تاریخچه بازاریابی دیجیتال

تاریخچه بازاریابی دیجیتال
تاریخچه بازاریابی دیجیتال

دیجیتال مارکتینگ ، کانالهای مورد استفاده برای ارتقاء بازار محصولات به سمت مصرف کنندگان یا کسب و کارهای هدفگیری شده است.

آشنایی با تاریخچه بازاریابی دیجیتال در دنیایی که بیش از ۱۷۰ میلیون نفر به طور منظم از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند، می تواند در استفاده درست بازاریابی دیجیتال موثر باشد. انتظار می رود دیگر هر کسب و کاری علاوه بر آشنایی با استراتژیهای بازاریابی دیجیتال از یک مدیر بازاریابی دیجیتال نیز بهره بجوید.

به عبارتی ساده ، بازاریابی دیجیتال ، تبلیغ محصولات در اینترنت یا هر نوع رسانه الکترونیکی است. بر اساس گفته موسسه Digital Marketing :

دیجیتال مارکتینگ ، کانالهای مورد استفاده برای ارتقاء بازار محصولات به سمت مصرف کنندگان یا کسب و کارهای هدفگیری شده است.

تغییر جهت از بازاریابی سنتی به بازاریابی دیجیتال

مردم به صورت روزانه مطالب دیجیتال را مصرف می کنند. خیلی زود پلتفرمهای بازاریابی سنتی ناپدید خواهند شد و بازار دیجیتال به کلی متحول می گردد. بر خلاف بازاریابی سنتی در بازاریابی مدرن دیجیتال مزایای بسیاری وجود دارد که از مهمترین آنها ارزان تر بودن است.

شما می توانید در مدت زمانی کوتاه به طیف وسیعی از مخاطبان دسترسی داشته باشید. پیشرفت های تکنولوژیکی منجر به سقوط باور نکردنی ابزارهای بازاریابی سنتی شده است. مردم به تبلت ها ، تلفن ها ، کامپیوترها و ساعت های هوشمند بیشتر و بیشتر گرایش یافته اند. این ابزار همان ابزار دیجیتال در موفقیت بازاریابی هستند.

مقالات پیشنهادی

بازاریابی دیجیتال چیست

تاریخچه و تکامل بازاریابی دیجیتال

۱۹۹۰ میلادی – اولین استفاده از واژه بازاریابی دیجیتال

اصطلاح بازاریابی دیجیتال برای اولین بار در دهه ۱۹۹۰ میلادی استفاده شد. عصر دیجیتال با ورود اینترنت و توسعه پلتفرم وب ۱٫۰ آغاز شد. پلتفرم وب ۱٫۰ اجازه می دهد تا کاربران اطلاعاتی را نیاز دارند، پیدا کنند. اما نمی توانند آنها را به اشتراک بگذارند. تا آن زمان هنوز بازاریابان از پلتفرم های دیجیتال مطمئن نبودند.

۱۹۹۳ میلادی – اولین بنر قابل کلیک

در سال ۱۹۹۳ ، اولین بنر قابل کلیک ، پس از آنکه توسط HotWired برای تبلیغاتش خریداری شد،  به طور زنده بکار گرفته شد. این نشانه ای از آغاز انتقال به عصر دیجیتال بازاریابی بود. در راستای همین تغییر تدریجی ، در سال ۱۹۹۴ فناوری های جدید به بازار دیجیتال راه یافت. یاهو در همان سال راه اندازی شد.

۱۹۹۶ میلادی – تحولات عمده در بازار دیجیتال

 یاهو پس از راه اندازی توسط جری یانگ به عنوان راهنمای جری برای www (Jerry’s Guide to the World Wide Web) شناخته شد. یاهو در سال اول نزدیک به یک میلیون بازدید دریافت کرد. این تغییرات باعث تحولات عمده در فضای دیجیتال شد. شرکت ها به مرور وب سایت های خود را برای افزایش رتبه در موتور جستجو بهینه کردند. در سال ۱۹۹۶ موتورهای جستجو و ابزار دیگری مانند HotBot ، LookSmart و Alexa راه اندازی شد.

۱۹۹۸ میلادی – تولد گوگل

۱۹۹۸ را باید با تولد گوگل ثبت نماییم. مایکروسافت موتور جستجوی MSN را راه انداخت. یاهو بازار جستجد در اینترنت را ارائه کرد. دو سال بعد ، با ترکیدن این حباب اینترنتی با حضور پرقدرت غول های موتور جستجو اکثر موتورهای جستجوی کوچکتر از صحنه بازار خارج شدند.

