

 • داده های بزرگ (شامل بینش مشتری و بازار و تجزیه و تحلیل پیش بینی )
 • جوامع بازاریابی محتوا (جایگاه ویژه برند شده و جوامع عمودی )
 • بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) / بهبود تجربیات وب سایت
 • نمایش (بنرهای منتشر شده ، شبکه های تبلیغاتی رسانه های اجتماعی شامل هدفگذاری مجدد و عملی )
 • کاربردهای بازاریابی اینترنت اشیاء (IoT)
 • اتوماسیون بازاریابی (شامل مدیریت ارتباط با مشتری ، بازاریابی ایمیلی وابسته به رفتار و شخصی سازی وب )
 • بازاریابی موبایل ( تبلیغات موبایل ، توسعه سایت و برنامه های کاربردی )
 • بازاریابی جستجوی پرداختی ( شامل  پرداخت به ازاء هر کلیک گوگل ادوردز – Google AdWords Pay Per Click )
 • روابط عمومی آنلاین
 • مشارکت های و همکاریهای بازاریابی
 • بهینه سازی موتور جستجو یا سئو
 • بازاریابی رسانه های اجتماعی
 • ابزارهای دیجیتال پوشیدنی مانند ساعت اپل (Apple Watch) ، ردیاب های فعالیت و واقعیت افزوده

۱۰ روند کاربردی بازاریابی در سال ۲۰۱۸

روند بازاریابی شماره ۱ : ادغام فعالیت های بازاریابی در چرخه زندگی مشتری

با توجه به افزایش پیچیدگی بازاریابی و بازاریابی دیجیتال ، تکنیکهای بازاریابی مانند نقشه برداری سفر مشتری (رصد نمودن فعالیت های مشتری) برای افراد مختلف به منظور کمک به تعریف مناسب ترین ارتباطات و تجربیات مشتری بسیار حائز اهمیت است.

برای اجرای درست این تکنیک بازاریابی بایستی در مورد چگونگی بهبود اثر بخشی بازاریابی دیجیتال فکر کنیم و نظرات مشتریان را از طریق راه ارتباطی مختلف از طریق چرخه زندگی مشتری جویا شویم.

تعریف بازاریابی چرخه عمر مشتری :

خلق ارتباطات مدیریت شده یا استراتژی تماس به منظور اولویت بندی و ادغام طیف وسیعی از کانالها و تجربیات ارتباطات بازاریابی به جهت پشتیبانی از آینده نگری و تکنیک های مورد استفاده در مسیر مشتری مانند پیام رسانی متقاعد سازی شخصی و هدف قرار دادن مجدد .

ما از این ابزار بازاریابی برای طراحی ابزار ذهنی به منظور کمک به اعضاء با فکر کردن از طریق نقاط تماس مانند پرداخت ها استفاده می کنیم. سپس می توانیم یک تجزیه و تحلیل شکاف (gap analysis) را برای بهبود اثر بخشی چرخه عمر برای افزایش پاسخ ارتباطات بکار گیریم.

روند بازاریابی شماره ۲ : ادغام شخصی سازی در درون سفر کاربران / تجربه مشتری

برای افزایش ارتباط و پاسخ تجاری ، شخصی سازی وب سایت ها به صورت گسترده ای در بخش کسب و کار الکترونیک مانند خرده فروشی ، خدمات گردشگری و مالی در حال افزایش است.

اخیراً ، گزینه های ارزان قیمت به انواع مختلف راه حل های در دسترس تبدیل شده اند. اشکال مختلفی از شخصی سازی وب سایت وجود دارد. یکی از روشهای مفید در این رابطه استفاده از شخصی سازی در بالاترین سطح هرم شخصی سازی تجربه است :

در این هرم سه سطح نشان داده می شود :

 • بهینه سازی . آزمایش های ساختار مند . آزمایش AKA AB یا آزمایش چند متغیره .

بهینه سازی گوگل مثالی از یکی از خدمات راه اندازی شده در سال ۲۰۱۷ است.

 • بخش بندی . هدفگیری گروه های بازدید کننده وب سایت ، هر یک با محتوای تخصصی شده برای افزایش ارتباط و تبادل.

