تجزیه و تحلیل بیگ دیتا در بازاریابی

کنترل بالقوه بیگ دیتا، موضوع مهم مورد بحث در شرکت های بزرگ بازاریابی است. اینکه چه زمانی و چگونه آن ها باید وارد مجموعه های بیگ دیتا شوند و با آنها باید چکار کنند؟ بهترین راه برای تحقق این منافع چیست؟ فرصت ها و چالش ها کدامند؟ در واقع، رهبران بازاریابی می خواهند بدانند چگونه از بیگ دیتا کسب درآمد کنند و آن را به پول تبدیل کنند.

بیگ دیتا در بازاریابی

بیگ دیتا در بازاریابی

مصرف کنندگان دیجیتال همیشه از طریق گوشی های هوشمند، تبلت ها، کنسول های بازی به هر برنامه، سرویس و کانال قابل دسترسی از طریق این دستگاه ها متصل می شوند. هنگامی که آن ها در میان دستگاه ها و کانال ها می گردند، در حال ایجاد نقاط تماس مشتری در میان رسانه های مختلف آنلاین، آفلاین، اختصاصی، شخص ثالث، شبکه های حقوقی، شبکه های اجتماعی مبتنی بر مکان و تلفن همراه هستند. در واقع نقش بیگ دیتا در بازاریابی به این گونه است برای بازاریابان فرصتی عالی برای رسیدن به هدف جذب مشتری ارائه می دهد. خرده فروشان از تجزیه و تحلیل های پیشرفته مانند تحقیقات عملیاتی برای ارائه پیشنهادات خود به مصرف کنندگان استفاده کرده اند. ارائه دهندگان ارتباطات از تکنیک های بیگ دیتا در بازاریابی برای کاهش نارضایتی مشتری استفاده می کنند. بانک های خرده فروشی از تجزیه و تحلیل داده های بزرگ برای جلوگیری از تقلب استفاده می کنند.

تجزیه و تحلیل بیگ دیتا در بازاریابی

تجزیه و تحلیل بیگ دیتا در بازاریابی

داده های جدید از سوی مشتریان

به طور گسترده، بیگ دیتا به اطلاعات روزافزون از لحاظ حجم، تنوع، سرعت و پیچیدگی که در یک مجموعه اکوسیستم دیجیتال تولید می شود، اشاره دارد. مجموعه بیگ دیتا از سوی مشتریان بر اساس خرید آنلاین آنها، کلیک های وب، فعالیت در رسانه های اجتماعی، دستگاه های هوشمند، مکان های جغرافیایی و غیره تولید می شود.

مشتریان در هر قدمی که برمی دارند داده های جدیدی ایجاد می کنند، در هنگام کلیک کردن درمیان وبسایت های مختلف، داده ها بصورت ساختاریافته هستند و هنگامی که در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، به ارسال نظرات می پردازند، داده های بزرگ بصورت غیر ساختاریافته می باشند. با استفاده از تکنیک های بیگ دیتا در بازاریابی و روش های تجزیه و تحلیل آن، بازاریابان می توانند هر دو نوع بیگ دیتا را بصورت بی وقفه استخراج، ترکیب و تجزیه و تحلیل کنند. این می تواند به آنها کمک کند تا به نحوه ارتباط گروه های مختلف مشتریان و نحوه تصمیم گیری های آنها در هنگام خرید پی ببرند. با این تجهیزات شرکت ها می توانند فعالیت های بیگ دیتا در بازاریابی هدفمند را توسعه بدهند که اولویت های منحصر به فرد هر مشتری را برآورده کند.

نکتهبازاریابی

پیشرفت هایی در فن آوری مانند محاسبات حافظه و رشد سیستم های عظیم منابع، فرصت های بیشتری را برای به دست آوردن مجموعه بیگ دیتا در بازاریابی فراهم می کند. این سیستم های بیگ دیتا، دسترسی سریع داده ها به شیوه ای مقرون به صرفه را تسهیل می کنند و تجزیه و تحلیل بی وقفه داده ها را فراهم می کنند.

