درسهای زارا به خرده فروشان کوچک

درسهای زارا به خرده فروشان کوچک

درسهای زارا به خرده فروشان کوچک

در ابتدای رونق دات کام در اواخر دهه ۹۰ ، تحلیلگران اینترنت مرگ تدریجی کسب و کارهای سنتی را به ویژه خرده فروشی سنتی را پیش بینی کردند. اما این اتفاق رخ نداد. اما با گذشت بیش از دو دهه از این پیش بینی اکنون به نقطه ای رسیده ایم که آخر الزمان خرده فروشی رسیده است. رابطه میان خرده فروش و مصرف کننده به سرعت در حال تحول است. اما به طور فزآینده ای این رابطه پیچیده تر و نقش مصرف کننده پر رنگ تر شده است.

پایان وفاداری به برند ؟

پایان وفادرای به برند در صنعت مُد قابل توجه تر است . به طوری که نوجوانان به صورت آنلاین شروع به خرید کرده اند. وفاداری به برند به طور کلی از بین رفته است. مدل استراتژی کششی (Pull Strategy) – که در آن مصرف کننده از خرده فروش تقاضای کالا دارد – به مدل استراتژی رانشی (Push Strategy) – که در آن خرده فروش می کوشد مصرف کننده را تشویق به خرید کند – تبدیل شده است. خرده فروشان به شدت تلاش می کنند تا با بمباران تبلیغات ، بازاریابی ایمیلی و سایر روشها مصرف کننده را متقاعد به خرید کنند. در حاضر ، خرده فروشی سنتی به شدت در معرض حذف از بازار است و خرده فروشی آنلاین هر روز بزرگتر و بزرگتر می گردد.

روند رو به رشد زارا

با نگاهی به خیابان های بزرگ در بریتانیا ، به کسب و کاری بی نظیر به نام زارا (ZARA) برخورد می کنیم. زارا تمام زنجیره تأمین خود را کنترل می کند . این بدان معنا است که زارا می تواند در ظرف کمتر از یک ماه از یک استراتژی بازاریابی صرفنظر و رویکردی قدرتمند را در بازار در پیش گیرد. این رویکرد جدید از طراحی گرفته تا ساخت و تولید اقلام جدید با توجه به روندهای مُد در حال ظهور می باشد. زارا (ZARA) طراحی را در فروشگاه تست می کند و اگر این تست منجر به فروش شود ، به سرعت تولید را افزایش می دهد. در واقع آنها آنچه را مشتری می خواهد و می پسندد تولید می کنند. خرده فروشی امروز از زارا آموخته است که چگونه به نیاز در حال تغییر مصرف کننده واکنش سریع نشان دهد. همچنین کسب مهارت در کاهش هزینه های تولید نیز از جمله مزیت های ویژه این برند است.

ما از زارا چه چیزی یاد می گیریم ؟

رقبای زارا نمی توانند کار زارا را تکرار کنند. چرا که آن مشغول ارزان ترین نوع تولید در شرق دور هستند و برای مقابله با زارا بایتسی نوع نگرش خود را تغییر دهند. آیا این پایانی برای خرده فروشان فعلی است ؟ یا خرده فروشان می توانند از زارا درسهای مهمی یاد بگیرند؟

درسهای زارا به خرده فروشان کوچک عبارتند از :

  • گوش دان به صدای مصرف کننده
  • فروش مناسب و با کیفیت در هر بار خرید مصرف کننده
  • اطمینان از رضایت خرید مصرف کنندگان
  • تبلیغات بر اساس استراتژی های اصولی و منطقی
  • بهبود حاشیه سود بر اساس تخفیفات برنامه ریزی شده

تهیه و تنظیم : تیم پژوهش Marketing Iran Talent