انواع ضمانت نامه

ضمانت نامه
یادداشت بازاریابی

ضمانت نامه ، تضمینی است که تولید کننده یک محصول ، راجع به کیفیت و عملکرد آن محصول می دهد و اظهار نامه های مربوط به شرایطی که بر اساس آن در صورت نقص در محصول ، جایگزین یا تعمیر خواهد شد.

انواع ضمانت نامه فروش و معانی آن

ضمانت نامه یا وارانتی (warranty) یک وعده یا تضمین برای ارائه برخی اطمینان ها از طرف فروشنده به طرف خریدار که شرایط خاص و یا حقیقی را شامل می گردد.

تعریف ضمانت نامه بر اساس دیکشنری مدیریت بازاریابی  :

ضمانت نامه ، تضمینی است که تولید کننده یک محصول ، راجع به کیفیت و عملکرد آن محصول می دهد و اظهار نامه های مربوط به شرایطی که بر اساس آن در صورت نقص در محصول ، جایگزین یا تعمیر خواهد شد. ضمانت ممکن است اظهار شود ؛ به این معنی که ضمانت ممکن است به طور شفاهی یا کتبی نشان داده شود یا ممکن است به طور ضمنی بیان شود. به این معنی که تصور عمومی این است که محصول سالم و از شرایط کاری مناسب برخوردار است.

یک ضمانت نامه می تواند شرایط خاصی را برای یک دوره زمانی مشخص ایجاد نماید.

ضمانت نامه همچنین می تواند به عنوان یک تعهد از فروشنده به خریدار تعریف شود که محصولات فروخته شده از کیفیت مورد انتظار برخوردار است. اگر ضمانت نقض شده باشد، شرایطی وجود دارد که اغلب جایگزینی محصول معیوب یا تعمیر آنرا شامل می گردد. انواع وارانتی وجود دارد که در این مقاله بازاریابی توضیح داده شده است.

انواع ضمانت نامه

وارانتی پیشنهادی – Implied Warranty

وارانتی

وارانتی

یک ضمانت پیشنهادی تضمین معتبر در فروش محصول است. تضمین به عنوان ضمانتی محرمانه محسوب می شود که فروشنده محصول هم به صورت کتبی و هم به صورت شفاهی به خریدار اطمینان می دهد. زیر مجموعه ضمانت پیشنهادی چند نوع گارانتی دیگر را شامل می گردد:

  • ضمانت نامه تجاری

این نوع ضمانت نامه به جزء در موارد ” با تمام نقایص” یا ” همانطور که هست” در فرآیند فروش شناسایی می گردد. برای کالاهای دارای این ضمانت نامه بایستی یک حالت منطقی برای انتظارات یک مصرف کننده معمولی ملاحظه شود.

  • وارانتی متناسب با یک هدف خاص

این نوع ضمانتنامه زمانی پیشنهاد می شود که خریدار کالا را برای هدفی خاص خریداری می کند. به عنوان مثال، اگر یک موتور سوار درخواست یک لاستیک برای شرایط آب و هوای برفی کند . در این حالت فروشنده وارانتی را فقط در شرایط برفی صادق می داند و هر گونه اتفاق در خارج از این شرایط شامل این ضمانت نامه نمی شود.

  • وارانتی موضوع

این نوع ضمانت به فروشنده محصولاتی که قانونی است ، اشاره دارد. این ضمانت موجب صرفه جویی در پرداخت مجدد مشتری می گردد . در صورت غیر قانونی بودن کالا مصادره می گردد و فروشنده مجدداً کالا را برای خریدار تهیه می نماید.

  • وارانتی با قابلیت سکنی

این وارانتی بدین معنا است که با خرید یک ملک مسکونی ، فروشنده ایمن و مناسب بودن برای سکونت را ضمانت می کند. اگر آب ، برق و سایر امکانات موجود دارای نقص باشد وارانتی نقض شده و یک راه حل قانونی در پیش گرفته می شود.

