متغیرهای جمعیت شناختی تاثیرگذار بر بازاریابی

متغیرهای جمعیت شناختی تاثیرگذار بر بازاریابی

متغیرهای جمعیت شناختی تاثیرگذار بر بازاریابی

هر کسب وکاری برای شروعی آگاهانه در بازار خود بایستی از متغیرهای جمعیت شناختی تاثیرگذار بر بازاریابی آگاهی کامل داشته باشد.

تعدادی از متغیرهای جمعیت شناختی وجود دارند که بر بازاریابی کسب و کار شما موثر هستند.

متغیرهای جمعیت شناختی تاثیرگذار بر بازاریابی

منظور از متغیرهای جمعیت شناختی چیست ؟


متغیرهای جمعیت شناختی، ویژگی های متنوعی هستند که می توانند برای تعیین نوع محصول یا رفتارهای خرید مصرف کننده تاثیرگذار باشند. این متغیرها شامل درآمد، سن، و منطقه جغرافیایی می باشند.

اکثر کسب و کارها مشتریان کلیدی خود را از طریق این ویژگی های متنوع شناسایی می کنند. کسب و کارها همچنین مصرف کنندگان خود را بوسیله ویژگی های مشابه در تبلیغات و ترفیعات برنامه های بازاریابی خود هدف قرار می دهند. هدفگیری مصرف کنندگان با ویژگی های جمعیت شناختی مشابه به حداکثرسازی فروش و سودآوری کسب و کار کمک می نماید.

متغیرهای جمعیت شناختی : درآمد

درآمد یکی از متغیرهای جمعیت شناختی موثر بر بازاریابی کسب و کار است. محصولات یک شرکت معمولاً برای گروه های درامدی خاصی جذاب هستند. برای مثال، محصولات گران قیمت مانند لباس های زنانه عموماً برای زنان با درآمد بالاتر جذاب تر است. بر عکس، افراد با درآمدهای پایین تر به قیمت حساس تر هستند. بنابراین، این گروه ممکن است خرید محصولات دارای تخفیف و قیمت پایین تر را ترجیح دهند.

نکته بازاریابی :


کسب و کارها در بکارگیری تاکتیک های بازاریابی توجه ویزه به درآمد بازار هدف خود دارند. هنگام رکود اقتصادی تاکتیک های بازاریابی به سمت ارائه تخفیفات برنامه ریزی شده تر حرکت می کنند.


متغیرهای جمعیت شناختی : سن

سن افراد نیز از جمله متغیرهای جمعیت شناختی تاثیرگذار بر بازاریابی کسب و کارها می باشد. کالاها و خدمات یک شرکت، گروه های سنی مشخصی را در بر می گیرند. افراد جوان تر و زیر ۳۵ سال اغلب اولین مصرف کنندگان خریدار محصولات وابسته به تکنولوژی مانند گوشی تلفن همراه ، کتابهای الکترونیکی و بازیهای کامپیوتری هستند. برای مثال براساس گزارش Entrepreneur 76 میلیون بی بی بومر ها (Baby boomer) در ایالات متحده وجود دارند. این بزرگترین بخش بازار آمریکا است.

بی بی بومر ها (Baby boomer) چه کسانی هستند ؟


بی بی بومر ها، افراد متولد بین سالهای ۱۹۴۶ تا ۱۹۶۴ هستند. بی بی بومر ها ۴۰۰ میلیارد دلار در سال هزینه می کنند. کسب و کارهای کوچک سوداوری ویژه ای از این گروه سنی دارند.


متغیرهای جمعیت شناختی : منطقه جغرافیایی

ترجیحات خرید افراد همچنین بوسیله منطقه جغرافیایی نیز مشخص می گردد. برای مثال در بعضی از بازارها افراد ترجیح می دهند مواد غذایی یا نوشیدنی های تولید شده در بازارهای مشخصی را خریداری نمایند. همچنین در مناطق جغرافیایی گرمسیری تقاضا برای کالاهای سرمایشی بسیار بیشتر و ویژه تر است. گاهی اوقات منطقه جغرافیایی مانع حضور بسیاری از کسب و کارها و ارائه محصولات ایشان می شود. برای مثال کالای زعفران بسته بندی شده در بازار اسپانیا قابلیت و پتانسیل فروش در بازار ایران را ندارد.

تهیه و تنظیم : تیم مشاوره بازاریابی Marketing Iran Talent