رشد بازاریابی و فروش هوندا در آمریکا

رشد بازاریابی و فروش هوندا در آمریکا

رشد بازاریابی و فروش هوندا در آمریکا

 در سال ١٩٧٠ هوندا اولین اتومبیل خود – ان ۶٠٠ – را به بازار آمریکا عرضه کرد که چندان فروشى نداشت ، تنها چند هزار دستگاه از این اتومبیل فروش رفت. سپس در سال ١٩٧٣ شرکت ، ” اتومبیل جهانى ” خود را با شکلى بدیع به نام هوندا سیویک ، عرضه کرد. مدل سیویک حدودأ ٨ اینچ طویل تر از مدل ۶٠٠ بود و داراى یک موتور ۴ سیلندر پیشرفته و قوه ى محرکه ى چرخ هاى جلو بود. این اتومبیل که در دو نوع سوارى دو در و سه در پشت خمیده ( Hatch back ) عرضه شده بود ؛ تنها ٢١۵٠ دلار قیمت داشت. گرچه مطبوعات مربوط به اتومبیل و عموم مردم استقبال خوبى از سیویک کردند ، ولى به نظر آنان هنوز این اتومبیل خیلى کوچک بود. در این زمان سیاست هاى بین المللى دخالت کرد.

هوندا سیویک و رشد فروش در تحریم نفتی

رشد بازاریابی و فروش هوندا در آمریکا

در اکتبر ١٩٧٣ کشورهاى عربى تولید کننده ى نفت ، صدور نفت به به غرب را تحریم کردند. با طولانى شدن صف هاى پمپ بنزین و نجومى شدن قیمت ها ، اتومبیل هاى بزرگ موتور دیترویتى ، که برخى از آن ها در کمتر از ١٢ مایل ، یک گالن مصرف داشتند ، جذابیت خود را اندک اندک از دست دادند. فروش اتومبیل هاى کم مصرف کوچک نظیر هوندا سیویک به سرعت بالا رفت. در پایان سال ١٩٧۴ چنین ادعا شد که فروش سیویک به بیش از ۴٣٠٠٠ ؟ دستگاه رسیده است. در همین اثنا تحریم هاى اوپک ، باعث وضع مقررات سخت و جدید فدرال در زمینه ى صرفه جویى در مصرف سوخت شد. مؤسسه ى حفظ محیط زیست ( اى . پى . اى ) ملاک هاى سختگیرانه ى جدیدى براى گازهاى خروجى وضع کرد.

استراتژی بازاریابی سبز در هوندا سیویک

در حالى که سازندگان اتومبیل در دیترویت براى انطباق با مقررات جدید ، دست و پا مى زدند ، مهندسان هوندا از قبل ، فکر بزرگ دیگرى کرده بودند : مدل سیویک سى . وى . سى . سى ١٩٧۵. این مدل با موتور جدید کم مصرف ، نه تنها با ملاک هاى هواى پاک اى . پى . اى تطبیق مى کرد ، بلکه با هر نوع سوخت نیز سازگار بود. با مصرف یک گالن در ۴٢ مایل ، سیویک ، به عنوان کم مصرف ترین و ارزان ترین اتومبیل در آمریکا شناخته شد. مبارزات تبلیغاتى براى سیویک این اتومبیل را به عنوان بهترین اتومبیل در حمل و نقل اقتصادى ، موقعیت گذارى کرد.

شعار تبلیغاتى هوندا :

” چه اتفاقى دارد براى دنیا مى افتد ؟ ” بر فلسفه بدیع موجود در پشت سیویک تأکید داشت. بیش از صد هزار سیویک فروخته شد.

تطبیق استراتژی های بازاریابی هوندا با شرایط بازار

بعداً ، تحقیقات هوندا نشان داد که بازار ، یک بار دیگر در حال تغییرات است. با بهبود وضع عرضه ى سوخت و پایین آمدن نسبى قیمت بنزین ، خریداران اتومبیل مجدداً به سمت ارزش هایى نظیر جادارى ، کارآیى و راحتى روى آوردند. هوندا براى رفع این نیاز ، اتومبیلى تدارک دید که در ژوئن ١٩٧۶ عرضه شد و تبدیل به محبوب ترین مدل این اتومبیل شد. این همان اتومبیل هوندار آکورد است. تبلیغات هوندا بر جادارى و عملکرد جالب توجه آکورد تأکید مى ورزید. مطبوعات مربوط به اتومبیل ، طراحى تمییز و مهندسى پیشرفته ى آن را ستایش مى کردند. پذیرش عمومى ، قابل توجه بود. در پایان سال ١٩٧٨ ادعا شد که فررش هوندا به بیش از ۲۷۴ هزار دستگاه رسیده است.

روش بازاریابی هوندا

در این اثنا، خرید اتومبیل ، پیچیده تر شده بود. تعداد کارخانه هاى سازنده و مدل هاى اتومبیل افزایش یافته بود. اداره ى مالى کارخانه ها مشکل تر شده بود و دیترویت تجهیزات اضافى اختیارى متعددى را عرضه مى کرد. برخلاف ، این سردرگمى ، روش بازاریابى هوندا ، روشن و ساده بود. هوندا اتومبیل هایى مى ساخت با کیفیت ، با رانندگى و پارک آسان ، قابل درک و خرید راحت. این پیام در شعار هوندا خلاصه شده بود که در آگهى هاى چاپى ، بروشورها ، تلویزیون و حتى کیسه هاى خرید از فروشگاه ها آمده بود : ” ما کار را ساده مى کنیم “. این روش هوندا بود و عمل کرد.

0/5 (0 Reviews)