چگونه اقتصاد چین بر اقتصاد آمریکا تاثیز گذار است

چگونه اقتصاد چین بر اقتصاد آمریکا تاثیز گذار است

چگونه اقتصاد چین بر اقتصاد آمریکا تاثیز گذار است

چین بزرگترین دارنده خارجی در وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا (United States Department of the Treasury) است. در دسامبر ۲۰۱۷ دارایی چین در وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا به ۱٫۲ تریلیون دلار رسید. که این رقم معادل ۱۹% بدهی های دولتی به کشورهای خارجی بود.

اقتصادچین

چین بدهی آمریکا را به خود را برای حمایت از ارزش دلار خریداری می کند. دلیل این کار فروش پول رایج چین (یوان) به دلار آمریکا است. این به تنزیل ارزش جاری به حفظ قیمت رقابتی صادرات کمک می کند. نقش چین به عنوان بزرگترین بانکدار آمریکا ایجاد اهرم است. برای مثال، چین تهدیدی برای فروش بخشی از سهام خود در هنگام فشارهای اقتصادی آمریکا است. از سال ۲۰۰۵ میلادی ارزش یوان نسبت به ارزش دلار ۳۳% رشد داشته است. بین سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ ، قدرت دلار به میزان ۲۵% افزایش یافت. این افزایش فشاری برای کاهش ارزش یوآن به چین بود. این فشاری برای صادرات با قیمت رقابتی به چین بود.

چگونه اقتصاد چین بر اقتصاد آمریکا تاثیز گذار است


چگونه اقتصاد چین بر اقتصاد آمریکا تاثیز گذار است

اتهامات اقتصادی آمریکا به چین

ایالات متحده همواره چین را به اقدامات تجاری ناعادلانه متهم می کند

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ، نامزد جمهوری خواهان، دونالد ترامپ ، چین را متهم به شیوه های ناعادلانه در تجارت نمود. ترامپ چین را به افزایش ۳۰ درصدی تعرفه واردات تهدید نمود. شیوه های ناعادلانه در تجارت چین موضوع داغ بحث های ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۲ نیز بوده است. در طی این بحث ها، پرزیدنت اوباما مجدداً توضیح داد که اداره بازرگانی ایالات متحده آمریکا بسیاری از شیوه های ناعادلانه در تجارت لاستیک ، فولاد و سایر موارد مرتبط با چین را به سازمان تجارت جهانی گزارش کرده است.

این اتهامات چین ، چیز تازه ای نیست. در سال ۲۰۰۷، وزارت بازرگانی آمریکا تهدید به اعمال تعرفه بر روی کالاهای چینی نمود. وزارت بازرگانی ایالات متحده ادعا نمود که چین یارانه های ناعادلانه ۱۰ تا ۲۰ درصدی را برای تولید کنندگان کاغذ برقا مورد استفاده در کتابها و مجلات در نظر می گیرد. حجم تجارت در سال گذشته ۱۷۷% رشد داشته است.

هنری پالسون ، وزیر خزانه داری پیشین ایالات متحده امریکا در سال ۲۰۰۶ برای کاهش کسری تجاری با چین گمارده شد. وی ” دیالوگ اقتصادی استراتژیک ” برای باز نمودن بازار چین، بویژه در صنعت بانکداری را آغاز نمود. در راه وی چندین موفقیت نیز داشت. وی رهبران چین را متقاعد نمود تا ارزش یوآن را به میزان ۲۰% ارزش دلار در سالهای ۲۰۰۵ و ۲۰۰۸ بالا ببرند. آنها همچنین تخفیف ۱۷% مالیات برای صادرکنندگان را حذف نمودند. چین همچنین نیاز ذخایر آمریکا را تا ۱۲% افزایش داد. و ۳ میلیارد دلار در U.S. Blackstone Group سرمایه گذاری کردند.

تهیه و تنظیم : تیم پژوهش Marketing Iran Talent