گام های کلیدی برای ایجاد یک فن بازاریابی پایدار

هنگامی­ که در مورد فن بازاریابی پایدار صحبت می­کنیم در حال ایجاد یک برنامه بلندمدت هستیم که در طول زمان بر حالت متداول خود غالب خواهد شد. فن بازاریابی برنامه­ ای پویاست که به منظور مؤثر واقع شدن در طول کسب و کار خود می­تواند سازگاری حاصل کند، تا هرجا که لازم است برنامه را تحریک نماید و برای تولید بهترین محصول ممکن از خط مشی ­ها پیروی کند.

فن بازاریابیmarketing strategy
فن بازاریابی

هنگامی­که در مورد فن بازاریابی پایدار صحبت می­کنیم در حال ایجاد یک برنامه بلندمدت هستیم که در طول زمان بر حالت متداول خود غالب خواهد شد. به همین دلیل از همان ابتدا برداشتن قدم­های لازم و ایجاد فن بازاریابی صحیح ضروری است.

برنامه

 ایجاد فن بازاریابی پایدار

 

بازاریابی پایدار

حال چهار سؤال که هنگام ایجاد فن بازاریابی پایدار باید از خود بپرسید:

می­ خواهید چه کنید؟

این سوال ممکن است بدیهی به نظر برسد ولی در واقع این­طور نیست. قصد انجام چه کارهای بخصوصی را دارید. کل ­نگر باشید و همۀ جوانب را در نظر بگیرید. اما اطمینان حاصل کنید که برنامه تان واقع­ گراست. لیستی از جزئیات فن بازاریابی تهیه نمایید.

هدف شما از انجام آن کار چیست؟

بر اساس آنچه قصد انجام آن را دارید، به چه دلیل آن کار بهترین گزینه است؟ هزینه­ های آن چقدر است؟ در مورد مزایای فن بازاریابی تان توضیح دهید و اینکه چگونه نه ­تنها شرکت شما بلکه از همه مهمتر مشتریان شما را تحت تأثیر قرار می­دهد. هیچ چیز را به شانس حواله ندهید.

چگونه می­خواهید موفق شوید؟

برنامه شما باید قابل اندازه ­گیری باشد. اگر همه چیز همانگونه که برنامه ­ریزی کرده ­اید پیش برود، خروجی آن چه خواهد بود؟ در طول پروژه چگونه و تا چه حدودی برنامه ­تان را اندازه­ گیری خواهید نمود؟ در فن بازاریابی از چه نوع سیستم متریک بهره خواهید جست؟

موفقیت خود را چگونه پایدار می­نمایید؟

فن بازاریابی شما یک استراتژی است و برای مؤثر واقع شدن باید پایدار باشد. برنامه شما می­تواند دارای موفقیت­های زودگذر باشد اما چگونه می­تواند بازاریابی پایدار باشد؟ خطرهای این برنامه چیست؟ رقابت چگونه بر توانایی­های شما در اجرای تدابیرتان تأثیر می­گذارد؟

 

مقاله بازاریابی پیشنهادی

۵۰ نوع استراتژی بازاریابی پرکاربرد

فن بازاریابی

 فن بازاریابی : میزان خطرپذیری بزرگ خود را اندازه گیری نمایید.

 بر اساس تجربیات بازاریابان ، بسیاری از سازمان­ها و گروه­های بازاریابی تحت­ تأثیر سؤال اول هستند اما به همان اندازه قادر به اجرای سؤال آخر نیستند. موفقیت خود را چگونه به یک بازاریابی پایدار تبدیل می­کنید؟

در اینجا ما باید خطرهای بزرگ برنامه­ مان را که بر تداوم و به همان اندازه بر دورنمای رقابتی اکوسیستم تجارت تأثیر می گذارد شناسایی کنیم. در مورد خطرهای بزرگ و درشت درک مخفف «PESTLE» برای طرح ­ریزی تبلیغات بالقوه و غیرمترقبه صعودپذیر در جامعه مفید فایده می­ باشد:

