جنرال الکتریک و برنامه زیست خیالى

جنرال الكتریك و برنامه زيست خيالى

جنرال الکتریک و برنامه زیست خیالى

بسیاری از برندهای معتبر جهانی نگاهی ویژه به مسائل زیست محیطی دارند همانند جنرال الکتریک و برنامه زیست خیالى  ، این برندها افزایش سهم بازار و توسعه کسب و کار خود را ورود به عرصه های زیست محیطی می دانند.

برنامه زیست خیالی جنرال الکتریک

جنرال الکترونیک  در ماه مى ٢٠٠۵ ، برنامه ى مخصوص خود موسوم به زیست خیالى را به مرحله ى اجرا درآورد . بنا به گفته ى جفرى ایملت ، مدیر اجرایى این شرکت ، هدف این برنامه توسعه ى راه حلهایى براى آینده ى جهان در حوزه هایى همچون انرژى خورشیدى ، لوکوموتیوهاى هیبریدى ، سلولهاى سوختى ، موتورهاى هواپیما با انتشار ضایعات سوختى کمتر ، مصالح سبک تر و مقاومتر ، روشنایى بهینه و فناورى تصفیه و پاکسازى آب است .

جنرال الکترونیک و برنامه زیست خیالى

جنرال الکترونیک و برنامه زیست خیالى


جنرال الکترونیک و برنامه زیست خیالى

اما ورود به فعالیتهاى خیرخواهانه مخاطرات خاص خود را نیز دارد . شاهد مدعا دیدگاه مطرح شده در نیویورک تایمز است ، آنجا که اشاره مى کند ” در عین حال که تمرکز رو به گسترش تلاشهاى جنرال الکترونیک  در زمینه ى فناورى پاک شاید بتواند به تولید محصولات مفید و پیشرفته منتهى شود ، و منافعى را هم براى جامعه به ارمغان آورده است . اما اعتبار نظرات سخنگوى این شرکت در زمینه ى سیاستهاى زیست محیطى وقتى با عملکرد و رفتار شرکت در صحنه ى عمل در کنار هم مورد سنجش قرار مى گیرد اشکالات و ایرادات قابل تأملى را متوجه این شرکت مى سازد . نشانه هاى این ناسازگارى را مى توان در عدم جدیت و اهتمام لازم از سوى این شرکت براى پاکسازى مواد سمى بر جا مانده از فعالیتهاى تولیدى خود جستجو کرد . “

این شرکت اعلام کرده است که در سال ٢٠٠۶ ، مبلغ ۴/١ میلیارد دلار صرف توسعه و پژوهش در زمینه ى فناوریهاى پاک کرده است . این مبلغ بخشى از ابتکارات این شرکت در اجراى برنامه ى زیست خیالى به شمار مى رود .

نتایج برنامه زیست خیالی جنرال الکتریک و محصولات سبز آن

تا اکتبر ٢٠٠٨ ، این برنامه نتایج خود را با تولید و عرضه ى هفتاد نوع محصول سبز به بازار نشان داد که از لامپهاى هالوژن تا موتورهاى بیوگاز را در بر مى گرفت . درآمد سالانه ى جنرال الکتریک حاصل از اجراى ابتکارات به انجام رسیده در قالب برنامه ى زیست خیالى در پى واکنش مثبت بازار به محصولات جدید از ٢٠ میلیارد دلار در سال ٢٠٠٧ ، به رقم ٢۵ میلیارد در سال ٢٠١٠ رسید .

توسعه فعالیت های جنرال الکتریک در صنعت انرژی های تجدید شونده

جنرال الکتریک کسب و کار خود را در صنعت انرژیهاى تجدید شونده در حد وسیعى توسعه داده است تا خود را با روند رشد تقاضا در زمینه ى انرژیهاى پاک در امریکا و جهان همتراز نگاه دارد . جنرال الکتریک از زمان ورود به صنعت انرژى تجدید شونده ( سال ٢٠٠٢ ) بیش از ٨۵٠ میلیون دلار در این فناورى سرمایه گذارى کرده است . ابتکار عملهاى این شرکت در سال ٢٠٠٩ در حوزه هایى همچون انرژى خورشیدى ، انرژى باد و موتورهاى ژن باچر که از گازهاى ضایعاتى استفاده مى کند ، براى تعداد ۴٩٠٠ نفر در سراسر جهان اشتغال ایجاد کرده و بیش از ١٠ هزار شغل جانبى و پشتیبانى کننده تولید کرده است .

0/5 (0 Reviews)