روندهای بازاریابی در سال ۹۸

شاید برای بسیاری از صاحبان کسب و کار بازاریابی ۹۸ و روندهای آن جالب توجه باشد. بازاریابی سال ۹۸ می تواند متاثر از روندهای اقتصادی و تکنولوژیک باشد. ما در این مقاله بازاریابی سعی می کنیم راهکارهای مناسب در بازاریابی سال ۱۳۹۸ را به اختصار تشریح نماییم. مهمترین موضوع بازاریابی ۹۸ را می توان تغییر رفتار خرید بازار عنوان کرد.

روندهای بازاریابی در سال ۹۸Marketing Trends in 1398
بازاریابی 98

شاید برای بسیاری از صاحبان کسب و کار بازاریابی ۹۸ و روندهای آن جالب توجه باشد. بازاریابی سال ۹۸ می تواند متاثر از روندهای اقتصادی و تکنولوژیک باشد. ما در این مقاله بازاریابی سعی می کنیم راهکارهای مناسب در بازاریابی سال ۱۳۹۸ را به اختصار تشریح نماییم.

روندها در اقتصاد ۹۷

یکی از بهترین معیارها در اقتصاد هر کشور تولید ناخالص داخلی یا GDP است که در برگیرنده مجموع کل ارزش کالاها و خدمات نهایی طی یک دوره معین یکساله است. در تولید ناخالص داخلی کالاها و خدمات در آخرین بخش زنجیره تامین یعنی جایی که دیگر خریداری نخواهند شد، در نظر گرفته می شود. بر اساس گزارش Trading Economics :

تولید ناخالص داخلی (GDP) ایران در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ بیش از ۱٫۸۰ درصد رشد داشته است. نرخ رشد سالانه GDP در ایران به طور میانگین ۴/۵۳ درصد از سال ۱۹۶۳ تا سال ۲۰۱۸ بوده است. در تمام این سالها بالاترین میزان مربوط به سه ماهه دوم سال ۱۹۹۲ معادل ۲۳/۰۱ درصد و پایین ترین مقدار  ۱۲/۵۴ – درصد مربوط به سال ۱۹۷۹ است.

بازاریابی سال 98

بازاریابی سال ۹۸

پیش بینی اقتصاد ۹۸

بر اساس گزارش Trading Economics ، اپیش بین شد که نرخ رشد سالانه GDP ایران به ۱/۵۰ – درصد در پایان سه ماهه آخر سال ۹۷ برسد. همین منبع پیش بینی نموده که نرخ رشد سالانه GDP ایران در اقتصاد ۹۸ به ۳/۴۰ – برسد. اما در بلند مدت نرخ رشد سالانه GDP ایران برای اقتصاد سال ۹۹ ( ۲۰۲۰) به ۳/۵۰ درصد خواهد رسید. این تحلیل رکود بازار شدیدتر در اقتصاد ۹۸ نسبت به اقتصاد ۹۷ را پیش بینی می نماید. بالا رفتن نرخ تورم در سال ۹۸ و کاهش قدرت خرید مشتری یکی از دغدغه های بزرگ کسب و کارها در بازاریابی سال ۹۸ است.

بازاریابی 98

بازاریابی ۹۸

اما فارغ از همه این تحلیل های اقتصادی نگرش بازاریابی در سالهای اخیر در بازار ایران به شدت تغییر کرده و بازاریابی از حالت سنتی به دیجیتال در حال تغییر مسیر است. روندهای بازاریابی سال ۹۸ به شرح ذیل است:

تغییر رفتار خرید

مهمترین موضوع بازاریابی ۹۸ را می توان تغییر رفتار خرید بازار عنوان کرد. رفتار مشتری تغییرات بنیادی نسبت به گذشته داشته است. حساسیت مشتری در خرید به دلایل زیر نسبت به سالهای قبل افزایش یافته است :

 • عدم تناسب درآمد و مخارج (کاهش قدرت خرید)
 • افزایش گزینه های خرید و شدت رقابت
 • تغییر در نوع فرآیند خرید (حرکت از خرید سنتی به خرید دیجیتال)
 • افزایش توجه به کیفیت