 • شخصی سازی یک به یک . استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی (AI) برای تحویل تجربه ای شخصی به هر مشتری. البته از جمله معایب این روش تاخیر در نتایج به دلیل افزایش گستردگی فعالیت و عدم توانایی کسب و کار در مقایس وسیع است.

بنابراین، روند اصلی شخصی سازی استفاده از هوش مصنوعی به جای قوانین دستی است. و در ادامه رشد سریعتر و فراگیری گسترده تر این حوزه را می توان پیش بینی نمود.

روند بازاریابی شماره ۳ : یکپارچه سازی یادگیری ماشین با اتوماسیون بازاریابی

شخصی سازی نیز می تواند در سراسر چرخه عمر در نرم افزارهای ارتباطی از طریق ایمیل اعمال گردد. با این حال پژوهش در مورد بازاریابی ایمیلی نشان می دهد که با وجود استفاده گسترده از سیستم های اتوماسیون بازاریابی و ایمیل ، بسیاری از شرکت ها قادر به مدیریت سیستم تماس در تمام چرخه عمر مشتری نخواهند بود.

یافته های گزارش بازاریابی ایمیلی از ایالات متحده تکان دهنده است :

نیمی از آنها (۵۰%) از هیچ گونه هدفگذاری استفاده نمی کنند ، کمتر از یک سوم (۲۹%) از تقسیم بندی اولیه برای هدف گذاری استفاده می کنند و کمتر از ۱۵% از قوانین بخش بندی و شخصی سازی برای دستیابی به مخاطبان خاص از پایگاه داده خود بهره می گیرند .

این بدان معنا است که ممکن است فرصت های بسیاری در نتیجه استفاده غیر اصولی ارسال خودکار ایمیل از دست برود.

اگر چه اتوماسیون بازاریابی ایمیل روش دیگری است که به استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین توجه می نماید. با استفاده از یادگیری ماشین فرصت هایی برای خودکارسازی هدفگذاری مثل شخصی سازی وب فراهم می آید.

با این حال، شخصی سازی به طور بالقوه نسبت به زمانی ایمیل ها، طبق ماهیت خود ، دارای خلاقیت پیچیده ای هستند ، دشوار است.

این اطلاعات نشان می دهد که بسیاری از کسب و کارها برای استفاده بازاریابی ایمیلی با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین آماده نیستند.

روند بازاریابی شماره ۴ : ادغام برنامه های پیام رسانی اجتماعی در ارتباطات

افزایش استفاده از برنامه های پیام رسان نشان دهنده ی پیش بینی درست در رابطه با این برنامه هاست.

بر اساس آخرین پژوهش Ofcom Communications Market ، بیش از نیمی از کل مخاطبان تلفن همراه (۶۱%) از پیام رسان فیس بوک (Facebook Messenger) و نیمی نیز از پیام رسان واتس اپ (WhatsApp) استفاده می کنند.  هر دو برنامه ویژگی های فیس بوک را دارند. برنامه تلفن همراه اسنپ چت (Snapchat) دارای ۲۸% کاربر یعنی در حدود ۱/۱۰ میلیون بازدید کننده منحصر به فرد است.

روند بازاریابی شماره ۵ : ادغام ویدئو در سفر مشتری

محبوبیت ویدئوها بوسیله رسانه های اجتماعی در حال افزایش است. پیشتر گفته شده بود که یوتیوب دومین موتور جستجو گر است اما داده های نشان می دهند که در بعضی از ماه ها محبوب تر از موتور جستجوی گوگل است .

این دیدگاه به ما فرصت های استفاده از بازاریابی ویدئویی از طریق چرخه زندگی مشتری بوسیله یوتیوب را یادآوری می کند.

روند بازاریابی شماره ۶ : یکپارچه سازی بازاریابی محتوا در سفر مشتری با استفاده از استراتژی مشارکت مشتری

ویدئو ، هر چند هم مهم ، تنها یک نوع از محتوا است. در نظر سنجی های قبلی در مورد افزایش رو به رشد این تکنیک ها پیش بینی شده و بازاریابی محتوا شهرت خود را نشان داده بود.

روندها نشان می دهند که کسب و کارها به طور جدی در مورد محتوا به عنوان یک منبع استراتژیک در حال بررسی هستند ، و این به معنای توسعه استراتژی مشارکت مشتری با استفاده رسانه های مختلف است .