فرصتی بزرگ با بیگ دیتا در بازاریابی

کنترل بالقوه بیگ دیتا در بازاریابی، موضوع مهم مورد بحث در شرکت های بزرگ بازاریابی است. اینکه چه زمانی و چگونه آن ها باید وارد مجموعه های بیگ دیتا در بازاریابی شوند و با آنها باید چکار کنند؟ بهترین راه برای تحقق این منافع چیست؟ فرصت ها و چالش ها کدامند؟ در واقع، رهبران بازاریابی می خواهند بدانند چگونه از بیگ دیتا در بازاریابی کسب درآمد کنند و آن را به پول تبدیل کنند.

راه حل های تجزیه و تحلیل در سطح بالا توانسته است رویکرد های جدیدی را برای پرداختن به برخی از الزامات کلیدی بازاریابی و رسیدن به نتایج موثر ارائه دهد. این راه حل ها می توانند نقش بازاریابی سنتی را تغییر دهند و نحوه اجرای عملکرد های بیگ دیتا در بازاریابی ضروری را بهبود بخشد. بازاریابان در حال جمع آوری اطلاعات تولید شده از انواع نقاط تماس مشتری هستند تا تصویر کاملی از رفتار هر مشتری را به تصویر بکشند. تحلیل بیگ دیتا در بازاریابی، بازاریابان را قادر می سازد تا مدل های تقسیم بندی مشتری را به خوبی تنظیم کنند و از نگرش های توسعه راهبردهای مشارکت مشتری و بهبود ارزش تعاملات مشتریان استفاده کنند.

در حین اینکه تعداد کانالهای ارتباطی مشتریان درحال افزایش است، بازاریابان باید یک روش منحصر بفرد و متفاوتی را در همه کانال ها ارائه بدهند تا بازده سرمایه گذاری خود را به حداکثر برسانند. در دراز مدت، این عملکرد، می تواند بر توسعه محصول و قیمت گذاری بهتر محصولات موثر واقع شود.

بیگ دیتا در بازاریابی

بیگ دیتا در بازاریابی

نتایج بزرگ بیگ دیتا در بازاریابی

برنامه های کاربردی بزرگ نشان دهنده پتانسیل فوق العاده برای تاثیرات بازاریابی در حوزه مدیریت مشتری می باشد. مثال های زیر کاربردهای مختلف را نشان می دهد.

بهترین اقدام برای جذب مشتریان

بازاریابی (Next Best Action) NBA یک رویکرد بازاریابی مشتری محور است که همه پیشنهادات بالقوه را برای هر یک از مشتریان بطور منحصر بفرد بررسی می کند و سپس حالت بهینه را مشخص می کند. بهترین عملکرد، با توجه به علایق و نیازهای مشتری و همچنین اهداف تجاری، سیاست ها و مقررات سازمان بازاریابی تعیین می شود. این در مقایسه با روش های بازاریابی سنتی بسیار متفاوت است.

ابتدا یک پیشنهاد برای یک محصول یا خدمات ارائه داده می شود و سپس برای یافتن علایق و موارد واجد شرایط آن تلاش می شود. بازاریابی NBA با استفاده از تکنولوژی تصمیم گیری بی وقفه این امکان را فراهم می کند تا اطلاعات مرکز داده، اطلاعات مربوط به تراکنش، اطلاعات مشتری و مجموعه ای از قوانین کسب و کار به منظور ارائه بهترین پیشنهاد به مشتری، اولویت بندی شده و بهینه شوند. اولویت بندی، توسط یک الگوریتم با ترکیبی از تجزیه و تحلیل پیشرفته و قوانین پیچیده کسب و کار انجام می شود. علاوه بر این، منابع بیگ دیتا مانند رسانه های اجتماعی و کلیک در صفحات وب می تواند به طور قابل توجهی قابلیت پیش بینی مدل های تحلیلی را بالا ببرد.

