بازاریابی ورزشی و جزئیات آن

بازاریابی ورزشی
یادداشت بازاریابی

بازاریابی ورزشی به ویژه برای مارک های تبلیغاتی به منظور ارتقاء محصولاتی است که با ورزش در ارتباط هستند . این نوع بازاریابی به بازیکنان ، تیم ها و باشگاه های ورزشی وابسته است.

بازاریابی ورزشی و جزئیات آن

بازاریابی ورزشی چیست ؟ مفهوم بازاریابی ورزشی چیست ؟ جزئیات این نوع بازاریابی به چه شرحی است ؟

امروزه یکی از صنایع سودآور صنعت ورزش است. ورزش های عمده مانند کریکت، فوتبال، تنیس، و همچنین علاقه مندی های خاص کشورها مانند بیسبال، فوتبال آمریکایی، راگبی و غیره به دنبال مردم سراسر جهان است.

مردم تمایل دارند پول خود را صرف تماشای رویدادها و مسابقات ورزشی کنند. محصولات تایید شده توسط ورزشکاران، مثل محصولات تایید شده توسط بازیگران، به یک بازار سودآور در این حوزه تبدیل شده است. محصولات تبلیغاتی در طول رویدادهای ورزشی تلویزیونی یک روش بازاریابی استوار و درست است.

بازاریابی ورزشی به ویژه برای مارک های تبلیغاتی به منظور ارتقاء محصولاتی است که با ورزش در ارتباط هستند . این نوع بازاریابی به بازیکنان ، تیم ها و باشگاه های ورزشی وابسته است. ورزشکاران افراد مشهوری هستند. و یک جفت کفش ورزشی که توسط یک ورزشکار حرفه ای مورد استفاده قرار گیرد می تواند موفقیت خود در بازار را تضمین کند. این نیز برای سازمان هایی است که حامی یک رویداد ورزشی بزرگ هستند برای تبلیغ محصول بسیار حیاتی است. اسپانسرها همچنین محصولات خود را در عرصه ای که در آن رویداد ورزشی برگزار می شود، تبلیغ می کنند.

نکتهدر مورد بازاریابی ورزشی

رویدادهای ورزشی، تیم های ورزشی و ورزشکاران نیز به طور کلی تبلیغ می شوند. رویدادهای مهم مانند بازی های المپیک یا جام جهانی فوتبال ، تبلیغاتی در چندین پلت فرم برای اطمینان از دیده شدن هستند. ورزش ها نیز به منظور افزایش علاقه و مشارکت در آن ورزش خاص توسط مردم، ارتقاء می یابند.

برای اینکه صنعت ورزش پایدار باشد، باید ورزشکاران جدیدی که به طور دوره ای به میدان می آیند ، وجود داشته باشند. این به ویژه مهم است زیرا ورزشکاران عمر مفید خود را دارند.

مقاله بازاریابی پیشنهادی

چطور یک طرح کسب و کار بنویسیم

مفهوم بازاریابی ورزشی

مفهوم بازاریابی ورزشی

بازاریابی ورزشی به ترویج کالاها و خدمات با استفاده از رویدادهای ورزشی و تأیید ورزشکاران و تیم های ورزشی اشاره دارد. این امر همچنین شامل ارتقای ورزشکاران، تیم های ورزشی و رویدادهای ورزشی می شود تا درآمد حاصل از منافع عمومی را رشد دهد.

مفهوم بازاریابی ورزشی در مورد ارتقاء ورزش به طور کلی و ترویج محصولات دیگر از طریق ورزش است. این نوع بازاریابی در مورد استفاده از یک استراتژی خاص کمتر و بهرگیری بیشتر از ورزش برای کمک به تلاش های بازاریابی بیشتر مورد توجه است. این امر می تواند به طور خاص هنگامی مفید باشد که یک رویداد ورزشی بزرگ در حال انجام است و مورد علاقه جمعیت بزرگی است. بازاریابی ورزشی بر روی انواع سیستم عامل ها، از جمله بیلبوردها، تابلوهای داخل ورزشگاه، تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات رسانه ای و تبلیغات رسانه های اجتماعی انجام می شود.

نکتهدر مورد بازاریابی ورزشی

عامل ورزشکار به طور معمول تضمین می کند که برخی از مارک ها و محصولات خود را مورد تائید بازار ببینند. در حقیقت، در مواردی که عوامل خاصی در نظر گرفته شده اند، مانند میزان بالای محبوبیت کریکت مردانه در هند، این بخش از ورزش های خاص بسیار مورد توجه اند.