توسعه محتوا برای مخاطبان مختلف با استفاده از تکنیک هایی مانند مسیریابی محتوا و شخصی سازی انجام می گردد.

تحقیقات  نشان می دهند که این تکنیک های تجزیه و تحلیل مشتری محور در حال رشد چه برای کسب و کارها و چه برای مصرف کنندگان بسیار مفید هستند.

روند بازاریابی شماره ۷ : یکپارچه سازی بازاریابی جستجو در فعالیت های بازاریابی محتوا

اگر به کانال های فروش دیجیتال نگاهی بیندازیم ، متوجه می شویم که بازاریابی جستجو (search marketing) غالب است. به رغم محبوبیت رو به رشد رسانه های اجتماعی توسط مصرف کنندگان ، این بخش در بسیاری قسمت های نسبت به سایر بخش ها عقب می باشد.

در حال حاضر می دانیم که در بسیاری از بخش ها رسانه های اجتماعی می توانند ابزاری عالی برای جذب مخاطبان با بهبود آگاهی و افزایش مطلوبیت از برند باشند ، اما نوعاً آنها نمی توانند باعث افزایش حجم فروش گردند. اگر چه همچنان ادغام آنها با کانالهای مختلف از جمله وب ، جستجو و بازاریابی ایمیلی مرتبط است.

با این حال ، امروزه در بازاریابی جستجو نوآوری اندکی در مقایسه با آن چه در گذشته  می شنویدیم ، وجود دارد. نگاهی به جستجوی طبیعی نشان می دهد که پیشینه تغییر الگوریتم Moz از زمان به روز رسانی تا کنون تغییرات خاصی نداشته در حالی که در سال گذشته بیش از ۵ بر روز رسانی جدید برای پنگوئن و پاندا انجام شده است.

با مراجعه به لیست ویژگی های جدید گوگل شاهد نوآوری های بیشتری در AdWords هستیم. که بیشتر شامل ویژگی های جدید تبلیغاتی برای تلفن همراه نسبت به سال گذشته است.    

روند بازاریابی شماره ۸: یکپارچه سازی تکنولوژی بازاریابی

در صورتی که کاربردهای تکنولوژی بازاریابی را دنبال می کنید به طور قطع Scott Brinker’s Martech landscape را مشاهده کریده اید رشدی بیش از ۵ هزار فروشنده در سال را نشان می دهد.

ابزارهای بازاریابی دیجیتال خاص که بیش از ۳۰ طبقه بندی از ابزارهای مربوط به بینش ها و اتوماسیون را که چالش ادغام تکنولوزی بازاریابی را نشان میدهند، ابزاری برای ساده سازی فعالیت ها هستند.

روند بازاریابی شماره ۹ : ادغام منابع داده های مختلف

این چالش به طور ویژه در مورد اعضاء گروه فیس بوک smartinsights صورت پذیرفت که در آن در مورد ابزارهایی برای ادغام نگرش ها از رسانه های تبلیغاتی پولی مختلف پرسش شد که نتایج جالبی برای مدیریت تبلیغات فیس بوک ، توئیتر ، لینکدین و گوگل ادوردز را به همراه داشت.

Rivery.io گزینه جدیدی است که اخیراً راه اندازی شده و شما بایستی با آن کار نمایید. این روند ابزارهای جدید یکپارچه سازی رسانه ها که متفاوت از گوگل یا Adobe که به شما در مقایسه عملکرد رسانه های مختلف کمک می نماید. 

روند بازاریابی شماره ۱۰ : ادغام منابع بینش های بازاریابی دیجیتال

ابزار بازاریابی دیجیتال ما شامل بسیاری از منابع پولی و رایگان نگرش در مورد بازاریابی دیجیتال است. در اینجا ما به طور ویژه در مورد خدماتی خاص صحبت می کنیم که به شما کمک می کند تا به روز باشید.

استفاده از ابزارهای جدید  مانند برنامه Feedly  برای جمع آوری منابع اخبارهای بازاریابی از طریق RSS.

همچنین افزونه گوگل کروم به نام Zest بسیار می تواند مفید باشد. این ابزارها به شما محتوای های پیشنهاد شده توسط گروه های بازارتان را پیشنهاد می دهند.

تهیه و تنظیم : تیم پژوهش Marketing Iran Talent