مدیریت بازاریابی : راهنمای نهایی در بازاریابی

مدیریت بازاریابی
یادداشت بازاریابی

به جای اینکه محصولات را به مشتریان هدایت کنیم، می توانیم آنها را به سمت خود هدایت کنیم. و این به تولد مدیریت بازاریابی (marketing management) منجر شد.

تکامل مدیریت بازاریابی

واژه مدیریت بازاریابی، هرچند امروزه محبوب است، تاریخی دارد که قرن ها  سابقه دارد. اولین سیستم تجاری که توسط بشریت به تصویب رسید، نظام مبادله ای بود – چیزی برای چیزی دیگر. با این حال، پول بعدا ابدع شد و پایه ای از همه معاملات شد.

با رشد جمعیت ، جوامع شکل گرفت، ما در یک دوره صنعتی وارد شدیم. در این نقطه، کارخانه ها تاسیس شد که کالاهایی تولید می کرد و انتظار می رفت که مصرف کنندگان هر چه که در حال تولید است، می خرند. در چنین نقطه ای، هیچ مفهومی چون تقسیم بندی، تمایز و غیره وجود نداشت. این بازار صرفا یک بازار مبتنی بر نیاز بود. این کارخانه چیزی را که می توانست تولید می کرد. و مصرف کننده چیزی را که به وی داده می شد خریداری می کرد.

رشد مفهوم بازاریابی

به آرامی همه چیز تغییر کرد مردم بیشتر و بیشتر متوجه شدند که می توانند تولید کننده باشند و از این طریق پول بیشتری کسب می کنند. این منجر به انقلاب صنعتی شد. در حال حاضر بین کارخانه ها رقابت وجود دارد. کارخانه ها شروع به فشار به مشتریان برای خرید محصولات خود از طریق فروش شخصی کردند.

در نهایت، برخی از تولیدکنندگان با ایده درخشان ظاهر شدند. به جای اینکه محصولات را به مشتریان هدایت کنیم، می توانیم آنها را به سمت خود هدایت کنیم.  و این به تولد مدیریت بازاریابی (marketing management) منجر شد. یک مفهوم منحصر به فرد که میلیونها ایده و میلیاردها شغل در طی چند دهه گذشته ایجاد کرده است. در این دنیای مدرن ما به خاطر مدیریت بازاریابی خرید انجام می دهیم.

مقاله بازاریابی پیشنهادی

بازاریابی و فروش در یک نگاه

نیاز در مدیریت بازاریابی به چه معناست ؟

مدیریت بازاریابی

مدیریت بازاریابی

ساده ترین توضیحی که در مورد نیاز در بازاریابی شنیده ایم از ست گودین است. Seth Godin می گوید، هنگامی که شما از تگزاس عبور می کنید، گاوهای زیادی وجود دارند که تا زمانی که گاو بنفش نباشند، متوجه هیچیک از آنها نخواهید شد. از این رو کتاب او گاو بنفش بود که بر نقش بازاریابی در محیط رقابتی امروز متمرکز بود. نقش های فرعی بسیاری برای مدیریت بازاریابی وجود دارد. با این حال، نقش اصلی این است که مشتریان را از طریق استفاده از تاکتیک های بازاریابی جذب شرکت کنیم.

نکتهبازاریابی

بازاریابی در ابتدا “مدیریت” نبود. هرگز علمی نبود. در واقع، شرکت های مختلف تحلیل های مختلف و برنامه های مختلف را انجام دادند. اما با رشد بازاریابی ، مردم تجزیه و تحلیل نتایج بهتر را آغاز کردند و می دانستند که چیزی بهتر از بقیه کار می کند. مانند فیلیپ کاتلر، مایکل پورتر و بسیاری از دانشگاهیان شروع به مطالعه در زمینه بازاریابی کردند. بنابراین، هنر، علم و تجارت مدیریت بازاریابی به طور منظم در محیط رقابتی بازار استفاده شد.

برای درک اینکه مدیریت بازاریابی چیست، ما باید نقشهای مختلفی را که در زیر چتر مدیر بازاریابی قرار دارد، درک کنیم. در اینجا تعداد از آنها را بررسی می کنیم.

مقاله بازاریابی پیشنهادی

مدیر بازاریابی

مدیریت بازاریابی

نقش مدیریت بازاریابی در جامعه امروز

ایجاد ارزش

مدیریت بازاریابی

مدیریت بازاریابی

مفهوم زنجیره ارزش در سال ۱۹۸۵ توسط مایکل پورتر طراحی شد. این مفهوم به ما می گوید که نقاط مختلف در فرآیند شرکت وجود دارد که ارزش آن می تواند اضافه شود. به طور خلاصه، این کار مدیریت بازاریابی بود تا ارزش یک شرکت یا یک محصول را اضافه کند.

