نگرشهای بازاریابی سال ۲۰۱۹

بازاریابی سال 2019
یادداشت بازاریابی

نیاز به رشد وسیله اى نیست که براى رقابت استفاده مى شود ، در ساختارهاى اقتصادى رشد یک عامل ادامه حیات است

 بازاریابی سال ۲۰۱۹

شرکت ها مى توانند با استفاده از نگرش هاى بازاریابى سال ٢٠١٩ از همتایان خود پیشى بگیرند . بازاریابى سال ٢٠١٩ شامل انتخاب دقیق منابع اطلاعاتى و تطبیق صحیح آن با نیازهاى کل بازار است . قبل از اینکه به ” چگونگى ” موفقیت در بازاریابى ٢٠١٩ بیندیشیم ، باید درنگى داشته باشیم و بپرسیم ” چرا ؟ “.

  • چرا ما باید رشد کنیم ؟
  •  رشد چطور حاصل مى گردد ؟
  • آیا رشد واژه اى است که تنها توسط مدیران ارشد استفاده مى گردد ؟

پاسخ ساده ، خیر است .

نیاز به رشد وسیله اى نیست که براى رقابت استفاده مى شود ، در ساختارهاى اقتصادى رشد یک عامل ادامه حیات است . براساس جمله اقتصادى کمبریج : عملیات یک شرکت سرمایه دارى در یک بازار رقابتى ، امرى ضرورى است . چرا که عدم اطمینان در مورد نرخ سود تحت یک سیاست بدون رشد ، به یک چشم انداز محدود و غیر قابل درک و در نتیجه منجر به ورشکستگى در بلند مدت مى گردد .

در حقیقت ، مطالعه ٣٢ ساله مکنزى بر روى ۳ هزار کسب و کار نشان داد که : اگر یک کمپانى نرم افزار داراى نرخ رشد ۲۰% در سال ( یا کمتر ) باشد ، ٩٢ درصد شانس بقا در چند سال آینده را دارد .

تفکر بازاریابی فراتر از مشتریان

 

اولین راه برای شروع این است که حل معمای نوآورانه را در نظر بگیریم . این یک پارادوکس شناخته شده توسط استاد Clayton Christensen – استاد در دانشکده بازرگانی هاروارد – در کتاب معاصر خود را با همان نام است.

پارادوکس ذکر شده اینطور است: چرا بسیاری از بنگاه های موفق که به مشتریان خود گوش می دهند در نهایت سهم بازار را از دست می دهند و رقبا با ریسک های کمتر و کمتری موفق می شوند؟ وقتی به نظر می رسید که همه چیز را درست انجام می دهند، چرا همه چیز اشتباه است؟

به عبارت ساده، به این دلیل است که آنها بیش از حد بر پایگاه مشتری خود تمرکز می کنند، در حالی که نادیده گرفتن بازار گسترده تر باعث از دست دادن سهم بازار می گردد. در نهایت این باعث می شود که فرصت های جدید و تصمیم گیری های سرمایه گذاری را از دست بدهند.

پاسخ این است که در تعریف استراتژی بازاریابی، نقشه راه محصول و ارتباطات بازاریابی، فراتر از مشتریان خود را دنبال می کند .

در حالی که به انجام یک نظر سنجی ، مراجعه به پایگاه داده های موجود می تواند ارزان تر و آسان تر به نظر آید. و نکته بسیار مهم در بازاریابی سال ۲۰۱۹ کاهش هزینه ها با انجام تحقیقات بازاریابی کم هزینه و موثر امکان پذیر است.

بازاریابی سال 2019

استفاده از داده های درست در بازاریابی

گام بعدی این است که بیرون بروید و اطلاعات مناسب را که بر پایه استراتژی رشدتان  پیدا کنید. مانند استفاده از بنزین در یک ماشین دیزلی، اگر شما از اطلاعات اشتباهی که بر اساس تصمیم گیری ها حاصل شده استفاده می کنید، به سرعت متوقف خواهید شد.

بیایید یک نگاه سریع به سه منبع عمومی اطلاعات که باید از آن اجتناب کنید، داشته باشیم .

اجتناب از داده ها

در گام اول از تصمیم گیری بر داده های بیش از حد تحقیقات استفاده شده ، رسانه های جمعی انبوه و گزارش های دست دوم اجتناب کنید. شما نیاز به داده های دقیق بر اساس روش های صحیح دارید این داده ها بایستی از گزارش های فروش حاصل شده باشند.  