شخصی سازی خرید آنلاین

از دو دهه پیش، صنعت خرده فروشی به طور چشمگیری تغییر پیدا کرد. به این صورت که فروشندگان آنلاین از اینترنت برای فروش محصولات خود استفاده می کردند تا بازار خود را گسترش دهند و در عین حال موجودی های انبار، هزینه پرسنل و هزینه های دیگر را کاهش دهند. امروزه از طریق جمع آوری و پردازش مقادیر زیادی از داده ها که با حجم، تنوع، سرعت و پیچیدگی مشخص می شوند، فرایند خرید اینترنتی پیشرفته تر شده و به یک تجربه شخصی تبدیل شده است.

خرده فروشان آنلاین از سیستم های اطلاعاتی قدرتمند برای جمع آوری اطلاعات در مورد تنظیمات کاربر، مرور و نوع خرید کاربر، ویژگی های محصول، موقعیت جغرافیایی، میزان موجودی، تبلیغات و هر چیز دیگری که می توانند به صورت دیجیتالی ثبت شوند، استفاده می کنند. این منابع اطلاعاتی که چندین ترابایت در هر روز هستند تبدیل به اطلاعات و بینش توسط الگوریتم های یادگیری دستگاه های هوشمند شده اند که علایق مشتریان و وابستگی های محصول را شناسایی می کنند، ویژگی های جغرافیایی را ردیابی می کنند و در نتیجه نیازهای فعلی و آینده مشتریان را پیش بینی می کنند. سپس این داده ها با نشان دادن کالاهای موردنظر به مشتریان و ارائه پیشنهادات استفاده می شود و به مشتریان برای پیدا کردن آنچه که نیاز دارند با مناسب ترین قیمت کمک می کند. سایت های خصوصی به صرفه جویی زمان مشتریان کمک می کنند و با قیمت های مناسب فروش، رضایت مشتریان را جلب می کنند.

کسب درآمد با بیگ دیتا در بازاریابی و تبلیغات هدفمند

کسب درآمد با بیگ دیتا در بازاریابی فرصت هایی را برای بازاریابان ایجاد می کند تا بتواند منابع جدیدی برای افزایش درآمد ایجاد کند. در حال حاضر دارندگان تلفن همراه که مجموعه ای از اپلیکیشن ها و برنامه های کاربردی را در اختیار دارند، در قالب معاملات اینترنتی، پیام های متنی، استفاده از توییتر، استفاده از GPS و یا پخش ویدئوهای زنده، به حجم قابل توجهی بیگ دیتا دسترسی دارند.

اپراتورهای شبکه های تلفن همراه که با توجه به روابط مستقیم خود با مشتریان اطلاعات دقیق و کاملی از آنها در اختیار دارند، فرصتی منحصر بفرد برای کسب درامد از اطلاعات مورد نظر در مورد مشتریان خود دارند. آن ها می توانند نگرش های رفتاری مبتنی بر تعامل، اطلاعات مکانی و غیره، شناخت وسیعی از مصرف کنندگان در اختیار داشته باشند. برای مثال، تبلیغات گسترده در فضای مجازی می تواند شناختی در مورد راه های ارتباطی مشتریان و نوع انتخاب و علایق آنها در اختیار قرار دهد. بیگ دیتا در بازاریابی به تبلیغ کنندگان کمک می کند تا هر بیلبورد را به یک نهاد هدفمند تبدیل کنند که در زمان مناسب به مخاطبان مناسب می رسد و در نهایت به آنچه که قبلا تخته های مرده نامیده میشد زندگی جدیدی ببخشند.