۲۰۰۶ میلادی – رقابت شدید گوگل و یاهو

دنیای بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۰۶ شاهد رقابتی شگفت انگیز بود. ترافیم موتورهای جستجو در یک ماه به حدود ۶٫۴ میلیارد افزایش یافت. MSN مایکروسافت در حاشیه قرار گرفت و جستجوی زنده با رقابت گوگل و یاهو به اوج رسید.

با در نظر گرفتن فرصت ها گوگل شروع به توسعه و رشد کرد. گوگل خدماتی مانند AdWords را که تبلیغات ۳ خطی را در بالا یا سمت راست نتایج جستجو نشان می داد، را معرفی کرد. همچنین AdSense یا هزینه برای هر کلیک تبلیغات را نیز ارائه داد. در همان زمان گوگل متوجه ارزش تجزیه و تحلیل محتوای دریافت شده گردید و تصمیم به هدفمند نمودن تبلیغات نمود. در راستای همین حرکت گوگل به بزرگترین بازیگر دنیای کسب و کار تبدیل شد.

ادامه تحولات بازاریابی دیجیتال

در ادامه وب ۲٫۰ (Web 2.0) آمد. وب ۲٫۰ جایی بود که مشارکت افراد فعال تر شده بود . وب ۲٫۰ به کاربران اجازه می داد تا با سایر کاربران و کسب و کارها ارتباط برقرار نمایند. برچسب های مانند بزرگراه ممتاز اطلاعات شروع به استفاده کاربردی در اینترنت شدند. به عنوان یک نتیجه حجم جریان اطلاعات – از جمله کانالهای استفاده شده توسط بازاریابان دیجیتال – و تبلیغات اینترنتی تنها در ایالات متحده گردش مالی ۲٫۹ میلیاردی را به همراه داشت.

ظهور جنبه ای جدید از بازاریابی در دنیای دیجیتال

به زودی سایت های شبکه های اجتماعی شروع به ظهور کردند. مای اسپیس MySpace اولین سایت شبکه اجتماعی بود و خیلی زود به دنبال آن فیس بوک پا به عرصه گذاشت. درهای جدیدی در دیجیتال مارکتینگ برای برندها باز شد. راه های تازه ای برای کسب و کارها به منظور ارتقاء برندسازی و سرمایه گذاری بر روی پلتفرم شبکه های اجتماعی پیش رو قرار گرفت.

کوکی ها در بازاریابی دیجیتال

کوکی ها از دیگر رویدادهای مهم در صنعت دیجیتال مارکتینگ بود. تبلیغ کنندگان شروع به جستجوی روشهای دیگر در فناوری های نوپا نمودند. یکی از این روشها پیگری عادات رایج کاربران و ثبت عادات آنها بود. استفاده از کوکی در طول سالها تغییر کرده است. امروزه کوکی ها برای جمع آوری داده های کاربران واقعی کد گذاری شده اند.

آمارها در بازاریابی دیجیتال

در حال حاضر آنچه به صورت دیجیتال منتشر می گردد به صورت مجازی در دسترس کاربران است. آمار جمع آوری شده توسط Marketingtechblog در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که :

 • پست گذاری در رسانه های اجتماعی بالترین فعالیت آنلاین در ایالات متحده است.
 • به طور متوسط هر آمریکایی ۳۷ دقیقه به طور روزانه در رسانه های اجتماعی فعالیت دارد.
 • میزان استفاده بازاریابان دیجیتال از رسانه های اجتماعی به ترتیب عبارت است از :
 • فیس بوک ۹۹%
 • توئیتر ۹۷%
 • گوگل پلاس ۷۰%
 • پنترست ۶۹%
 • اینستاگرام ۵۹%
تاریخچه بازاریابی دیجیتال
 • ۷۰% بازاریابان B2C مشتریان خود را از فیس بوک می یابند.
 • ۶۷% از کاربران توئیتر به احتمال زیاد از برندهایی که دنبال می کنند، خرید انجام می دهند.
 • ۸۳٫۸% از برندهای لوکس در Pinterest قرار دارند.

شبکه های اجتماعی که بیشترین استفاده توسط بازاریابان دارند عبارتند از : لینکدین ، توئیتر ، فیس بوک

تهیه و تنظیم : تیم پژوهش بازاریابی Marketing Iran Talent

تاریخچه بازاریابی دیجیتال
تاریخچه بازاریابی دیجیتال