راهنمای جامع استخدام برای کسب و کارها

راهنمای جامع استخدام برای کسب و کارها

راهنمای جامع استخدام برای کسب و کارها

فرآیند استخدام توسط شرکت ها در سالهای گذشته دارای تحولات بسیاری بوده است. اما هنوز هم عدم وجود یک راهنمای جامع استخدام برای کسب و کارها باعث شده نرخ گردش نیروی انسانی در سازمان ها بسیار بالا باشد. تغییرات تکنولوژیکی باعث ایجاد تغییرات بسیاری در ،فرایند استخدام شده است. از روش های اعلام پست شغلی و آگهی های شغلی گرفته تا نحوه استخدام متقاضیان شغلی در بسیاری از موارد تغییرات بسیاری صورت پذیرفته است.

راهنمای جامع استخدام برای کسب و کارها


راهنمای جامع استخدام برای کسب و کارها

استخدام چیست ؟

استخدام چیست ؟ استخدام یکی از مراحل فرآیند بکارگیری (جذب ) متقاضیان شغلی برای جذب کارکنان جدید است. مرحله استخدام در فرآیند جذب و بکارگیری زمانی اتفاق می افتد که شرکت تلاش می کند تا از طریق فرصت های شغلی در شرکت آگهی استخدام خود را در وب سایت های کاریابی ، روزنامه های کاریابی ، آگهی های تبلیغاتی ، استخدام های دانشگاهی ، رسانه های اجتماعی و هر جایی که می تواند نامزد مناسب شغل را پیدا کند، درج نماید. سپس متقاضیان شغلی به تلاش های استخدامی شرکت از ارتباط با شرکت یا ارسال رزومه پاسخ می دهند. پس از آن با بررسی و دعوت به مصاحبه شغلی ، فرآیند استخدام ادامه خواهد داشت.

استخدام فعال در برابر استخدام منفعل

در بعضی از موارد، کارفرمایان استخدام منفعلانه را در دستور کار خود دارند. در این حالت پست های شغلی شرکت در وب سایت شرکت قرار گرفته و منابع انسانی منتظر درخواست های شغلی می ماند. آنها نیاز به هیچ کار دیگری ندارند، چرا که حجمی از درخواست های شغلی به طرف آنها سرازیر می گردد. در استخدام فعال شرکت ها از طریق روشهای مختلف شروع به دریافت درخواست های استخدام می نمایند. و اصولاً اکثر متقاضیان شغلی را در مصاحبه شغلی رو در رو ملاقات می کنند.

منابع برای درج آگهی استخدام

شرکت ها بسته به نوع فعالیت و برنامه ریزی منابع انسانی آگهی استخدامی خود را منتشر می کنند. این منابع می توانند هر یک از موارد زیر باشند :

آگهی استخدامی در لینکدین

لینکدین یک شبکه اجتماعی تخصصی است که بسیاری از متخصصان رزومه خود را در آن منتشر می کنند. جذب متقاضیان شغلی از طریق آگهی استخدامی در لینکدین بیشتر توسط شرکت های بزرگ صورت می پذیرد. این روش کمتر مورد توجه شرکت ها در ایران می باشد.

روزنامه ها و مجلات

استفاده از روزنامه و مجلات یکی از روش های متداول در استخدام و جذب کارجویان است. شرکت ها با دادن آگهی های استخدامی در این روزنامه – بیشتر آگهی نامه های روزانه – اقدام به برقراری ارتباط با کارجویان می نمایند.  این روش به دلیل رشد شبکه های اجتماعی و هزینه های بالای آن ، کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

آگهی استخدامی در رسانه های اجتماعی

آگهی استخدامی در رسانه های اجتماعی مانند تلگرام ، اینستاگرام و فیس بوک یکی از منابعی است که شرکت ها برای درج آگهی استخدامی معمولاً مورد استفاده قرار می دهند. معمولاً حجم تقاضای کارجویان در این روش بسیار بالاتر از روش های سنتی گذشته است. اما یکی از نقاط ضعف این روش حجم بالای رزومه های غیر تخصصی است.

