تفاوت تماس سرد و بازاریابی تلفنی

تفاوت تماس سرد و بازاریابی تلفنی

تماس سرد یا Cold-calling یکی از انواع بازاریابی تلفنی است. اگر بازاریابی تلفنی را شبیه آب و هوا فرض کنیم ، تماس سرد یا کولد کال مثل یک روز آفتابی یا ابری می باشد. کسب و کارها می توانند بازاریابی تلفنی را بدون تماس سرد انجام دهند ، اما آنچه بیشتر کسب و کارها انجام می دهند تماس سرد است تا بازاریابی تلفنی .

تمایز این دو وضعیت در این است که در تماس سرد شما بدون هیچ برنامه – یعنی هر زمانی –  و هدفی تلفن می زنید.

تماس سرد چیست ؟

تماس سرد یا Cold Calling دربرگیرنده تماس با یک مشتری بالقوه برای فروش محصول یا خدمات کسب و کار به وی می باشد. تماس سرد لزوماً به صورت تماس تلفنی نیست. تماس سرد می تواند یک فروش بدون برنامه قبلی با حضور درب یک منزل باشد. در تماس سرد شما بدون هیچ ایده ای پیشنهاد فروش می دهید. شما ممکن است برای تماس سرد شماره تماس  مشتری را از یک دایرکتوری شماره های تماس بیابید.

بازاریابی تلفنی

بازاریابی تلفنی چیست ؟ بازاریابی تلفنی محدود به تماس های خروجی به مشتریان بالقوه و مشتریان بالفعل نمی باشد. مشتریان ممکن است در پاسخ به یک نشانه یا تبلیغی آنرا می بیند، با شما تماس بگیرید. بازاریابی تلفنی یا تله مارکتینگ همچنین نوعی ” عملیات ماهیگیری”  است. ممکن است در این نوع بازاریابی شما فعالانه سعی در فروش محصول خود با ابزار تلفن ننمایید؛ اما سعی می کنید که از ایجاد علاقه در تماس تلفنی اطمینان حاصل نمایید.

در بازاریابی تلفنی اطلاعات تماس را برای تماس های مجدد ثبت می نمایید. Telemarketing شامل پیگیری از مشتریانی که قبلاً خرید کرده اند ، می باشد. همچنین بازاریابی تلفنی برای کشف واقعیت های موجود در بازار و بررسی فرصت ها و تهدیدات بازار نیز بکار می رود. بر خلاف تماس سرد ، بازاریابی تلفنی یک تکنیک بازاریابی است.

مزایای بازاریابی تلفنی نسبت به تماس سرد

با توجه به تکنیک های بازاریابی تلفنی باید گفت که تله مارکتینگ بسیار مقرون به صرفه است. هزینه های فروش محصولات و خدمات از طریق بازاریابی تلفنی به میزان ۸۰% نسبت به سایر تکنیک های بازاریابی کاهش خواهد یافت. در بازاریابی تلفنی دیگر نیازی به بازاریابی و فروش حضوری نمی باشد. کلیه مراحل بازاریابی و فروش به صورت تلفنی صورت می پذیرد.

یکی از بزرگترین مزایای بازاریابی تلفنی کنترل لحظه ای و تصمیمات بهینه در فرآیند بازاریابی و فروش است. ممکن است در هر لحظه ای موضوعی از طرف بازاریاب یا فروشنده به منظور تصمیم گیری در تغییر لیست قیمت ، ارائه خدمات و یا ارائه یک تخفیف اعلام گردد. مدیران بازاریابی به راحتی در این حالت می توانند تصمیمات بهینه بگیرند.

تفاوت تماس سرد و بازاریابی تلفنی

معایب تماس سرد

تماس سرد باعث ایجاد شهرت بد برای بازاریابی تلفنی شده است. آنچه که امروزه در کسب و کارها بویژه کسب و کارهای موجود در ایران صورت می پذیرد بیشتر تماس سرد است تا بازاریابی تلفنی . تماس سرد منجر به تماسهای بی هدف و بی برنامه می گردد.

بسیاری از مشتریان موجود در بازار تماس های سرد  را بدون جواب می گذارند. تماس سرد به دلیل عدم وجود برنامه بازاریابی مشخص و بی هدفی در تماس منجر به افزایش هزینه های تیم بازاریابی و فروش می گردد. تماس های سرد گاهی تنها به منظور هدفگیری انبوهی از افراد بازار و تبدیل درصدی از این بازار به خریدار صورت می پذیرد. در Cold Calling یا تماس سرد ماندگاری مشتری تقریبا صفر است و معمولاً مشتری تنها یکبار خرید را تجربه می نماید.

تهیه و تنظیم : تیم مشاوره بازاریابی Marketing Iran Talent