برترین کمپین های بازاریابی سال ۲۰۱۸

برترین کمپین های بازاریابی سال 2018
یادداشت بازاریابی

از موضع گیری در برابر نژاد پرستی و مبارزه با پلاستیک گرفته تا حمایت از زنان ، برخی از برترین کمپین های بازاریابی سال ۲۰۱۸ در این بخش از برترین کمپین های بازاریابی بررسی می شوند.

برترین کمپین های بازاریابی سال 2018

کمپین بازاریابی نایک

Nike – ‘Colin Kaerpernick – Just Do It’

کمپین Colin Kaerpernick – Just Do It ، یک از برترین کمپین های بازاریابی سال ۲۰۱۸ بود که موجب تقویت فروش برند نایکی شد. نایک تصمیم گرفت که کالین کاپرنیک ، بازیکن سابق NFL را برای کمپین  “Just Do It”، برای بازاریابی ورزشی خود مورد استفاده قرار دهد. در حالی که اختلاف نظرهای بسیاری با این موضوع بود اما نایک تصمیم خود را گرفته بود.

در ابتدا پیش بینی می شد کمپین بازاریابی ۲۰۱۸ نایک منجر به افت فروش گردد. اما همه ی فرضیه ها غلط از آب درآمد. جالب آنکه زمانی که نایک قرارداد تبلیغاتی کمپین بازاریابی خود با کالین کاپرنیک اعلام کرد سهام این شرکت ۳ درصد کاهش یافت.

کاپرنیک ، بازیکن سابق سان فرانسیسکو جنبش ملی علیه بی عدالتی نژادی و بدرفتاری با سیاه پوستان توسط پلیس را در سال ۲۰۱۶ آغاز کرد. صدها نفر از بازیکنان به جنبش کاپرنیک پیوستند و در هنگام سرود ملی آمریکا زانو زدند.

مقاله بازاریابی پیشنهادی

بازاریابی ورزشی

نتایج کمپین بازاریابی نایک

بر اساس نظر سنجی از مصرف کننده آمریکایی و بریتانیایی نتایج زیر حاصل شد :

  • ۳۱% از کسانی که مورد پرسش قرار گرفته اند گفته اند که “بیشتر” و یا “بیش از حد” در مورد این کمپین بازاریابی نایک نظرات مثبت دارند .
  • ۴۵% پاسخ منفی دادند.
  • ۳۳ درصد اعلام کرده اند که پس از این کمپین این برند را بیشتر مورد توجه قرار داده اند.
  • ۳۰ % گزینه کمتر مطلوب را انتخاب کردند.
  • ۳۷% معتقد بودند که تاثیری ندارد.
  • ۲۸% درصد اعلام کرده بودند که این کمپین بازاریابی باعث می شود در خرید خود نایک را در نظر بگیرند.
  • ۲۶% گفته بودند که احتمال کمتری در تاثیر خرید از نایک خواهد داشت.
  • و ۴۶% گفته بودند که این کمپین بازاریابی تاثیری در خرید آنها نخواهد داشت.

نایک اعلام کرد که :

ما در این کمپین بازاریابی تعامل نام برند با مصرف کننده را تجربه کردیم . قدرت نام تجاری یک بعد کلیدی است که به حرکت مداوم برند نایک کمک می کند. این کمپین بازاریابی به چگونگی ارتباط و مشارکت دادن مصرف کنندگان مربوط می گردد و الهام بخش ما برای خدمت به خریداران است.

مقاله بازاریابی پیشنهادی

برترین کمپین های بازاریابی سال ۲۰۱۷

برترین کمپین های بازاریابی سال 2018

مبارزه با پلاستیک

بدون شک سال ۲۰۱۸ سالی که مصرف کنندگان در برابر زباله های پلاستیکی ایستاند. و جنبش ضد پلاستیکی به دلیل مستند آشکار دیوید اتنبرو ، مستند ساز بریتانیایی – با نام سیار آبی  ۲ (Blue Planet II) شکل گرفت.

