اهمیت مدیریت زنجیره تامین

اهمیت مدیریت زنجیره تامین

به خوبی شناخته شده است که مدیریت زنجیره تامین بخش جدایی ناپذیر از اکثر شرکت ها است و برای موفقیت شرکت و رضایت مشتری ضروری است.

تقویت خدمات مشتری

  • مشتریان انتظار دارند که محصول و مقادیر مناسب محصول تحویل داده شود.
  • مشتریان انتظار دارند که محصولات در محل مناسب در دسترس داشته باشند. (به عنوان مثال، اگر یک فروشگاه تعمیر خودرو قطعات لازم را در انبار نداشته باشد رضایت مشتری کاهش می یابد و نمی تواند نیاز مشتری خود را تامین نماید).
  • زمان تحویل به هنگام – مشتریان انتظار دارند که محصولات در زمان مناسب تحویل بگیرند (به عنوان مثال، رضایت مشتری کاهش می یابد اگر تحویل پیتزا دو ساعت دیر باشد).
  • پشتیبانی مستقیم پس از فروش – مشتریان انتظار دارند که محصولات به سرعت در حال تعمیر و نگهداری باشند.

پیشنهاد ویژه به دانشجویان بازاریابی و مدیران زنجیره تامین

پاورپوینت زنجیره تامین

کاهش هزینه های عملیاتی

هزینه های خرید کاهش می یابد 

خرده فروشان به زنجیره های عرضه وابسته هستند تا سریعا محصولات با قیمت بهتر را ارائه دهند تا از موجودی پر هزینه در فروشگاه ها جلوگیری کنند.

کاهش هزینه تولید 

تولیدکنندگان با برنامه در زنجیره تامین به منظور کاهش هزینه های تولید تعامل بسیار پویایی با تامین کنندگان مواد اولیه خود دارند.

هزینه کل زنجیره تامین کاهش می یابد

تولید کنندگان و خرده فروشان به مدیران زنجیره تامین وابستگی دارند تا شبکه هایی را طراحی کنند که اهداف خدمات مشتری را حداقل در کل هزینه ها تامین کنند. زنجیره تامین کارآمد، شرکت را قادر می سازد تا در بازار رقابتی فعال باشند.

به عنوان مثال، رویکرد انقلابی زنجیره تامین کامپیوتر دل شامل ساخت هر کامپیوتر براساس یک سفارش مشتری خاص و سپس ارسال کامپیوتر به طور مستقیم به مشتری است. در نتیجه، دل قادر به اجتناب از داشتن موجودی های رایانه ای بزرگ در انبارها و فروشگاه های خرده فروشی بود که میلیون ها دلار در هزینه صرفه جویی نمود. همچنین، Dell از داشتن  موجودی های رایانه ای که می تواند به لحاظ تکنولوژیکی منسوخ شده، دوری نمود.

بهبود وضعیت مالی

افزایش اهرم سود 

ارزش مدیریت زنجیره تامین شرکت را به دلیل کمک به کنترل و کاهش هزینه های زنجیره تامین یاری می رساند. این می تواند منجر به افزایش چشمگیر سود شرکت شود. به عنوان مثال، مصرف کنندگان ایالات متحده سالانه ۲٫۷ میلیارد بسته غلات مصرف می کنند، بنابراین کاهش زنجیره تامین غلات ایالات متحده به میزان یک سنت در هر جعبه غلات باعث صرفه جویی هزینه ای ۱۳ میلیون دلاری در این صنعت در یک دوره پنچ ساله خواهد شد.

دارایی های ثابت کاهش می یابد 

مدیریت زنجیره تامین به دلیل کاهش استفاده از دارایی های ثابت بزرگ مانند گیاهان، انبارها و وسایل نقلیه حمل و نقل در زنجیره تامین باعث افزایش ارزش شرکت می گردند. اگر کارشناسان زنجیره تامین بتوانند شبکه را به درستی برای مشتریان از شش انبار به جای ده انبار مدیریت کنند، قطعا هزینه های دارایی ثابت شرکت به مراتب کمتر خواهد شد.