ورزشکاران و تیم ها ممکن است یک محصول خاص یا یک تصویر برند را تأیید کنند. به طور عمده، هر چیزی از یک علت خیرخواهانه به نام تجاری ورزشی ممکن است توسط ورزشکاران ارتقا یابد. ورزشکاران و تیم های ورزشی بسیار محبوب هستند و با استفاده از این محبوبیت هم تولید کننده کالا و خدمات و هم ورزشکاران و تیم های ورزشی می توانند سود ببرند.

مصرف کننده بخشی از فرآیند خرید محصولات تأیید شده از طریق ورزش است. تولید کننده ورزشکاران، تیم ها و رویدادها را حمایت می کند.

استراتژی های بازاریابی ورزشی مطابق با چهار “P” بازاریابی عمومی است. آمیخته بازاریابی در اینجا محصول، قیمت، ترفیع و مکان هستند. از آنجا که ورزش یک خدمت است، چهار “P” اضافی نیز در بازاریابی ورزشی وجود دارد. این برنامه ریزی، بسته بندی، موضع یابی ، و ادراک است. این مفهوم علاوه بر این، ” آمیخته بازاریابی ورزشی ” نامیده می شود.

مقاله بازاریابی پیشنهادی

چارچوب بازاریابی

انواع بازاریابی ورزشی

سه نوع بازاریابی ورزشی وجود دارد :

  • بازاریابی ورزش ها (Marketing Sports)
  • بازاریابی از طریق ورزش ها (Marketing through Sports)
  • بازاریابی اجتماعات ورزشی (Grassroots Sports Marketing)

بازاریابی ورزش ها

بازاریابی ورزش ها ، ارتقاء ورزش، رویدادهای ورزشی، انجمن های ورزشی و تیم های ورزشی است. این نوع بازاریابی به طور مستقیم با ارتقاء ورزش ارتباط دارد. بازاریابی ورزشی به عنوان توسعه یا طراحی فعالیت “زنده” با یک موضوع خاص است.

نکتهدر مورد بازاریابی ورزشی

هدف از این بازاریابی نمایش یا تبلیغ رویدادها، تیم ها و انجمن ها است. رویدادهایی مانند المپیک یا Superbowl نمونه ای از این ایده است. NFL، که Superbowl را سازماندهی می کند، به دنبال ارتقاء Superbowl، و همچنین فوتبال آمریکایی به طور کلی و تیم های مختلف است. بنابراین این بخش با تبلیغات ورزشی به مردم توجه دارد.

بازاریابی از طریق ورزش ها

بازاریابی از طریق ورزش، با ارتقاء کالاها، خدمات و یا علایق مختلف، با توجه به محبوبیت ورزش ها و ورزشکاران، مرتبط است. این بخش بوسیله ورزشکاران و تیم های ورزشی محصولات مختلف را تأیید می کنند و همچنین با استفاده از رویدادهای ورزشی توسط اسپانسرهای مالی برای محصولات خود به تبلیغ می پردازند.

این جایی است که سیستم عامل های مختلف تبلیغاتی با تمرکز ویژه ای بر ارتقاء محصول مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع بازاریابی می تواند مسئولیت انجمن های ورزشی و یا باشگاه های ورزشی باشد. به غیر از حمایت و تایید، فروش کالاهای مجاز، رویدادی است که ورزشکاران با طرفدارانشان ارتباط برقرار می کنند .

بازاریابی اجتماعات ورزشی

بازاریابی اجتماعات ورزشی مربوط به ترویج ورزش برای مردم عادی است. این کار نه تنها با توجه به افزایش محبوبیت یک ورزش به عنوان سرگرمی، بلکه به عنوان ورزش نیز انجام می شود. هدف افزایش مشارکت در ورزش است.

این بازاریابی یک نوع بازاریابی اجتماعی است چرا که برای مردم سودمند است. این نوع بازاریابی ورزشی معمولا توسط انجمن های ورزشی که مایل به افزایش علاقه به ورزش های مشخص است ، صورت می پذیرد. سازمان های دولتی و سازمان های خیریه نیز که به دنبال افزایش مشارکت جوانان و همچنین کاهش هزینه مراقبت های بهداشتی با هدف ارتقاء سلامت جامعه هستند از این نوع بازاریابی استفاده می کنند.

مقاله بازاریابی پیشنهادی

بازاریابی ، برندسازی ، تبلیغات

استفاده از بازاریابی ورزشی

مفهوم بازاریابی ورزشی در چندین مورد بسیار مفید است. این بازاریابی بیشتر در رابطه با اینکه چگونه محبوبیت ورزش را می توان در صنعت کسب و کار مورد استفاده قرار داد و در مقابل ارتقاء دانش ورزش و فعالیت در مردم را افزایش داد ، استفاده می گردد.