رفتار خرید در بازاریابی سال ۹۸ به دلیل مسائل اقتصادی و تغییرات تکنولوژیکی در بازاریابی و فروش متفاوت تر از قبل است. بسیاری از کسب و کارها مهمترین دلیل کاهش فروش خود را کاهش قدرت خرید می دانند. و به همین جهت تخفیف های پی در پی و بی نتیجه هر روز در برنامه کاری این برندها دیده می شود. دقت داشته باشید بیشترین آسیب پذیری در بازاریابی سال ۱۳۹۸ متوجه کسب و کارهای بی برنامه و بدون استراتژی است. در بازار ۹۸ کسب و کارهایی موفق هستند که برنامه بازاریابی و فروش هدفمندی را طراحی کنند. برای فائق آمدن به این مشکل راهکارهای زیر توسط تیم پژوهش بازاریابی Marketing Iran Talent پیشنهاد می گردد :

 • توجه به زمانبندی خرید مشتری
 • تمرکز بر خلاء های بازار
 • مدیریت کمپین های تبلیغاتی
 • ایجاد سیستم پاسخ سریع به مشتری
 • حذف فرآیندهای دست و پا گیر فروش
 • استخدام کارشناس فروش حرفه ای یا آموزش کارشناس فروش فعلی

مقالات پیشنهادی

انواع نیروی فروش

بازاریابی 98

بازاریابی ۹۸

بازاریابی استخدام

هر چه به سال ۱۴۰۰ نزدیک تر می شویم متقاضیان استخدام که در نسل Z قرار دارند سهم بزرگتری از بازار استخدام کشور را به خود اختصاص می دهند. این نسل بر خلاف نسل دهه ۵۰ و ۶۰ ساختار شکن و کم تحمل هستند. کسب و کارها هر سال با دشواری های بیشتری در فرآیند استخدام خود بویژه در بخش بازاریابی و فروش مواجه می گردند. بزرگترین معضل کسب و کارها در ایران در حال حاضر معضل استخدام است. عدم مهارت در جذب و استخدام توسط صاحبان کسب و کار از یک سو و افزایش توقع متقاضیان کار از سوی دیگر باعث ریزش نیروهای سازمانی شده است. در بحث استخدام بازاریاب و فروشنده مهمترین مسئله عدم رعایت بازاریابی استخدام است. تیم پژوهش بازاریابی Marketing Iran Talent  مقاله بازاریابی زیر را برای درک بهتر بازاریابی استخدام پیشنهاد می نماید.

مقالات پیشنهادی

بازاریابی استخدام

بازاریابی دیجیتال

متاسفانه تصورات غلطی در حوزه بازاریابی دیجیتال هم از سوی کسب و کار ها و هم از سوی آژانس های بازاریابی دییجتال وجود دارد. بسیاری از کسب و کارها گمان می کنند که بازاریابی دیجیتال تنها مخصوص یک کسب و کار اینترنتی است. و این تصور غلط بخصوص در کسب و کارهای B2B به شدت متداول است. از فروش سرنگ گرفته تا فروش یک کامیون ۱۸ چرخ شما به بازاریابی دیجیتال نیاز خواهید داشت. اهمیت بازاریابی در سال ۹۸ فراتر از گذشته است. بازاریابی دیجیتال موضوع قابل توجه در طرح کسب و کار و برنامه بازاریابی سال ۹۸ است. بازاریابی دیجیتال روند استخدام در سال ۹۸ را به کلی تغییر خواهد داد. به نمودار رشد کاربران تلفن هوشمند دقت نمایید .

بازاریابی سال 1398

بازاریابی سال ۱۳۹۸

چندین قانون مهم در روند بازاریابی دیجیتال در سال ۹۸ وجود دارد :

 • هر کسب و کار ، یک وب سایت
 • هر کسب و کار ، یک متخصص یا مشاور در حوزه دیجیتال
 • هر کسب و کار ، یک پیج در رسانه های اجتماعی