دریافت رزومه های استخدامی و طبقه بندی

پس از درج آگهی استخدامی نحوه ی دریافت و طبقه بندی رزومه ها و درخواست های استخدامی بسیار مهم است. مهم ترین بخش از فرآیند استخدام تعیین رزومه های شغلی مناسب برای دعوت به منظور مصاحبه شغلی است.  باید دقت داشته باشید که اصولاً در دنیای پیشرفته استخدام رزومه های شغلی نسبت به درخواست های شغلی در اولویت قرار دارند. علت این است که کسی که رزومه شغلی ارسال می نماید طبیعتاً می تواند پارامترهای حرفه ای بیشتری نسبت به کسی داشته باشد که به خود زحمت نوشتن رزومه کاری نداده است. شرکت ها بایستی کلیه رزومه های شغلی را به صورت منظم بایگانی نمایند. این کار به منظور کاه هزینه در استخدام های بعدی و استفاده مجدد از این رزومه ها بسیار موثر است.

دعوت به مصاحبه شغلی و تکمیل فرم استخدامی

پس از مشخص شدن رزومه های واجد شرایط با تعیین نمودن وقت قبلی از کارجویان درخوست می گردد جهت مصاحبه شغلی مراجعه نمایند.

نکتهاستخدام

دقت نمایید که در استخدام نه تنها کارجو بلکه کارفرما نیز باید حرفه ای عمل نماید. همانگونه که کارفرما از کارجو توقع رعایت اصول حرفه ای مانند سر موقع آمدن و همکاری حرفه ای دارد کارفرما نیز بایستی متعاقباً یک سری رفتارهای حرفه ای را رعایت نماید.

قبل از مصاحبه شغلی کارجویان بایستی فرم استخدام استاندارد را که توسط شرکت تنظیم شده تکمیل نمایند. علت تکمیل فرم استخدام آن است که بسیاری از توضیحات که در رزومه ممکن است وجود نداشته باشد در فرم استخدام پرسیده می شود. علاوه بر این فرم استخدام یک یار کمکی برای مصاحبه کننده به حساب می آید.

فرم استخدام

فرم استخدام

در صورتی که فرم استخدامی استانداردی در اختیار ندارید می توانید نمونه فرم استخدام  زیر را به صورت رایگان دانلود نمایید.

♦دانلود فرم استخدام♦

مصاحبه شغلی

مصاحبه شغلی یکی از مهمترین مراحل استخدام است. بسیاری از شرکت ها نسبت به بکارگیری کارجویان غیر حرفه ای ابزار پشیمانی می کنند. یکی از مشکلات این شرکت عدم برگزاری مصاحبه شغلی حرفه است. بایستی دقت داشته باشید در مصاحبه شغلی قبل از هر چیز تمرکز لازم را داشته باشید. صبر و آرامش مهمترین پارامترهای یک مصاحبه های شغلی موفق هستند.

نکتهاستخدام

به یاد داشته باشید که مصاحبه شغلی را با محاکمه شغلی اشتباه نگیرید. شما مصاحبه شغلی را به منظور ارزیابی کارجو برگزار می نماید، پس نیازی نیست اشتباهات وی را لیست کنید. متقاضی شغلی بر اساس تجربه کاری و تحصیلات به شما پاسخ می دهد، لازم است که شنونده خوبی باشید. در صورتی که می خواهید مصاحبه تخصصی برگزار نمایید قبل از آن حتما با یک متخصص در این حوزه مشورت نمایید. همچنین می توانید از یکی از مدیران خود که در این حوزه تخصص دارد دعوت به حضور در مصاحبه شغلی نمایید.

تهیه و تنظیم : تیم منابع انسانی Marketing Iran Talent