بازاریابی محتوا چیست و چه مزایایی دارد ؟

بازاریابی محتوا چیست و چه مزایایی دارد ؟

بازاریابی محتوا چیست و چه مزایایی دارد ؟

بازاریابی محتوا فرآیند ایجاد محتوای با کیفیت بالا و ارزشمند برای جذب ، اطلاع رسانی و درگیر نمودن مخاطب است ، در حالی که در عین حال به ترویج برند نیز می پردازد. خریداران و مصرف کنندگان در زمان کنونی در جستجوی و کنکاش در وب سایت ها به منظور کشف پیشنهادات منحصر به فرد برندها هستند.

بازاریابی محتوا چیست و چه مزایایی دارد ؟


بازاریابی محتوا چیست و چه مزایایی دارد ؟

مزایای بازاریابی محتوا عبارتند از :

افزایش آگاهی از برند :

خریداران و مصرف کنندگان به دنبال پاسخ سوالات و راه حل هایی برای رفع نیاز خود هستند. دیگر زمانی برای ارتباط تلفنی یا پست الکترونیکی وجود ندارد و مخاطبان می خواهند پاسخ آماده خود را از طریق ابزار دیجیتال و با سهولت دریافت کنند.

افزایش رجحان برند :

 بازاریابی محتوا به برند ها این امکان را می دهد تا با تقویت روابط برند و مخاطبان شما را به عنوان یک رهبری فکری در صنعت خود معرفی نماید.

دستاوردهای بزرگتر با هزینه کمتر :

بازاریابی محتوا یک استراتژی کوتاه مدت نیست ، در واقع با گذشت زمان کتابخانه ای عالی از محتوا برای دستیابی به خریداران و مصرف کنندگان واجد شرایط برایتان فراهم می آورد.

طراحی محتوایی جذاب

منظور از طراحی در اینجا فراتر از طراحی های رنگی و عکس های خاص است. فرآیند طراحی بازاریابی محتوا برای هر تیم بازاریابی در هر شرکتی متفاوت و منحصر به فرد است . از همان آغازِ طراحی بازاریابی محتوا، طراحی آغاز می گردد. درک درست اهداف بازاریابی برند، پایه و اساس تمام طراحی ها است.

استراتژی بازاریابی محتوا

یک استراتژی بازاریابی محتوا شامل انواع مختلف محتوا است ، که عبارتند از :

پست های وبلاگ

یکی از استراتژی های بازاریابی محتوا برنامه ریزی محتوای وبلاگ است. وبلاگ شرکت برای ترویج متقابل محتوا مورد استفاده قرار می گیرد ، و نقش آن ایجاد انسجام محتوا در طرح بازاریابی محتوا است. در صورتی که شما عضوی از تیم بازاریابی محتوا هستید و با بحث سئو آشنا نیستید بایستی از یک کارشناس حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید.

کتاب های الکترونیک

محتوای کتاب های الکترونیکی باید نوعی ساختار روایتی را دنبال نماید و شامل طراحی بصری جذاب باشد. هدف کتاب الکترونیک بیشتر آموزش است تا سرگرم کردن ، اما بایستی مطمئن شوید که زبان محاوره ای شما شخصیت برند تان هماهنگی داشته باشد.

Cheat Sheet

منظور از Cheat Sheet ورق های کوچک ( دو تا سه صفحه ای ) است که در آن از عکس های خیلی بزرگ استفاده نمی گردد. هدف از Cheat Sheet ایجاد ساختاری متنی برای مرور سریع خواننده است. در واقع این Cheat Sheet ها پیوند یا اشاره ای به سایر منابع برای درک عمیق تر است.

کتاب های کاری و قالب ها

یک راه عالی برای حفظ برند شما در برابر خریداران است، این راهکار می تواند بسیار مفید باشد. این منابع بایستی به صورت چاپی طراحی شده و به صورت تعاملی عمل نمایند.

White paper ها و گزارش ها

White paper ها مستندات اطلاعاتی یک شرکت به منظور ارتقاء یا مشخص نمودن ویژگی های یک راه حل ، کالا یا خدمت هستند. بیشتر شبیه کتابی با محتوای آموزشی هستند. به طور کلی White paper و گزارش ها دارای طراحی گرافیکی کمتری بوده و بیشتر از زبانی حرفه ای برای مخاطبان استفاده می کنند. این ابزار همچنین می توانند فرصتی برای همکاری با سایر سازمان ها ایجاد کنند.

اینفوگراف ها

این واژه این مفهوم را می رساند : به خوانندگان فقط اطلاعات و گرافیک ارائه دهید. داستان و مفهومی که می خواهید ارائه دهید با متنیی کوچک و طرحی گرافیکی نشان دهید. اینفوگرافیک فعالیتی حرفه ای است که کمتر در بازاریابی محتوا توسط شرکت های ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد و بهترین منبع در بین رسانه های اجتماعی وب سایت پینترست (Pinterest) است.

اسلایدرها

اسلایدرها فرمتی جذاب برای ارائه ایده های پیچیده بوسیله قطعاتی قابل فهم برای مخاطب است. در اسلایدرها بایستی از متنی رسا و کوچک با یک فونت مناسب و با تصاویر بزرگ و گرافیکی استفاده نمود.

ویدئو

یکی از موثرترین تاکتیک ها در بازاریابی محتوا ارائه تصاویر ویدئویی در رسانه های مناسب است. برای شرکت های ایرانی استفاده از این ابزار را در وب سایت های چون آپارات (Aparat) ، و در صورت فعالیت گسترده تر یوتیوب (Youtube) ، پیشنهاد می کنیم. اصولاً از این ابزار برای مخاطب قرار دادن مصرف کنندگان بزرگسال استفاده می گردد.

مطالعات موردی

مطالعات موردی (Case Studies) را به منظور ارائه اعداد واقعی و داستان های حقیقی بکار می برند. محتوای این ابزار متمرکز بر ارزش ها و نتایج کسب وکار است نه خود برند.

تهیه و تنظیم : تیم پژوهش Marketing Iran Talent