شناسایی برند : رویدادهای ورزشی بسیار گسترده و مکرر مشاهده شده است. با تبلیغ محصولات خود در ورزشگاه ها و در حین پخش رویدادها، شرکت ها می توانند اطمینان حاصل کنند که بیننده ها به طور مداوم و مکرر در معرض  تماشای محصولات قرار می گیرند. با داشتن ورزشکاران مردمی و تیم های ورزشی محصولات خود را ارتقاء می بخشند.  سازمان ها می توانند ایمان طرفداران این ورزشکاران و تیم ها را تحت تأثیر قرار دهند. اساسا، اگر ورزشکار یا تیم مورد علاقه مصرف کننده یک نام تجاری را تأیید کند، مصرف کننده اعتماد به نام تجاری را به دلیل تأیید در اولویت قرار می دهد. بسیاری از علامت های تجاری حتی به طور دائم به یک رویداد خاص، ورزشکار یا تیم مرتبط می شوند، و عموما این دو را به هم متصل می کنند و به این ترتیب اعتماد برند را ایجاد می کنند.

ارتقاء محصولات جدید : با داشتن یک ورزشکار یا تیم ، سازمان ها می توانند یک محصول جدید را تأییدیه بگیرند. و این محصول را به راحتی به بازار عرضه کنند. در حالی که مردم تمایلی به به یک محصول یا خدمت جدید ندارند و دانش دست اولی برخوردار نیستند، با داشتن افراد مشهور در ورزش، این محصول با استفاده از بازاریابی ورزشی بوسیله افراد یا تیم های مشهور از مردم تائیدیه دریافت می کند. این تکنیک بازاریابی مخصوصا برای لباس ورزشی و غذای سالم بسیار مفید است. توصیفی از یک ورزشکار باعث می شود این محصولات قابل اعتماد تر شوند.

افزایش مخاطبان و درآمد: ترویج رویدادهای ورزشی و انجمن ها و نیز تیم ها در سراسر سیستم عامل های مختلف مانند رسانه های چاپی، تلویزیون، رسانه های اجتماعی و بیلبورد ها، تضمین می کند که این رویدادها، انجمن ها و تیم ها علاقه مندان فراوانی به خود جلب می کنند. درآمد همراه با علاقه افزایش خواهد یافت، زیرا مردم رویدادها را به صورت شخصی و در منزل تماشا می کنند و تصمیم می گیرند از این تیم ها و ورزش های این انجمن ها پیروی کنند. صنعت ورزش به پیروان ورزش و همچنین بازیکنان خود نیاز دارد. بدون هیچ علاقه خارجی به ورزش، این صنعت شکست خواهد خورد.

خدمات عمومی : بازاریابی ورزشی می تواند برای نیاز به خدمات عمومی مورد استفاده قرار گیرد. ورزشکاران علل خیرخواهانه را ترویج می دهند و به دلیل مشهوریت آنها می توان به افراد نیازمند کمک کرد. دولت می تواند ورزش را برای جوانان در معرض خطر ترویج دهد و با یاری دادن مشارکت آنها، مشارکت در ورزش را افزایش دهد و جوانان را به درآمد برساند. استفاده از ورزش برای بالا بردن آگاهی عمومی در مورد سلامت شخصی استفاده دیگری از بازاریابی ورزشی است. عموم مردم تشویق می شوند تا در ورزش شرکت کنند و بنابراین در یک سبک زندگی فعال شرکت می کنند.

مزایای بازاریابی ورزشی

مزایای برای ورزشکاران: ورزشکاران، تیم ها و انجمن ها از درآمد مستقیم از قراردادهای تایید شده لذت می برند. آنها نام برند را برای افرادی که ورزش را دنبال نمی کنند، در دسترس عموم قرار می دهند. این امر می تواند منجر به این شود که مردم به دنبال این ورزش به خاطر این ورزشکار یا تیم شروع به پیروی از ورزش کنند. در عوض، افزایش درآمد حاصل از فروش بلیط و مانند آن برای ورزشکار یا تیم دارای منفعت است.

مزایای برای حامیان: سازمان های تجاری از حمایت تیم های ورزشی و رویدادها بهره مند می شوند، زیرا آنها از آن طریق درآمد کسب می کنند. علاوه بر این، در مقابل آنها می توانند از رویداد یا تیم برای تأیید محصولات خود استفاده کنند. طرفداران ورزش یا طرفداران یک تیم خاص، تایید و علاقه به محصولات را مشاهده خواهند کرد.