مفهوم زنجیره ارزش شامل تجزیه و تحلیل زنجیره کامل فرآیندهای مورد نیاز برای تولید محصول نهایی است. و در نهایت، از طریق تنظیمات مرتبط، مدیر بازاریابی می تواند یک محصول را که ارزش بالایی در نظر مصرف کننده داشته باشد، ارائه دهد.  تا این تاریخ، این نقش اصلی مدیریت بازاریابی بود – ایجاد ارزش به طوری که مشتری محصول را خریداری کند.

پاورپوینت بازاریابی

پاورپوینت مبانی بازاریابی

استراتژی ها و برنامه های توسعه 

مدیریت بازاریابی

مدیریت بازاریابی

اگر به اطراف نگاه کنید ، بسیاری از مارک های مصرف کننده با دوام را پیدا می کنید که فرایند سازمانی بسیار پیچیده ای دارند. روش تولید برای ارسال به مشتری و مشتری نهایی در تمام قسمتهای زنجیره ارزش مشابه است. در این صورت، اگر شما محصول را به بازار بفرستید، باید استراتژی ها و برنامه های مناسب را ایجاد کنید.

استراتژی توزیع در مدیریت بازاریابی

استراتژی توزیع، آمیخته بازاریابی (Marketing Mix)، بخش مورد نظر چیست؟ همه این استراتژی ها و برنامه ها بخشی از مدیریت بازاریابی است. بازاریابی در پیش بینی تقاضا و فروش دخیل است . بازاریابی باید تصمیم بگیرد کدام قلمرو را گسترش دهد، چه تبلیغاتی برای چه کسانی ،در  چه زمانی استفاده شود. چه تخفیفی می تواند داده شود. و اینکه چقدر می توانیم حاشیه سود ایجاد کنیم. همه این استراتژی ها و برنامه ها در دست مدیریت بازاریابی است. و از این رو، نیروی انسانی مورد نیاز برای چنین کاری نیز باید بسیار واجد شرایط باشد.

درک بازار

مدیریت بازاریابی

مدیریت بازاریابی

چگونه تولید کنندگان گوشی های هوشمند مانند سامسونگ می توانند بازار را به راحتی فتح کنند؟ ظرف یک دهه، سامسونگ تقریبا ۱۰۰ تلفن هوشمند مختلف تولید و روانه بازار نمود. چگونه طرح های بسیاری را برای انواع مختلف گوشی های هوشمند ایجاد کرد؟

مدیریت بازاریابی سامسونگ

مدیریت بازاریابی سامسونگ

این به این دلیل بود که سامسونگ از زمانیکه به تحقیقات دقیق در بازار پرداخت، با شکافهایی مواجه شد که می توانست آنها را پر کند. از این رو، خط تولید و عمق محصولات ویژه ای را برای سازمان ایجاد کرد. بنابراین اگر توجه کرده باشید، کهکشان سامسونگ دارای ۱۰ تا ۱۲ نوع متفاوت است و همچنین سامسونگ عمق محصول خوبی دارد. به طور مشابه، سامسونگ از خطوط محصول بسیار متنوعی برخوردار است. بنابراین، درک بازار و نیازها، خواسته ها و خواسته های بازار، یکی از نقش های مدیریت بازاریابی است.

برندسازی 

کوکا کولا بارها و بارها به عنوان نام تجاری برتر در بازار شناخته شده است.

  • نقش یک نام تجاری چیست؟ 
  • چرا بازاریابی به ساختار نام تجاری بسیار متمرکز است؟
  • نام تجاری به شما کمک می کند تا محصول را از رقبا متمایز کنید.

مدیریت بازاریابی کوکا کولا

مدیریت بازاریابی کوکاکولا

مدیریت بازاریابی کوکاکولا

برندسازی یک فرآیند خسته کننده و دشوار است که سالها طول می کشد و فقط تحت نظارت یک مدیر بازاریابی  قرار نمی گیرد. به طور کلی یک نام تجاری ممکن است مانند کوکا کولا باشد، و در چنین مواردی ممکن است در تمام بخش های مختلف تمرکز کند که می تواند به صورت جداگانه رشد یابد. در عین حال، یک نام تجاری از ارتباطات بازاریابی قوی استفاده می کند که ارزش ویژه برند را ایجاد می کند.

ارتباطات و تبلیغات 

یکی از بخش های بازار که به طور کامل به ارتباطات بازاریابی و تبلیغات وابسته است بازار محصولات تند مصرف است. در بازار محصولات تند مصرف یا  FMCG و همچنین در خرده فروشی، چیزی که نشان می دهید همان چیزی است که شما می فروشید. از این رو، بخش های FMCG به طور کامل بر ارتباطات بازاریابی تمرکز می کنند تا با برندسازی مصرف کنندگان را به سمت خود بکشانند.