درک مصرف کنندگان از پلاستیک های یکبار مصرف به عنوان یک نتیجه منتقل می شود. حدود ۴۴ درصد از مصرف کنندگان می گویند اخیرا بیشتر درباره پلاستیک های یکبار مصرف نگران شده اند.  و ۷۰ درصد دیگر نیز به تغییر رفتار خود در اشاره کرده اند.

این موضوع به جرقه ای بزرگ برای تغییر موضع برندهای کوچک و بزرگ برای پیوستن به کمپین ضد پلاستیک تبدیل شد.

آدیداس پیراهن های فوتبال Earth Day را که از پلاستیک های زائد اقیانوس ها جمع آوری شده بود را تولید کرد. که در هفته روز زمین در آوریل توسط ۲۳ تیم اصلی لیگ فوتبال آمریکا پوشیده شدند.

در همین حال، کوکا کولا اولین استراتژی جدید خود را در زمینه “جهانی علیه زباله” راه اندازی کرد و امیدوار است که معادل ۱۰۰ درصد از بسته بندی آن تا سال ۲۰۳۰ جمع آوری و بازیافت شود.

برترین کمپین های بازاریابی سال 2018

Billie – پروژه موی بدن

Billie – ‘Project Body Hair’

واقعیت وحشتناکی که زنان واقعا باید موهای بدن خود را اصلاح کنند، یکی از بهترین اسرار نگهداری شده تبلیغات برای دهه ها است. مردم همیشه فکر می کنند که زنان باید همیشه صاف و بدون مو مانند بدو تولد باشند.

اما به لطف کمپین بازاریابی سال ۲۰۱۸ برند بیلی (Billie) – برند اصلاح در بازار زنان – پاها ، زیر بغل و تمام قسمت های مو دار ، مواردی برای از بین بردن این کلیشه های مسخره بود.

تبلیغات حوصله بری که  تنها تیغه های برافراشته بر روی پاهای صاف و بی مو نشان می دهد. اما امسال Billie ادعا کرد که اولین برند زنانه برای نشان دادن موهای واقعی است.

بیلی در تابستان پروژه موهای بدن را راه اندازی کرد: جشن موی زنانه “هر کجا که باشد … یا نباشد”.

این برند می گوید:

“برای ۱۰۰ سال گذشته، برندهای تیغ اصلاح زنانه موهای بدن زنانه را تایید نکرده اند.” “تبلیغات اصلاح زنان ” زنانی کاملا صاف، و پاهایی کاملاً بدون مو را نشان می دهند. عجیب، و  حوصله سر بر؟ اما هر کسی دارای قسمتی یا زائدی از مو هست . و آنچه که مهم است اصلاح درست و اساسی آن است.

برندهای تجاری انتظار دارند زنان همیشه در تبلیغات آنها کاملاً صاف و بدون مو باشند که البته تا حدودی کاملاً طبیعی است.

موهای بدن پروژه مبارزه علیه اصلاح نیست؛ این یک کمپین علیه مارک های بزرگ است که تجربیات غلط زنان را تبلیغ می کنند. رویکرد صادقانه و واقع بینانه Billie تازه و نو است . مارک های بزرگ مانند پراکتر اند گمبل بایستی با این واقعیت رو به رو شوند که موهای بدن زنان یک امر طبیعی است.

مقاله بازاریابی پیشنهادی

برترین کمپین های بازاریابی سال ۲۰۱۶

برترین کمپین های بازاریابی سال 2018

مک دونالد – به دنبال کمان ها

McDonald’s – ‘Follow the Arches’

مارک های تجاری زیادی وجود ندارد که بتوانند آرم خود را خرد کرده و اطمینان حاصل کنند که مصرف کنندگان هنوز آن را تشخیص می دهند. با این حال این دقیقا همان چیزی است که مک دونالد در یکی از هوشمندترین و برترین کمپین های بازاریابی سال ۲۰۱۹ بود که  در فضای باز انجام داد.

کمپین “Follow the Arches” که توسط  آژانس Cossett ایجاد شده بود. M طلایی مک دونالد را نشان می داد که به منظور هدایت رانندگان به نزدیک ترین فست فود در مناطق ترافیکی تورنتوی کانادا طراحی شده بود.