نکتهدر مورد بازاریابی ورزشی

با استفاده از تایید یک ورزشکار مشهور، راهی مطمئن برای افزایش فروش و سود حاصل می شود. با تأسیس انجمن های ورزشی، حامیان مالی می توانند رویدادهای مهم را تبلیغ کنند و خود را با رویداد مرتبط سازند، که در بلند مدت به آنها سود می رساند.

مزایای استفاده از بینندگان : بیننده ورزش، آگاهی از رویدادهای مختلف ورزشی را از طریق بازاریابی ورزشی به دست می آورد. بازاریابی ورزشی به طرفداران این فرصت را می دهد تا با ورزشکاران معروف از طریق رویدادهای تبلیغاتی تعامل کنند. همچنین بر افزایش مشارکت در ورزش بین بینندگان تمرکز داشته باشد. بازاریابی ورزشی به وسیله روش های مبادله می تواند نیازهای مصرف کنندگان را تامین کند.

مزایای محل برگزاری : شهرستانها و کشورهایی که میزبان رویدادهای ورزشی عمده هستند، به عنوان یک نتیجه از بازاریابی ورزشی سود می برند. این رویداد اغلب با تاکید بر کشور یا شهر میزبان، مانند المپیک، تبلیغ می شود. شهر یا کشور به دلیل مالیات درآمد مستقیم سود بسیاری دریافت می کند. علاوه بر این، یک رویداد ورزشی بزرگ مانند جام جهانی منجر به افزایش گردشگری می شود. طرفداران ورزش یا یک تیم یا ورزشکار خاص اغلب به این محل خاص به منظور مشاهده رویداد به صورت شخصی سفر می کنند. اگر این رویداد تبلیغ شود، درآمد حاصل از صنعت گردشگری تضمین می گردد.

معایب بازاریابی ورزشی

فقدان یگانگی : تعداد زیادی از برندهای تجاری در صنعت ورزش وجود دارد. بینندگان در طی یک ورزش در معرض تبلیغات بسیار زیادی برای محصولات مختلف قرار می گیرند. اگر نام تجاری نتواند به اندازه کافی برجسته شود، در دریای رقبای سهم بازار خود از دست خواهد داد. تماشاگران یک رویداد تلویزیونی نیز ممکن است در در یک مسابقه ورزشی حتی سرمایه گذاری کنند.

رفتار ورزشکاران : در حالیکه ورزشکاران برای تأیید محصولات استراتژی بسیار خوبی هستند، هرگونه اقدام ورزشکارانی که نمیتوانند به استانداردهای مورد انتظار مردم برسند، تاثیر منفی خواهند داشت. ورزشکارانی که مرتکب جرم شده اند یا از استروئیدها استفاده می کنند اعتماد طرفداران خود را از دست می دهند. در نتیجه، هر نام تجاری که توسط آنها تأیید شده، متضرر خواهد شد.

تجاری کردن : بازاریابی از طریق ورزش ممکن است منجر به بازاریابی کالاها و خدمات شود. این منجر به رشد سازمان و کسب و کار و افزایش محبوبیت برند می شود. و درعین حال نیز می تواند جواب بر عکس داشته باشد.

مثال هایی از بازاریابی ورزشی

ریباک :  ریباک محصولاتش را در المپیک تابستانی سال ۱۹۹۲ با ایجاد یک رقابت افسانه ای ارتقاء داد.  

کوکا کولا : کوکاکولا نوشیدنی خود را با شعار «یک کک و یک لبخند» تبلیغ کرد. در تبلیغات، فوتبالیست معروف Joe Green برای طرفداران جوان با یک امضاء آنرا برای این بازار هدف تائید می کرد.

سیتی بانک : خریداری حقوق قانونی در زمینه مسکن در New York Mets. اکنون Citi Field نامیده می شود. این حرکت  در جهت ارتقاء سازمان بود.

ترکیش ایرلاین : شرکت هواپیمایی ترکیه یک مکمپین تبلیغاتی با شرکت کارولین وزنیکی، بازیکن تنیس، کوبی بریانت بازیکن NBA، منچستر یونایتد و بارسلونا و سایرین را آغاز کرد.

نایک : در سال ۲۰۱۱ Nike به طور رسمی شرکت پوشاک NFL شد. قرارداد پوشاک جزء مهم بازاریابی ورزشی است. این قرارداد ها در بازاریابی ورزشی مزایایی برای تیم و شرکت به همراه دارد.

منبع : Marketing 91

تهیه و تنظیم : تیم پژوهش بازاریابی Marketing Iran Talent