ارتباطات بازاریابی تنها مسئولیت مدیریت بازاریابی نیست. تبلیغات و ارتباطات عناصر کلیدی در ایجاد یا شکست یک نام تجاری برای آن چیزی است که در اختیار دارد. همه برندهای برتر جهان، مانند سامسونگ، کوکا کولا، HUL، P & G در رسانه های مختلف تبلیغ می کنند تا ارزش های خود را به مشتریان نشان دهند.

برقراری روابط با مشتری 

اگر شما با مفهوم مشتری آشنا هستید، پس می دانید که بازاریابان در ابتدا در مورد چگونگی عرضه محصول به بازار و نحوه ی خرید آن توسط مشتریان برنامه ریزی می کنند . با این حال، اولویت ها در طول زمان تغییر کرده اند و در حال حاضر بازاریاب ها به دنبال راه اندازی محصولاتی هستند که مشتریان دوست دارند. اهمیت مشتریان و مصرف کنندگان در چند دهه گذشته، بیشتر از هر موضوعی در بازاریابی افزایش یافته است.

تکرار خرید در روابط مشتری

بانک ها، گردشگری و دیگر بخش های خدماتی برای ادامه حیات به ایجاد ارتباط با مشتری و بازاریابی در کسب و کار خود نیاز دارند. روابط مشتری ، از طریق تکرار خرید مشتریان را بهبود می یابد. همه بازاریابان می دانند که تکرار خرید کسب و کار درصد زیادی از هزینه های فعالیت های جدید کسب و کار را پوشش می دهند. از این رو تحت کنترل مناسب چارچوب مدیریت بازاریابی تکرار خرید مشتری اتفاق می افتد.

نکتهبازاریابی

در عین حال، cross selling و up selling، مفاهیمی از روابط مشتری است که به شرکت ها برای رشد در طول زمان کمک می کنند. همه این مفاهیم نتیجه تحولات مدیریت بازاریابی هستند.

تبدیل شدن به یک عامل زیست پایداری

مدیریت بازاریابی اپل

مدیریت بازاریابی اپل

یکی از بهترین فاکتورها در بازاریابی ، مزیت رقابتی پایدار است.  اساسا این بدان معنی است که طی یک دوره زمانی، به دلیل وجود عوامل در زنجیره ارزش ، شما قادر خواهید بود که سهم بیشتری از رقبای خود در ذهن مشتری بگیرند. یکی از برندهایی، که در مسائل زیست پایداری بسیار قوی عمل می کند، اپل است.

مقاله بازاریابی پیشنهادی

آینده بازاریابی

مدیریت بازاریابی اپل

مدیریت بازاریابی اپل به دلیل میراث استیو جابز ، و طرح های نوآورانه و خلاقیت در طول سالها، دارای یک ارزش پایدار در برندسازی خود است . اپل یکی از محبوب ترین برندها و نام تجاری برتر سال ۲۰۱۴ است. بنابراین، مدیریت بازاریابی می تواند مزیت رقابتی عظیمی را نسبت به دیگران به ارمغان بیاورد.

مدیریت بازاریابی ممکن است دو کلمه باشد، اما موارد زیادی وجود دارد که باید توسط بازاریابی “مدیریت” شوند. در طول سالها تغییر محیط کسب و کار ، بازاریابی به سرعت در حال تغییر است. ارتباطات تغییر کرده است و شما متوجه می شوید که تبلیغات قوی تر و جسورانه تر در تلویزیون نشان داده می شود. به همین ترتیب، ابزار رسانه نیز تغییر کرده است و شما شاهد درآمد زیادی برای بازاریابی دیجیتال هستید.

مدیریت بازاریابی فیسبوک

مدیریت بازاریابی

مدیریت بازاریابی

بالاتر از این موارد تصور مارک زاکربرگ از پیش بینی آینده فیس بوک است. چگونه تصاویر، متن را فرا گرفته و چگونه تصاویر به عنوان رایج ترین ابزار تبدیل شده اند. در طی ۵-۶ سال از این واقعه، ویدئو واقعیت مجازی را در بر می گیرد. و یک نام تجاری مانند نوکیا، در طول یک سال به دلیل تصمیم اشتباه برای سیستم عامل های تلفن همراه خود شکست می خورد.

نکتهبازاریابی

جهان به سرعت در حال تغییر است، که بازاریابی هیچ گزینه دیگری برای انطباق با رقابت بازار ندارد. و اکنون، زمانی است که مدیریت بازاریابی باید برای بقای هر کسب و کاری تلاش نماید.

تهیه و تنظیم : تیم مشاوره بازاریابی  Marketing Iran Talent