این کمپین در ابتدا شامل چهار بیلبورد، سه تالوی ثابت و یک تابلوی دیجیتال بود. بخش هایی از “M” طلایی که در کنار شعارهایی مانند “فقط ما را از دست ندهید”، “در سمت راست شما ” یا “در سمت چپ شما ” شما بود.

اغلب به نظر می رسد که یک آرم به خوبی می تواند به کسب و کارها خدمت کند. اما زمینه و آهنگ همه چیز است. این کمپین بازاریابی از مک دونالد جسورانه و در عین ساده بود. این کمپین مک دونالد را برنده جایزه بزرگ در فضای باز در جشنواره سین لنز در سال جاری نمود.

مک دونالد همچنین با استفاده از کامن های لوگوی خود اشاره ای نیز به روز بین المللی زنان داشت.

برترین کمپین های بازاریابی سال 2018

تاید – این یک تبلیغ تاید است.

Tide – ‘It’s a Tide Ad’

همیشه یک آگهی وجود دارد که به دلایلی مناسب در Super Bowl قرار دارد و در سال جاری هیچ تفاوتی با قبل نداشت. زیرا تبلیغ کنندگان به خوبی می گویند که ۵ میلیون دلار برای یک اسلات ۳۰ ثانیه ای هزینه کرده اند. با استفاده از ترکیبی از طنز، شهرت و نوستالژی، “این یک تبلیغ تاید است” تبلیغ برای برند لباسشویی متعلق به Procter & Gamble . این تبلیغ از برترین کمپین های بازاریابی سال ۲۰۱۹ بشمار می آید.

این بازیگر غریبه David Harbour  ، است در ابتدای تبلیغ ظاهر می شود. به نظر می آید یک آگهی برای یک ماشین / نوشیدنی / رژیم غذایی است. در یک لحظه یک مکانیک با دستان و لباسی گریسی و روغنی می پرسد : این تبلیغ تاید چه می گوید. و David Harbour پاسخ می دهد : هیچ لکه ای وجود ندارد. به لباس های تمیز نگاه کنید. و در پایان می پرسد : آیا تبلیغ Super Bowl تبلیغ یک تاید است.

و این فقط آغاز ماجرا بود. به جای اینکه تاید در یک نقطه ۳۰ ثانیه ای تمام شود، Tide یک تبلیغ طولانی مدت را دنبال کرد و سپس در نقاط  ۱۵ ثانیه ای یک تاثیرگذاری پیوسته را به نمایش در می آورد.

نتایج کمپین بازاریابی تاید

براساس تجزیه و تحلیل Lucid و Realeyes از بیش از ۷۵ آگهی در بین ۵،۰۰۰ بیننده، کمپین تاید که توسط Saatchi & Saatchi نیویورک ایجاد شد، به وضوح تاثیر گذارتر بوده است. آگهی ها در چهار معیار – جاذبه، نگهداری، تعامل و تأثیر – رتبه بندی شده اند تا امتیاز کلی “EmotionAll” را بدست آورند، و دو مورد از آن ها اعداد تبلیغ تاید در بالای ۱۰ نمایش داده شدند.

Marc Pritchard ، مدیر ارشد برند P&G اظهار داشت :

این تبلیغ یک مثال عالی از خلاقیت است. یک مکالمه ملی در مورد یک وسیله شستشو است. این نوع بازاریابی را ما در تمام برندهای پراکتر اند گمبل می بینیم. و آنچه ما نیاز داریم حرکت به سمت رشد بیشتر است.

مارک پرچارد، مدیر فروش P & G، همچنین اظهار داشت  :

که تبلیغات “یک مثال عالی از خلاقیت است که یک مکالمه ملی را در مورد  یک وسیله شستشو آغاز می کند”. وی افزود: “این نوع بازاریابی است که ما در تمام مارک های ما می خواهیم – رانندگی آنچه ما همه می خواهیم – رشد بیشتر”.

تهیه و تنظیم : تیم پژوهش بازاریابی Marketing Iran Talent

مقاله بازاریابی پیشنهادی

برترین کمپین های بازاریابی سال ۲۰۱۵

0/5 (0 Reviews)