جریان های نقدی را افزایش می دهد

مدیریت زنجیره تامین به دلیل افزایش سرعت جریان محصول باعث افزایش خرید و جریان مالی شرکت می گردد. به عنوان مثال، اگر یک شرکت بتواند به جای تولید و تحویل ۷۰ روزه محصول به مشتری ، این فعالیت را در ۱۰ روز انجام دهد، مشتری می تواند ۶۰ روز زودتر سفارش بعدی خود را دهد.

ارزش و نقش زنجیره تامین در جامعه کمتر مورد توجه بوده است. دانش و توانایی SCM را می توان برای حمایت از مأموریت های پزشکی، عملیات امداد رسانی سوانح، و سایر موارد اضطراری اداره نمود.

کارکنان زنجیره تامین، با مطالعه آگهی های روزانه و یا برخورد با یک فاجعه طبیعی غیرمنتظره، آستین های شان را بالا می زنند و مشغول می شوند. آنها مشکلات را تشخیص می دهند، خلاقانه در برابر اختلال کار می کنند، و چگونگی انتقال محصولات ضروری به افرادی که به طور موثر نیاز دارند، را به خوبی می دانند.

نقش های اجتماعی SCM

اطمینان از بقاء بشر

SCM به حفظ زندگی انسان کمک می کند 

انسان ها به زنجیره های عرضه وابسته اند تا نیازهای اساسی مانند غذا و آب را برای ایشان تامین کند. هر گونه فروپاشی این خطوط لوله تحویل سریع زندگی انسان را تهدید می کند. به عنوان مثال، در سال ۲۰۰۵، طوفان کاترینا نیواورلئان را ویران کرد. و ساکنان بدون اینکه بتوانند غذا یا آب بدست آورند، محل زندگی شان را ترک کنند. در نتیجه، یک نجات گسترده نمونه ای جامع از زنجیره تامین طراحی شد. در اولین آخر هفته نجات، ۱٫۹ میلیون وعده غذایی و ۶٫۷ میلیون لیتر آب تحویل داده شد.

SCM سلامت انسان را بهبود می بخشد 

انسان ها به زنجیره های عرضه برای عرضه دارو و مراقبت های بهداشتی محتاج هستند. در حین یک اورژانس پزشکی، عملکرد زنجیره تامین می تواند تفاوت بین زندگی و مرگ باشد. به عنوان مثال، هلیکوپتر های نجات پزشکی می توانند با سرعت حمل بالا قربانیان حادثه را به بیمارستان ها برای درمان اورژانسی انتقال دهند. علاوه بر این، داروها و تجهیزات پزشکی لازم برای درمان را در دسترس کادر پزشکی بیمارستان قرار دهند.

SCM محافظت از انسانها از وضعیت های وخیم آب و هوایی 

انسانها به یک زنجیره تامین انرژی نیاز دارند تا انرژی الکتریکی را برای خانه ها و کسب و کارها به منظور تامین نور، گرما، تهویه و تهویه مطبوع فراهم کنند. شکست تدارکات (خاموش شدن برق) می تواند به سرعت منجر به تهدیدی برای زندگی انسان شود.

بهبود کیفیت زندگی

ایجاد رشد اقتصادی 

جوامع با زیرساخت های زنجیره تأمین بسیار پیشرفته (سیستم بزرگراه بین المللی مدرن، شبکه راه آهن گسترده، بنادر و فرودگاه های متعددی مدرن) می توانند به سرعت و با هزینه کم بسیاری از کالاها را بین کسب و کار و مصرف کنندگان توزیع کنند. در نتیجه، اقتصاد رشد می کند. در حقیقت، چیزی که بیشتر کشورهای فقیر مشترک دارند، زیرساخت ناکارآمد زنجیره تامین یا توسعه نیافته است.

