بازاریابی دیجیتال چیست

بازاریابی دیجیتال چیست

بازاریابی دیجیتال چیست ؟

ارائه تصویری درست از بازاریابی دیجیتال می تواند اهرمی موثر در رشد سهم بازار هر کسب و کاری باشد. بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ جزء استراتژیهای فعلی پرکاربرد در فضای بازاریابی کسب و کارها به شمار می آید. برای بسیاری از کسب و کارها ، به خصوص بازاریابان یا صاحبان کسب و کار سنتی ، واژه ” دیجیتال ” تنها یک معنای ساده دارد و آن وب سایت است. این تفکر محدود باعث از دست دادن فرصت های بازار می گردد.

انواع بازاریابی دیجیتال

ما ترجیح می دهیم به جای استفاده از اصطلاح “انواع بازاریابی دیجیتال” از “کانالهای بازاریابی دیجیتال” استفاده نماییم. علت این تفکیک دستیابی به به مشتریان بالقوه در هر کانال است. بهره گیری از این کانالهای دیجیتال بسته به استراتژی بازاریابی و کمپین های دیجیتال می تواند متفاوت و پیچیده باشد.

انواع رایج کانالهای دیجیتال مارکتینگ که امروزه استفاده می گردد، عبارت اند از :

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

یکی از اولین نوع های بازاریابی در حوزه دیجیتال  ، شامل ارسال پیام های شخصی یا هدفمند در زمانبندی مشخص بود. به عنوان مثال ، برندهایی مانند Amazon ، Flipkart و غیره ایمیل هایی متناسب با نیاز کاربران طراحی و ارسال می نمودند.

 

 

سئو (بهینه سازی موتور جستجو)

SEO معمول ترین و پرکاربرد ترین نوع بازاریابی دیجیتال است. این ابزار برای افزایش بازدید وب سایت از طریق موتورهای جستجو استفاده می گردد. تکنیکهای مختلفی در سئو وجود دارد که شامل تجزیه و تحلیل فنی وب سایت و بهبود ترافیک سایت از طریق ایجاد لینک ، ایجاد محتوا و سایر تکنیک های متداول است.

PPC (پرداخت به ازای کلیک)

پرداخت به ازای کلیک بهترین عنوان برای این ابزار است. در این فرآیند که با هدف قرار گرفتن در صدر نتایج موتورهای جستجو صورت می پذیرد، به ازای هر کلیک از بودجه پرداخت شده کاسته می شود. هزینه این روش به رقابتی بودن کلید واژه انتخابی بستگی دارد. یکی از رایج ترین انواع روشهای دیجیتال در پرداخت به ازای کلیک ،  گوگل ادوردز (Google AdWords) است که به شما امکان می دهد در صدر نتایج گوگل قرار گیرید. سایر کانالها در PPC عبارتند از :

  • تبلیغات پولی فیس بوک
  • ارتقاء توئیت های پولی در توئیتر
  • پیام های پشتیبانی شده در لینکدین

 

بازاریابی رسانه های اجتماعی

بازاریابی رسانه های اجتماعی یا سوشیال مدیا همه آن چیزی است که یک کسب و کار برای ایجاد شهرت نام برند در کانال های مختلف اجتماعی از جمله توئیتر ، فیس بوک ، لینکدین ، پینترست و بسیاری دیگر انجام می دهد. این نوع ابزار دیجیتال در سالهای اخیر بسیار محبوب ، پرکابرد و پیچیده شده است.

 

تبلیغات آنلاین

تبلیغات آنلاین را با PPC اشتباه نگیرید ! تبلیغات آنلاین شامل یک برنامه تبلیغاتی در وب سایت سایرین است. به عنوان مثال شما می توانید یک فضای بنر را در وب سایت های محبوب خریداری و هزینه آنرا به مالک وب سایت بپردازید.

 

بازاریابی ویروسی

این نوع بازاریابی شامل ترکیبی کامل از عناصر مختلف بازاریابی است. به طور کلی ، این روش بازاریابی شامل عمومی سازی عنصری از محتوا از طریق چندین کانال است. بازاریابی ویروسی یا وایرال مارکتینگ شامل فیلم ها در یوتیوب ، وبلاگ ها ، بازاریابی ایمیلی و همچنین برخی از عناصر سنتی است. هدف از Viral marketing جلب توجه بازار به طور طبیعی از فضاهای آنلاین از طریق تولید محتوا است.

 

پیام متنی

علاوه بر مولفه های بازاریابی در بالا ، پیام متنی یا Text messaging به صورت گسترده در بازاریابی دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. به ویژه با افزایش چشمگیر استفاده از گوشی های هوشمند در سراسر جهان افزایش تمایل به اطلاع رسانی سریع باعث رشد این ابزار بازاریابی شده است.

 

مقالات پیشنهادی

بازاریابی دیجیتال

 

بازاریابی دیجیتال چیست

۵D’s در بازاریابی دیجیتال

درک اهمیت دیجیتال مارکتینگ برای آینده هر کسب و کاری ضروری و مهم است. این امر برای تفکر در مورد تعامل با مخاطبین به منظور درک نیازشان بسیار مفید است. امروزه بازاریابی در فضای دیجیتال در مورد بسیاری از انواع تعاملات با مخاطبان از وب سایت گرفته تا ایمیل مورد توجه است. به همین منظور توجه به ۵D’s در استفاده بهتر از استراتژِ های دیجیتال در بازاریابی بسیار حائز اهیمت است.

