بازاریابی به سبک مارلبرو

مارلبرو
یادداشت بازاریابی

بررسی سبک بازاریابی برندهای جهانی راهکارهای ویژه ای در جهت رشد هر کسب و کار ارائه می دهد.

مارلبرو  یکی از برترین برندها در صنعت تولید و فروش سیگار است. این سیگار توسط شرکت فیلیپ موریس (Philips Morris) آمریکا و فیلیپ موریس بین المللی تولید و عرضه می گردد. این برند در سال ۱۹۲۴ میلادی توسط فیلیپ موریس ایجاد و هدف آن جذب بازار زنان سیگاری بود.

در دهه ی ۳۰ میلادی این محصول به عنوان یک سیگار فیلتردار و با کیفیت زنانه برای بازار وسیعی بسیار محبوب به نظر می رسید. خط قرمز رنگ در انتهای جعبه های سیگار شبیه رژ لب قابل مشاهده بود و این نکته ای زیباشناسانه در طراحی این سیگار بود.

در دهه ی ۵۰ با مورد توجه قرار گرفتن ارتباط بین سرطان ریه و سیگار کشیدن، مارلبرو موضع خود در بازار را تغییر داد و بخش مردانه را نیز در استراتژیهای بازاریابی خود جای داد. مارلبرو از سوی بازار به خاطر داشتن فیلتر سیگاری سالم تر در نظر گرفته می شد.

رقبای marlboro

رقبای اصلی مارلبرو عبارت بودند از :

 • برند Mild Seven از دخانیات ژاپن

بازاریابی به سبک مارلبرو

بازاریابی به سبک مارلبرو

 • Winston و Camel از J. Reynolds

بازاریابی به سبک مارلبرو

بازاریابی به سبک مارلبرو

بازاریابی به سبک مارلبرو

بازاریابی به سبک مارلبرو

مقاله بازاریابی پیشنهادی

بازاریابی در عصر ترامپ

استراتژی های آمیخته بازاریابی مارلبرو

نقش محصول در آمیخته بازاریابی مارلبرو

مارلبرو برندی بود که بوسیله فیلیپ موریس به خوبی تثبیت شده بود :

 • Fresh Line شامل سیگارهای طعم دار
 • Gold  line شامل سیگارهای سبک
 • Flavor Line سیگارهای اصلی طعم دار و خط قرمز
 • Silver بسیار سبک
 • Blacks نسخه ای جسورانه از سیگارهای معمول
 • Edge ترکیبی شیرین تر و خفیف تر
 • Southern Cut خوشمزه و آسمانی
 • ۲۷
 • Heatsticks

فیلیپ موریس در سال ۲۰۱۴ این محصول را به کشورهایی همچون ژاپن و ایتالیا معرفی کرد. در سال ۲۰۰۶ فیلیپ موریس بین المللی محصول جدیدی که بعداً با نام برند Rooftop فروخته شد، در کانادا راه اندازی نمود.

نقش مکان در آمیخته بازاریابی مارلبرو

برای محصولاتی مثل سیگار توزیع نقش حیاتی دارد. مارلبرو کانال توزیع بسیار گسترده ای در بیش از ۱۰۰ کشور دارد. شبکه توزیع مارلبرو دارای تعداد زیادی نماینده فروش به منظور دستیابی به فضای رقابتی مفید است. با وجود این شبکه توزیع، محصولات برند مارلبرو در هر فروشگاهی به سادگی در دسترس هستند.

نقش قیمت گذاری در آمیخته بازاریابی مارلبرو

برند مارلبرو یکی از محبوب ترین برندهای صنعت سیگار است و مشتریان آن وفاداری خاصی نسبت به این برند دارند، حتی اگر کمی گرانتر از محصولات مشابه باشد . در استراتژی قیمت گذاری مارلبرو محصولات گرانتر مربوط به مشتریان وفادارتر و محصولات با قیمت متوسط به عنوان جذب کننده سهم بازار استفاده می گردد.

محصولات مربوط به دخانیات به طور متوسط دارای طول عمر نزدیک به ۸ ماه هستند و لذا مارلبرو در این راستا دو اقدام انجام می دهد : سیستم توزیع سریع و سیستم تخفیف قیمت برای محصولات با تاریخ انقضاء نزدیک تر.

نقش ترفیعات در آمیخته بازاریابی مارلبرو

مارلبرو در فعالیت های ترفیعاتی خود بر این باور است که بایستی بر یک کمپین موفق بر روی محصول تمرکز نماید. به عنوان مثال هنگامی که مارلبرو تصمیم به تغییر استراتژی خود مبنی بر تمرکز بر بازار مردانه گرفت، از تصاویر مردانه برای در اختیار گرفتن سهم این بازار استفاده کرد، مثل تصاویر کاپیتان دریا، کارگران ساختمانی و مواردی از این دست. شاید بهترین نمونه تأثیر این کمپین ها استفاده از تصویر مرد کابویی بود که باعث شد سهم کمتر از ۱% این برند را تا چهارمین برند فروشنده در صنعت سیگار ارتقاء دهد.

این برند در برنامه های ترفیعاتی خود به تنوع فکر می کند، مثلاً در فروشگاه ها فعالیت های تبلیغاتی آن شامل قیمت گذاری ویژه با تخفیف است. این برند همچنین حامی مالی مسابقات فرمول یک در سال ۱۹۷۲ بود. در سال ۱۹۷۴ حامی تیم مک لارن (McLaren) و در سال ۱۹۹۷ حامی مالی فِراری (Ferrari) بود.

نکتهبازاریابی

مارلبرو نشان می دهد در صنعتی که نمی توان تبلیغات سایر صنایع را داشت و مداوم از سوی متخصصین سلامت مورد حمله قرار می گیرند چگونه با استراتژی بازاریابی مناسب می توان پایداری در کسب وکار را تضمین نمود.

تهیه و تنظیم : تیم پژوهش بازاریابی Marketing Iran Talent