تاثیر عناصر محیطی بازاریابی بر تصمیم گیری بازاریابی

تاثیر عناصر محیطی بازاریابی بر تصمیم گیری بازاریابی

تاثیر عناصر محیطی بازاریابی بر تصمیم گیری بازاریابی

محیط بازاریابی هر آن چیزی است که شرکت شما باید در هنگام ایجاد و ارائه یک محصول جدید آنرا مورد توجه قرار دهد. عناصر یک محیط بازاریابی عبارتند از :

  • تغییر در ترجیحات مشتریان
  • رقبای شما
  • قانون
  • مسائل سیاسی و نظارتی
  • منابع و بودجه تان
  • روند فعلی و کلی اقتصاد

تاثیر عناصر محیطی بازاریابی بر تصمیم گیری بازاریابی


تاثیر عناصر محیطی بازاریابی بر تصمیم گیری بازاریابی

همه این عناصر به عنوان عناصر محیطی بازاریابی بر تصمیمات بازاریابی تاثیر گذار هستند یا حداقل باید آنها را در چشم اندازه های آتی برنامه های بازاریابی خود لحاظ نمایید.

سلیقه ها و روندها در تصمیمات بازاریابی

برای موفقیت یک طرح بازاریابی بایستی بر ترجیحات مشتریان و روندهای فعلی بازار تمرکز نمایید. برای مثال ، بسیاری از خرده فروشان بزرگ با ایجاد حساب های کاربری در فیس بوک و توئیتر و باز نمودن فروشگاه های آنلاین در فیس بوک خود را با تغییرات محیطی تطبیق داده اند. مصرف کنندگان دیگر نیازی به بازدید از وب سایت اصلی یک خرده فروشی ندارند . بعضی از سیستم عامل ها به آنها اجازه می دهد حتی بدون نیاز به فیس بوک خرید کنند .

بودجه و اقتصاد در تصمیمات بازاریابی

بودجه شما نقش حیاتی در تصمیمات بازاریابی شما دارد. این بودجه نشان می دهد که چه میزان باید به تبلیغات تخصیص داده شود. اقتصاد نیز نیز به صورت کلی بر برنامه ها و تصمیمات بازاریابی کسب وکار شما تاثیر گذار است.

اگر در اقتصاد ضعیف در حال رقابت هستید بایستی بسیاری از برنامه ها و تصمیمات بازاریابی خود را تعدیل نمایید. در این اقتصاد ها ، بازار حاضر به صرف هزینه برای خدمات بیشتر نخواهد بود. در طرف مقابل نیز در یک اقتصاد قوی بایستی از نظر توانایی ارسال پیام های بازاریابی خود نهایت تلاش خود را انجام دهید.

نقش رقبا در تصمیمات بازاریابی

تصمیمات بازاریابی در برابر رقبا بایستی به صورت محتاطانه گرفته شوند. برای مثال زمانی که رقبای شما قادر به ارائه قیمت های بسیار پایین تر از شما هستند شما بایستی بتوانید در کیفیت و ارزش ارائه شده به بازار خود توانایی و پتانسیل لازم را داشته باشید. ارائه خدمات پس از فروش حرفه ای تر و چشمگیر تر بهترین گزینه برای رقابت با این عامل محیطی بازاریابی می تواند باشد.

تاثیر قوانین و سیاست در تصمیمات بازاریابی

تغییرات در محیط سیاسی و حقوقی می تواند فعالیت های بازاریابی را محدود و یا حتی پایان دهد. صنعت تنباکو مثالی برجسته از این دست تغییرات است. دولت ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۶۵ اولین هشدارها خود در ارتباط با سیگار و اثرات آن بر سلامتی را هشدار داد و با تولید بیشتر در صنعت تنباکو به مبارزه برخاست. این مبارزه در نهایت در سال ۲۰۰۹ صنعت تنباکو را مجبور به استفاده از برچسب گذاری در فعالیت ها بویژه فعالیت های بازاریابی شرکت در این صنعت نمود.

کاملاً واضح است که یک قانون جدید می تواند بسیاری از تصمیمات بازاریابی یک کسب و کار را تحت شعاع قرار دهد.

تهیه و تنظیم : تیم پژوهش Marketing Iran Talent