 تجزیه و تحلیل عملکرد ماشین به ماشین (M2M) برای بهبود مدیریت چرخه زندگی

این فرایند پیشرفت فوق العاده ای در فن آوری حسگر که در دستگاه ها، اتومبیل ها، تلفن های همراه، شبکه های سازمانی و غیره وجود دارد ایجاد کرده است. شرکت ها می توانند اطلاعاتی را توسط حسگرها که در طیف وسیعی از برنامه های کاربردی استفاده می شود، برای تجزیه و تحلیل و بهبود کارایی از جمله بهبود فرآیند تولید، پیش بینی خرابی دستگاه و شناسایی زمان مناسب برای ارتقاء محصولات جدید به مشتری استفاده کنند. این داده ها همچنین می توانند برای توسعه محصول، پشتیبانی مشتریان و تیم های فروش، اطلاعاتی را در اختیار بازار قرار بدهند.

شرکت ها از تکنیک های پیشرفته آماری برای تجزیه و تحلیل داده های حسگر استفاده می کنند و با تجزیه و تحلیل علت ها و پیش بینی خطرات احتمالی، راه حل هایی ارائه می دهند.

این می تواند برای شبکه های بزرگ تجاری مفید باشد تا به تجزیه و تحلیل داده ها بپردازند تا اقدامات اصلاحی لازم در جهت افزایش سطح خدمات مشتری را انجام بدهند. یکی دیگر از کاربردهای مهم بیگ دیتا در بازاریابی، نظارت بر استفاده از دستگاه ها و محصولات توسط مشتریان و ارائه هشدارها و پیشنهاد ها در زمان مناسب به منظور ارتقا و نوسازی محصولات است. این می تواند برای ایجاد رابطه ۱-۲-۱ با مشتری و کمک به فروش متقابل بسیار موثر باشد.

ملاحظات کلیدی برای سفر بیگ دیتا

تجزیه و تحلیل داده های بزرگ مانند یک سفر است که به سازمان ها کمک می کند تا مسائل کلیدی کسب و کار را با تبدیل داده ها به اطلاعات قابل فهم بدست بیاورند تا بر فعالیت های تجاری تسلط پیدا کنند و در مواقع بحرانی مسائل را حل کنند. همانطور که شرکت ها سعی می کنند از فرصت بیگ دیتا در بازاریابی استفاده کنند، باید از چالش های مختلفی که ممکن است در انتظار آنها باشد، غفلت نکنند.

رهبران بازاریابی باید سفر خود را با پرسیدن چند سوال مهم برای به حداکثر رساندن بازدهی ROI  (Return On Investment ) از سرمایه گذاری بیگ دیتا آغاز کنند.
ROI  یا نرخ بازگشت سرمایه به عنوان یک معیار برای محاسبه سودآوری شرکت در بازه زمانی ثابت و یا مقایسه کارایی چند سرمایه‌گذاری مختلف استفاده می‌شود.

  • راه حل های تحلیلی داده های بزرگ ما چگونه ما را به اهداف بازاریابی خود می رساند؟

  • ما چگونه می توانیم با استفاده از بیگ دیتا در بازاریابی بر مشتریان خود تاثیر بگذاریم؟

  • چه توانایی ها و خدماتی باید با استفاده از بیگ دیتا در بازاریابی توسعه یابد تا یک مزیت رقابتی قوی را فعال سازد؟

  • کدام گزینه های تکنولوژی، سفر تجزیه و تحلیل داده های بزرگ را ممکن می سازند؟

  • آیا ما مهارت های لازم و منابع داخلی را در اختیار داریم تا این سفر را آغاز کنیم؟

این فرصت ها گسترده هستند و تا حد زیادی به ارائه رهبری توسط رهبران ارشد در سازمان های بازاریابی بستگی دارد. باید فرهنگ آزمایش و یادگیری را با هدایت رهبران و نقاط تماس با استفاده از بیگ دیتا گسترش دهند. بر اساس موفقیت های کوچک، راه را برای گستردن رویکردهای بیگ دیتا در بازاریابی و ایجاد عملکرد نوآورانه و تاثیرگذارتر برای مشتریان فراهم می کند.

منبع : informs

0/5 (0 Reviews)