برندسازی چیست

برندسازی چیست

برندسازی چیست ؟

برند قوی یک ابزار پر قدرت برای ایستادگی در برابر رقبا و ایجاد سهم بازار است. سرمایه گذاری، پژوهش، تعریف و ایجاد برند قدرتمند از مهمترین پارامترها در مبحث برندسازی کسب و کار است.

نکتهبرندسازی

مهم نیست که در چه صنعتی و با چه رویکرد بازاریابی فعالیت می کنید. چه بازاریابی صنعتی (B2B) و چه در بازاریابی مصرفی (B2C) داشته باشید به برندسازی نیاز دارید. به یاد داشته باشید تبلیغات قسمتی از برندسازی را شامل می شود.

برای درک بهتر مفهوم برندسازی ، ابتدا نیاز داریم که محصولات و برند ها را بشناسیم.

تعریف محصول

محصول هر آن چیزی است که کسب و کار می تواند به بازار برای برآورده نمودن خواسته یا نیاز پیشنهاد دهد. محصول شامل کالاها، خدمات، تجربیات، رویدادها، اشخاص، مکان ها، ویژگی ها، سازمانها، اطلاعات و ایده ها باشد. این بدان معناست که محصول هر آن چیزی است که شما برای ارائه به بازار در اختیار دارید. برای توضیح تعریف محصول و نقش آن در تعریف برندسازی، اجازه دهید از مثال آب معدنی استفاده نمائیم.

برندسازی چیست


برندسازی چیست

آب منبعی رایگان برای هر انسانی است که نیاز به بقا دارد. با این حال این نیاز به تقاضایی تبدیل شده که شرکت ها برای پاسخگویی به آن محصولی ارائه می دهند. برای مثال آب معدنی های موجود در بطری های پلاستیکی. اما همه ی آب معدنی ها یکسان نیستند. چرا؟ همه تولیدکنندگان آب معدنی معتقدند که محصولی خاص با ویژگی های خاص می فروشند. اما چگونه بازار را متقاعد به خرید می کنند؟ پاسخ ساده است : بوسیله ایجاد برند.

تعریف برند

برند ، نام ، واژه ، طراحی ، علامت ، یا هر ویژگی دیگری است که محصول هر کسب و کار را از سایر کسب و کارها متمایز می سازد. شما می توانید برند را به عنوان یک ایده یا تصویری که در ذهن افراد، در هنگام فکر کردن در مورد کسب و کارتان، محصولتان یا فعالیت تان بوجود می آید در نظر بگیرید. بنابراین برند نه تنها یک ویژگی فیزیکی بلکه احساسی نیز می باشد. این ترکیب احساسی و فیزیکی در نام ، لوگو ، هویت بصری ، یا حتی پیام های بازاریابی وجود دارد.

 

تعریف برند

نکتهبرندسازی

یک محصول می تواند به راحتی توسط رقبا و بازیگران بازار تقلید و کپی برداری گردد. اما یک برند همیشه منحصر به فرد است. برای مثال نوشابه های بسیاری در بازار وجود دارند؛ اما آنچه خریدار انتخاب می کند برند است مثل کوکاکولا و پپسی کولا.

تعریف برندسازی

برندسازی چیست ؟ برندسازی قدرتی است که یک برند به کالاها و یا خدمات اعطا می کند. (کاتلر و کلر ، ۲۰۱۵) برندسازی فرآیندی است که به محصولات معنایی ویژه می بخشد. این کار با ایجاد و شکل دهی برند در ذهن مصرف کنندگان صورت می پذیرد. برندسازی یک استراتژی طراحی شده بوسیله کسب و کار است که به افراد بازار برای شناسایی سریعتر محصولات و سازمانها، و دلیل اینکه چرا باید محصول را بخرند، کمک می نماید.

تهیه و تنظیم : تیم مشاوره بازاریابی Marketing Iran Talent