در مرحله بعد، عدم دنبال نمودن پول سرمایه گذاران.  بله، سرمایه گذاران معمولا افرادی هوشمند هستند که علاقه مند به برقراری تماس مناسب هستند. با این حال، مدل کسب و کار آنها باعث می گردد که ۹۰٪ از زمان ها اشتباه کنند، و ۱۰٪ از سرمایه گذاری آناه معمولاً به نتیجه می رسد. سوال این است که آیا شما می توانید ۹۰ درصد از تصمیمات خود را به موفقیت برسانید ؟

سرانجام، نباید به تنها به رسانه های اجتماعی تکیه کنید. رسانه های اجتماعی ممکن است ارزان و آسان باشند، اما این چیزی است که شما واقعا باید در مورد آن تفکر کنید؟ رسانه های اجتماعی با حساب های جعلی روبرو هستند، نفوذ خریداری شده، پارامترهای متلاشی شده و سایر دیدگاه در این مورد از جمله معایب بازاریابی رسانه های اجتماعی هستند. حدود ۸۵ درصد از ترافیک اجتماعی در حال حاضر در شبکه های اجتماعی تاریک مانند Whatsapp، Slack و ایمیل ها قرار دارند . که در آن شما نمی توانید مکالمه های معتبر یک به یک را در نظر بگیرید. به طور خلاصه، رسانه های اجتماعی یک آشفتگی سرشار از اطلاعات غلط است که باید با احتیاط با آنها رفتار شود.

داده های مورد استفاده در بازاریابی ۲۰۱۹

در حال حاضر منابع داده ای که می خواهید در طول کسب و کار استفاده کنید ، طبقه بندی کنید .

گام اول: جستجو .

 Seth Stephens-Davidowitz در کتابش  با عنوان «همه دروغ می گویند: داده های بزرگ، داده های جدید و هر آنچه که اینترنت می تواند به ما بگوید» توضیح می دهد که چگونه عادت های جستجوی ما می تواند خطا باشد.

و در حالی که گوگل به طور فزاینده ای برای بازاریابان جمع آوری اطلاعات جستجو را فراهم می کند، هنوز هم راه هایی برای کسب داده های درست وجود دارد. Google Trends یکی از برنامه هایی است که یک مرور کلی از جدول زمانی را برای جستجوهای با محبوبیت افزایش و کاهش یافته ارائه می دهد. در حالی که کنسول جستجوی گوگل  نیز دارای مقدار زیادی از اطلاعات جستجو است که می توانید به آنها دسترسی داشته باشید.

با استفاده از داده های جستجو از Google Analytics، می توانید درک خوبی برای آنچه مشتری ها – نه فقط مشتریان موجود شما – شروع به جستجو در محصولات شما می کنند ، داشته باشید.

سپس داده های رفتاری داریم.

جایی که نقطه فروش ، ابزارهای اینترنت اشیاء یا ارائه دهندگان clickstream (فعالیت های ثبت شده افراد بر روی اینترنت) وجود دارد. این داده های “سخت” نشان می دهند که مصرف کنندگان واقعا چه می کنند.  این یک راه عالی برای ساخت یک تصویر واقعی از عادت های مشتری است، که به شما کمک خواهد کرد که چگونه متناسب با نیاز آنها حرکت کنیم.

آخرین گام، شما باید هوش مقیاس پذیر داشته باشید.

نسخه معاصر و فنآورانه از تحقیقات بازار سنتی است. با استفاده از مخاطبان طبیعی هر جا که در اینترنت پیدا می شوند (به جای پانل های تک منبع)، می توانید چندین نظرسنجی اختصاصی را برای جمع آوری بازخورد واقعی از مصرف کنندگان واقعی، که در زمان واقعی در داشبورد تجزیه و تحلیل تعاملی نمایش داده می شود، ارسال کنید.

با کاهش یک منبع اطلاعاتی که به طور سنتی هفته ها برای جمع آوری آن طول می کشد . انجام سالانه، کاری است که ساعت ها طول می کشد و می تواند هر هفته انجام شود. شما در حال حاضر می توانید به مصرف کنندگان واقعی سریع تر از قبل  در مورد کسب و کارتان اطلاعات دریافت نمایید.

حذف انبار داده ها

پس از جمع آوری داده های مناسب (فراتر از مشتریان خود)، باید در موقعیت اقدام قرار گیرید. برای انجام این کار، یک سازمان باید یاد بگیرد که این اطلاعات با ارزش را در میان تیم ها و بخش ها به اشتراک بگذارد. اگر تیم بازاریابی شما به طور انحصاری بر رفتار کاربر فعلی متمرکز شده باشد، قادر به دیدن تصویر بزرگتر نیست یا بالعکس، تیم بازاریابی شما واقعا به مشتری با طرز فکر این دوره نگاهی ویژه نخواهد داشت.

دلیل جمع آوری داده ها ، تسهیم آن در میان تمام بخش های کسب و کار است؛ و به اندازه کافی شفاف است که دیگران بتوانند داده ها را برآورده و به اطلاعات تبدیل کنند. به طوری که به نتیجه گیری واقعی و درست دست پیدا کنند، بدون حذف قسمت مهمی از نتایج.

این بدین معنی است که شما در سراسر سازمان، علت خرید واقعی را به دست می آورید، که همان عامل اصلی موفقیت است.

تهیه و تنظیم : تیم پژوهش بازاریابی Marketing Iran Talent