از سوی دیگر ، یک تصور غلط از سمت آژانس های تبلیغاتی و آژانس های بازاریابی دیجیتال در این حوزه تسری یافته است. بازاریابی دیجیتال در طراحی وب سایت و سئو خلاصه نمی شود. متاسفانه حتی کانون های تبلیغاتی نه تنها در سالهای اخیر وارد بحث برندینگ شده اند بلکه در بازاریابی دیجیتال نیز حضور یافته اند. این امر باعث بروز بسیاری از مشکلات برای صاحبان کسب و کار شده است. بحث برندینگ و بازاریابی دیجیتال مانند سایر زمینه های تخصصی  بازاریابی نیازمند افراد متخصص و آکادمیک در حوزه بازاریابی است. پیشنهاد ما این است برای عقد قرارداد با هر آژانس بازاریابی دیجیتال و یا کانون تبلیغاتی مطمئن شوید که فرد یا افراد متخصص در حوزه بازاریابی در این مراکز حضور داشته باشند.

حذف فزآینده کسب و کارها با بازاریابی سنتی

بازاریابی مدرن نفس بازاریابی سنتی را به شماره انداخته است. از کسب و کارهای محلی گرفته تا کسب و کارهای منطقه ای و کشوری بدون توجه به فرآیندهای جدید بازاریابی ، همگی محکوم به شکست هستند. رشد بی وقفه بازاریابی محتوا به ویژه محتوای ویدئویی روند حرکتی رشد کسب و کارها با بازاریابی و فروش سنتی را معکوس کرده است. بسیاری از کسانی که برای مشاوره بازاریابی و یا مشاوره برندسازی با ما تماس داشته اند ، نگران حذف شدن از بازار هستند. به اظهار نظر یکی از این مشتریان دقت کنید :

چرا کسب و کار ما که تا دیروز مشتری خاص خود را داشته ، و بازار ویژه خودش ، امروز دیگر خبری از مشتری نیست. اکنون در فاصله ای بسیار دورتر از مکان بازار ما ، کسب و کارهای نوپا قدرت مانور را از ما گرفته اند. ما تا سال گذشته نیاز به هیچ تبلیغی نداشتیم اما در حال حاضر حتی تبلیغات سنگین هم نمی تواند به درصدی از درآمد قبلی ما منجر شود.

در یک نگاه می توان علت حذف کسب و کارهای با بازاریابی سنتی را موارد ذیل اعلام کرد :

 • افزایش ورود رقبا در حوزه های مختلف ،
 • تغییر استراتژی های بازاریابی با رویکرد های نوین ،
 • ظهور کسب و کارهای نوپا با نیروی انسانی متخصص به جای سرمایه هنگفت
 • حذف واسطه ها و بازاریابی مستقیم
 • استراتژی های تنوع در شرکت های بزرگ

توجه به ماندگاری مشتری تا وفاداری مشتری

دروه ی وفاداری بلند مدت و مدام العمر مشتری به سر آمده است. بازاریابی ۹۸ ، بازاریابی استراتژی های ماندگاری مشتری است تا وفاداری وی . افزایش گزینه های خرید ، ارائه خدمات آینده نگر و توجه به خدمات پس از فروش ، شدت استفاده از استراتژی های برگشت مجدد مشتری را افزایش داده است. در بازاریابی سال ۹۸مدیریت ارتباط با مشتری ، مدیریت روابط ماندگار است تا مدیریت روابط بلند مدت.

بازاریابی سال 98

بازاریابی سال ۹۸

توجه به تحلیل بازاریابی و تحلیل فروش

یکی از بزرگترین اشتباهات برندهای ایرانی ، حتی برندهای بزرگ ، عدم توجه به تحلیل بازاریابی و تحلیل فروش است. علت اشتباه نبود فرآیند پژوهش بازاریابی و پژوهش بازار است. بدون تحلیل داده های فروش یا تحلیل داده های بازاریابی نمی توان در مورد تعیین استراتژی بازاریابی و یا اعمال تاکتیکهای فروش اظهار نظر نمود. نتیجه این بی توجهی اتفاقات زیر است :

 • ارائه تخفیف های بی هدف ،
 • راه اندازی کمپین های بازاریابی بی برنامه ،
 • توسعه محصول و توسعه بازار بدون تارگت ،
 • کاهش یا افزایش قیمت های ناگهانی
 • و مهمترین مورد از دست دادن مشتری و سهم بازار