ابزار دیجیتال – Digital devices

تجربه مخاطبان برندها در تعامل ایشان با وب سایت های کسب و کارها و انواع اپلیکیشن های موبایل به طور معمول از طریق ترکیبی از دستگاه های تلفن همراه ، تبلت ها ، کامپیوترهای شخصی ، ابزارهای بازی و تلویزیون در حال افزایش است.

پلت فرم های دیجیتال – Digital platforms

اکثر تعاملات بر روی این ابزارها از طریق مرورگرها یا اپلیکیشن ها بوسیله سیستم عامل ها یا پلت فرم های اصلی  صورت می پذیرد. این پلت فرم ها شاامل فیس بوک ( و اینستاگرام) ، گوگل ( و یوتیوب) ، توئیتر و لینکدین می باشند.

رسانه های دیجیتال – Digital media

رسانه های دیجیتال می توانند شامل بسیاری کانال های دسترسی و جذب مخاطبان از جمله تبلیغات ، ایمیل ، پیام رسانی ، موتورهای جستجو و شبکه های اجتماعی باشند.

داده های دیجیتال – Digital data

بینش صحیح در کسب و کارها شامل بررسی و تحلیل پروفایل مخاطبین در فضای دیجیتال است. داده های دیجیتال ابزاری بسیار حساس و ضروری در کشف خصوصیات مخاطبان بازار هستند.

تکنولوژی دیجیتال – digital technology

تکنولوژی بازاریابی یا مارکتینگ تکنولوژی برای ایجاد تجربیات تعاملی از وب سایت ها و اپلیکیشن های تلفن های همراه گرفته تا بازاریابی ایمیلی برای اثربخشی بهتر مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این تکنولوژی های بازاریابی می توان هوش مصنوعی را نام برد.

 

 

تعریف بازاریابی دیجیتال چیست

استفاده از اینترنت و سایر رسانه ها و تکنولوژی های دیجیتال برای پشتیبانی از بازاریابی مدرن موجب ایجاد طیف وسیعی از تعاریف و اصطلاحات توسط متخصصین بازاریابی شده است. بازاریابی دیجیتال همچنین با عناوین بازاریابی اینترنتی ، بازاریابی وب نیز نامیده می شدن و در طول زمان به بازاریابی دیجیتال تغییر یافته است.

دیجیتال مارکتینگ امروزه به وفور مورد استفاده قرار می گیرد ، به همین دلیل تمرکز بر تعریفی درست از این اصطلاح بازاریابی مهم است . به دلیل بحث های صورت گرفته در مورد استفاده از اصطلاح ” بازاریابی دیجیتال ” تعیین یک تعریف مشخص از آن ضروری است.

ساده ترین شکل تعریف بازاریابی دیجیتال بدین صورت است :

دستیابی به اهداف بازاریابی از طریق استفاده از تکنولوژی ها و رسانه های دیجیتال .

 

موفقیت در بازاریابی دیجیتال چیست

در این تعریف از بازاریابی دیجیتال توضیح می دهیم که در عمل دیجیتال مارکتینگ شامل مدیریت انواع اشکال ارائه آنلاین شرکت مانند وب سایت ها ، اپلیکیشن مویابل ، و صفحات رسانه های اجتماعی می باشد. این ارتباط بین تکنیکهای ارتباطات آنلاین شامل بازاریابی موتور جستجو ، بازاریابی رسانه های اجتماعی ، تبلیغات آنلاین ، بازاریابی ایمیلی و همکاری مشترک با سایر وب سایت ها می باشد.

این تکنیکهای بازاریابی برای پشتیبانی از اهدافی مانند جذب مشتریان جدید و ارائه خدمات به مشتریان موجود با استفاده از یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری الکترونیک و اتوماسیون بازاریابی بکار گرفته می شوند. با این حال، برای موفقیت بازاریابی دیجیتال ، هنوز هم ادغام این تکنیک ها با تکنیک های رسانه های سنتی مانند چاپ ، تلویزیون و پست الکترونیک به عنوان بخشی از اتباطات بازاریابی چند کاناله ضروری است.

 

 

برای اثربخشی بالاتر بازاریابی دیجیتال بایستی ویژگی های زیر نیز در نظر بگیریم :

  • رسانه های دیجیتال و کانالهای ارتباطی
  • تجربه های دیجیتال و موبایل مانند طراحی وب و اپلیکیشن موبایل
  • آینده نگری و مدیریت روابط با مشتری از طریق اتوماسیون بازاریابی
  • استراتژی بازاریابی دیجیتال و تجربیات و ارتباطات چند کاناله یکپارچه

 

نقش پلتفرم های دیجیتال در پشتیبانی از بازاریابی چندکاناله یکپارچه ، بخش مهمی از بازاریابی دیجیتال را تشکیل می دهد، اما اغلب نادیده گرفته می شود. در بسیاری از موارد ، این مشخصه ها باعث تفکیک میان ” بازاریابی دیجیتال ” از ” بازاریابی سنتی ” می گردد.

کانالهای آنلاین همچنین می تواند مدیریت کل فرآیند خرید را از قبل از فروش آغاز و تا پس از توسعه بیشتر روابط مشتری پشتیبانی نمایند.

تهیه و تنظیم : تیم پژوهش بازاریابی Marketing Iran Talent

0/5 (0 Reviews)