مقاله بازاریابی پیشنهادی

ضمانت نامه و نقش آن در پیشبرد فروش

ضمانت گسترده – Extended Warranty

ضمانت نامه

ضمانت نامه

این ضمانت نامه همچنین توافقنامه خدماتی نامیده می شود ، یک ضمانت نامه گسترده معمولاً به مشتریانی با بالاترین استاندارد ضمانت نامه در محصولات جدید ( وسایل نقلیه ) صادر می گردد. این ضمانت نامه به عنوان قرارداد خدمات نقلیه نیز شناخته می شود. این ضمانت نامه می تواند توسط خرده فروش ، تولید کننده پیشنهاد گردد.

این نوع ضمانت ماهیتی بلند مدت و گران تر دارد. از زمانی به زمان دیگر ، در طی چندین سال ضمانت های گسترده شرایط این این ضمانت می تواند تغییر کند.

  • ضمانت تعمیر

همان طور که اکثر دستگاه ها ، مثلاً تمام ماشین ها نیاز به تعمیر و نگه داری برای زمان های مختلف دارند تا به کارکرد اصلی خود بازگردند. به همین دلیل که وارانتی گسترده خودرو یکی از الزامات برای مالک است. ضمانت نامه گسترده خودرو اساساً تضمین می کند که اتومبیل شما بدون نیاز به پرداخت مالی تعمیر و نگه داری می شود.

  • پوشش جامع تر

اکثر اتومبیل های خریداری شده با یک وارانتی جدید یا استفاده شده همراه خواهد بود. اگر چه این ضمانت نامه مفید است ، اما محدود به پوششی که می دهد. به این معنی که شما هزینه های تعمیر و نگهداری در صورتی که تحت پوشش این ضمانت نباشد بایستی پرداخت کنید.

  • آرامش خاطر

این یک دلیل اساسی است که بیشتر صاحبان خودرو تصمیم می گیرند تا ضمانت نامه گسترده خودرو دریافت کنند. به طور کلی، امید این است که پوشش مورد نیاز نباشد، اما رویدادهای غیر منتظره رخ می دهد و این زمانی است که در ابتدا یک پوشش در نظر گرفته می شود. برای اتومبیل ها، صاحبان پیش بینی نمی کنند که تعمیرات، سیستم های جدید یا حتی موتور اصلاح شود اما اغلب این نیازها معمولا بوجود می آیند و پول زیادی در بر می گیرند. با ضماننت نامه فروش گسترده خودرو ، شما نباید در مورد هر چیزی نگران باشید، همانطور که همه چیز در حال حاضر پوشش داده شده است.

  • پس انداز

وارانتی گسترده خودرو را می توان به یک برنامه پس انداز مقایسه کرد که در آن تعمیرات و نگهداری بالقوه کمتر از هزینه های معمول تامین می شود. همچنین، بسته به پوشش ضمانت نامه انتخاب شده، ممکن است حتی هیچ مبلغی در تعمیرات صرف نکرده باشد، زیرا تمام هزینه ها در حال حاضر پوشش داده می شود. اساسا، حق بیمه ماهانه هزینه تعمیرات است که بسیار مقرون به صرفه در مقایسه با آنچه هزینه بدون پوشش خواهد بود.

  • افزایش ارزش فروش مجدد

اگر ماشین شما دارای ضمانت نامه باشد، ارزش فروش آن افزایش می یابد. هنگامی که قصد فروش ماشین خود را دارید باید برخی از نکات خوب ضمانت نامه را برای خریدار نشان دهید. یکی از بهترین روش های انجام این کار، ارائه یک ضمانت نامه فروش گسترده به خریدار است. این کار بسیار دشوار است چون اطمینان از نگهداری درست توسط خریدار سخت است .

هنگامی که با رویادهای اقتصادی غیر قابل پیش بینی مواجه هستیم ، داشتن ضمانت نامه یک راه عالی برای محافظت در برابر وقایع غیر منتظره است. این امنیت را تضمین می کند و از شما در برابر وقایع مالی غیر منتظره حفاظت می نماید.

منبع : marketing 91

تهیه و تنظیم : تیم پژوهش بازاریابی Marketing Iran Talent