استاندارد زندگی را بهبود می بخشد 

در جوامع با زیرساخت های زنجیره تأمین بسیار  پیشرفته مصرف کنندگان می توانند محصولات بیشتری را با درآمد خود خریداری کنند و از این طریق سطح زندگی در جامعه را افزایش دهند. به عنوان مثال، برآورد شده است که هزینه های زنجیره تامین ۲۰ درصد از هزینه محصول در ایالات متحده، اما ۴۰ درصد از هزینه محصول در چین است. اگر آسیب های حمل و نقل افزوده شود، این هزینه ها ۶۰ درصد از هزینه های محصول در چین را تشکیل می دهند. هزینه های بسیار بالای زنجیره تأمین چین مانع اصلی بهبود سطح زندگی شهروندان چینی است. در نتیجه، چین تلاش زیادی برای توسعه زیرساخت های خود را آغاز کرده است.

ایجاد شغل

کارکنان زنجیره تأمین، طراحی و اجرای تمامی زنجیره های عرضه در یک جامعه و مدیریت حمل و نقل، انبارداری، مدیریت موجودی، بسته بندی و تدارکات اطلاعات را مدیریت می کنند. در نتیجه، مشاغل زیادی در زمینه زنجیره تامین وجود دارد. به عنوان مثال، در ایالات متحده، فعالیت های تدارکات ۹،۹ درصد از کل هزینه های کالاها و خدمات را در سال ۲۰۰۶ نشان می دهد. این به ۱۰،۰۰۰،۰۰۰ شغل تدارکات ایالات متحده منتهی می شود.

فرصت برای کاهش آلودگی 

فعالیت های زنجیره تامین نیاز به بسته بندی و حمل و نقل محصولات دارد. به عنوان یک محصول جانبی این فعالیت ها، برخی از آلاینده های ناخواسته زیست محیطی مانند زباله های مقوایی و انتشار گازهای دی اکسید کربن تولید می شوند. به عنوان مثال، کاغذ و مقوا در سال  ۲۰۰۵،  ۳۴٪ از دفاتر زباله در ایالات متحده را تشکیل دادند. تنها ۵۰٪ از ۸۴ میلیون تن ضایعات کاغذ و مقوا بازیافت شد. همچنین میزان انتشار دی اکسید کربن از حمل و نقل ۳۳ درصد از کل انتشار گازهای گلخانه ای ایالات متحده در سال ۲۰۰۵ را به خود اختصاص داده است. به عنوان طراحان شبکه، متخصصان زنجیره تامین در یک موقعیت کلیدی برای توسعه فرآیندهای و روش های پایدارتر هستند.

فرصت برای کاهش استفاده از انرژی 

فعالیت های زنجیره تامین شامل حمل و نقل انسان و محصول است. به عنوان یک محصول جانبی از این فعالیت ها، انرژی ناکافی از بین می رود. به عنوان مثال، در حال حاضر حمل و نقل ۳۰ درصد از مصرف انرژی جهان و ۹۵ درصد مصرف جهانی نفت را شامل می شود.

حفاظت از آزادی و توسعه فرهنگی

دفاع از آزادی بشر

شهروندان یک کشور به تدارکات نظامی وابسته هستند که از جانب کسانی که به دنبال پایان دادن به آن هستند از زندگی خود دفاع کنند. مسئولان نظامی به طور استراتژیک هواپیماها ، کشتی ها، تانک ها، موشک ها و سلاح های دیگر را در موقعیت هایی قرار می دهند که حداکثر امنیت را به سربازان و سایر شهروندان ارائه می دهند. همچنین عملکرد تدارکاتی برتر پیروزی نظامی را به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال، بمب افکن B-2 Stealth قادر به حمل بمب برای هدف قرار دادن بدون تشخیص توسط رادار دشمن است.

حفاظت از تحویل ضرورت ها 

شهروندان یک کشور به مدیران زنجیره تامین وابسته هستند تا زنجیره های غذا، دارو و زنجیره تامین را طراحی و اجرا کنند. که محصولات را از دستکاری محافظت می کند. تکنیک های بسته بندی پیشرفته، دوربین های نظارت تصویری پیشرفته، سیستم های موقعیت یابی جهانی و ردیابی موجودی RFID بعضی از روش های استفاده شده برای جلوگیری از دسترسی تروریست ها به این سیستم های لجستیکی حیاتی است.

تهیه و تنظیم : تیم پژوهش Marketing Iran Talent

اهمیت مدیریت زنجیره تامین
0/5 (0 Reviews)