  • سیاسی (P): خطرپذیری در تحولات دولت، سیاست یا رهبری خارجی نشأت می­گیرد. این خطرات چگونه فن بازاریابی شما را تحت تأثیر قرار می­دهند؟
  • اقتصادی (E): خطرات به دلیل تغییرات در بازار نظیر اعتصابات، تجارت خارجی و غیره به­ وجود می­آید. عوامل دیگر شامل تورم، بحران اقتصادی و بیکاری می­باشد. تغییرات اقتصادی چگونه بر برنامه شما تأثیر می­گذارند؟
  • اجتماعی (S): این خطرات به جامعه و تغییرات رفتاری و عادات مصرف­ کننده مربوط می­ شود. تغییر در میزان تقاضای مصرف­ کننده چگونه به تدابیر شما صدمه می­زند؟
  • فناوری (T): خطرات از تغییر و تحول در فناوری روز به­ وجود می­ آید. سرمایه­ گذاری در فناوری روز چگونه تدابیر آیندۀ شما را تحت تأثیر قرار می­دهد؟ برنامه­ های شما تا چه حد وابسته به فناوری روز است؟
  • قانونی (L): این خطرات با تغییرات قانونی مرتبط است. تغییرات در قوانین، تابعیت یا وضع قانون چگونه برنامۀ شما را تحت تأثیر قرار می­دهند؟
  • محیطی (E): خطرات با محیط و ایجاد یک زمین پایدار مرتبط هستند. تغییرات در ساز و برگ­های محیطی یا تحولات تداوم ­پذیری مشترک چگونه بر تدابیر شما تأثیر می­گذارند؟

مقاله بازاریابی پیشنهادی

مدلها و مفاهیم بازاریابی و استراتژی

فن بازاریابی

فن بازاریابی : ریسک ­های رقابتی خود را بسنجید

با در نظر گرفتن تأثیرات کلان ایجاد یک فن بازاریابی پایدار شما می­ بایست برنامه ­ای نسبتاً قوی داشته باشید که واقف بر خطرات خارجی بزرگ از میان گروهی از دسته ­بندی­هاست. گام بعدی درک رقابت است.

در اینجا ما نیازمند نگاهی کل ­نگرانه از زاویۀ اکوسیستم رقابتی کل هستیم تا بتوانیم خطرات تدابیر مرتبط با رقابت را بررسی نماییم.

  1. قدرت چانه­ زنی خریدار: ما می­ بایست از قدرت چانه زنی مشتریان اطلاع داشته باشیم. چشم انداز رقابت چگونه است؟ آیا از تفاوت­ گذاری بالایی در مقابل رقیب­ هایمان برخورداریم؟
  2. قدرت چانه­ زنی تهیه­ کننده: اینک باید بدانیم قدرت معاملۀ تهیه ­کننده تا چه اندازه است. هزینه­ های کلیدی کدام هستند. آیا در فن بازاریابی مان رقیب­های زیادی داریم؟
  3. خطر واردشوندگان (رقیب­ های) جدید: در گام بعدی باید بفهمیم رقبای جدید تا چه حد می­توانند به ­راحتی عمل کنند؟ آیا موانعی بر سر راه است؟ هزینه­ های اولیه کدام است؟ سرمایۀ انسانی مورد نیاز برای انجام چنین تجارتی چگونه است؟
  4. خطر جایگزین­ ها: در نهایت ما نیازمند آنیم که بدانیم به منظور برآورده کردن نیازهای موجود، جدا از محصولات یا خدماتمان از چه مصرف­ کننده­ایی می­توانیم بهره ببریم؟ آیا راه حل دیگری وجود دارد؟ تا چه اندازه برای محصول و خدمات شما آسان است که با راه حل دیگری جایگزین شود؟

نکتهبازاریابی

با کندوکاو در این چهار پرسش، شناخت خطرات بزرگ و مرور اکوسیستم رقابتی، فنون بازاریابی شما به منظور بازاریابی پایدار و دوام بیشتر برای آینده به محک آزمایش سپرده خواهد شد. همگام با ایجاد چالش­ها، تدابیری می بایست انعطاف­ پذیرشده با تحولات و اصلاحات سازگار شوند. بنابراین فن بازاریابی برنامه­ای پویاست که به منظور مؤثر واقع شدن در طول کسب و کار خود می­تواند سازگاری حاصل کند، تا هرجا که لازم است برنامه را تحریک نماید و برای تولید بهترین محصول ممکن از خط مشی ­ها پیروی کند.

منبع : Forbes