۱۵ دلیل برای اینکه کسب و کار کوچک شما نیاز به CRM دارد

CRM مخفف کلمه Customer Relationship Management می باشد و ابزاری است برای برقراری ارتباط درست و موثر با مشتری است که می تواند به بهتر شدن بازدهی مفید سازمان شما کمک کند. فرقی نمی کند کسب و کار شما در چه ابعادی باشد ۱۵ دلیل برای استفاده از CRM در هر کسب و کاری وجود دارد که درواقع آن ها را می توان مزایای CRM در کسب و کار شما دانست که در این مقاله قصد داریم به آن ها بپردازیم…

CRM

 

۱۵ دلیل برای اینکه کسب و کار کوچک شما نیاز به CRM دارد

 

اگر در کسب و کار شما هنوز از CRM استفاده نشده است بنابراین سال ۲۰۱۹ سالی است که بایستی CRM را به کار بگیرید. CRM که مخفف Customer Relationship Management می باشد، پتانسیل های مفیدی برای کسب و کار شما به همراه دارد. در این جا ۱۵ دلیل برای این که چرا در سال ۲۰۱۹ بایستی از CRM در کسب و کار خود استفاده کنید، آمده است.

CRM

CRM

مزایای CRM برای کسب و کارهای کوچک

CRM به توسعه و گسترش کسب و کار شما کمک می کند

 

از جمله مزایای CRM در سطوح بسیار ابتدایی و بنیادی، این است که CRM ابزاری است که می تواند به توسعه کسب و کار شما کمک کند. اگر مسئولیت و مدیریت ارتباطات و داده های مشتریان کسب و کار خود را به عهده دارید بایستی بگوییم که در این صورت فقط قادر خواهید بود که یک مقدار محدود از این ارتباطات و اطلاعات مشتریان را مدیریت کنید در صورتی که CRM این امکان را به شما خواهد داد که یک مقدار بسیار وسیع از ارتباطات و اطلاعات را در دست گرفته و مدیریت کنید.

Ramon Ray بنیان گذار مجله Smart Hustle و راهبر کسب و کار کوچک برای سیستم CRM، Infusionsoft در مصاحبه تلفی که در ترفندهای کسب و کار کوچک داشت، بیان کرد که

« تنها در صورتی به CRM نیاز نخواهید داشت که یک کسب و کار بسیار بسیار کوچک با ۵ یا ۱۰ مشتری داشته باشید. در این صورت است که می توانید کار خود را با چیزی مثل Google Contact هم انجام دهید ولی به همین ترتیب که کسب و کار شما رشد می کند به یک نرم افزار پیچیده تر نیاز خواهید داشت. »

CRM داده های شما را مرتب می کند

یکی از اساسی ترین عملکردها در اکثر ابزارهایی که به عنوان CRM ارائه داده می شود، توانایی ورود و مدیریت داده های مشتریان و نتیجه گیری نهایی از کنار هم قرار دادن این اطلاعات می باشد. این امر به شما کمک می کند که بدون این که مجبور باشید سیستم خود را بسازید، همه چیز مرتب باشد و همچنین این اطمینان را به شما خواهد داد که هر باری که با یک مشتری ارتباط برقرار می کنید یک تاریخچه از او خواهید داشت که به کمک همین تاریخچه شما می توانید بسیار تاثیر گذار تر اقدام به فروش به ایشان کنید.

مزایای CRM

مزایای CRM

CRM کمک می کند تا اعضاء تیم با هم موافق و هم رأی باشند

از جمله مزایای CRM می توان به این موضوع اشاره کرد که توانایی مرتب سازی و دسترسی آسان به اطلاعات مشتری فقط دسترسی به اطلاعات را برای شما و تیم شما آسان نمی کند بلکه این مرتب سازی به شما کمک خواهد که اطلاعات بیشتری کسب از مشتری کسب کنید که همین موجب رضایت مشتری و افرادی خواهد شد که پتانسیل مشتری شدن را دارند. اگر آن ها مجبور باشند که مکرر به شما و اعضاء تیم شما اطلاعات و یا تاریخچه خود را هر باری که با شما ارتباط برقرار می کنند، یاد آوری کنند، برای آن ها خسته کننده خواهد بود، علاوه بر این بسیاری از مشتریان انتظار دارند که هر باری که با شما ارتباط برقرار می کنند شما به اطلاعات و تاریخچه آن ها اشراف داشته باشید. در این صورت اگر تنها تکه ای از اطلاعات مربوط به آن ها را از دست داده باشید، می تواند مانند یک حفره بزرگ در کمپانی شما عمل کنند و انعکاسی از ضعف کمپانی شما برای مشتری به حساب بیاید.

مقالات پیشنهادی

بازاریابی

CRM به شما کمک می کند تا همیشه در دسترس باشید

ابزارهای CRM مانند Infusionsoft و Hubspot درواقع فراهم کننده روشی است که بر مبنای آن می توانید برای مشتریان و افرادی که در آینده قصد برقراری ارتباط با آن ها را دارید تا به این ترتیب کسب و کار خود را گسترش دهید، در ارتباط باشید مثلاَ‌ از طریق ارسال email. برقراری ارتباط مستمر با مشتریان و یا افرادی که چشم انداز شما در آینده هستند موجب خواهد شد که در صدر ذهن آن ها قرار داشته باشید و همین امر موجب افزایش پتانسیل فروش به آن ها خواهد شد.

مزایای CRM

مزایای CRM

CRM شما را هدایت می کند

از جمله مزایای CRM بایستی عنوان کرد که به صورت کاملاَ تخصصی، یکی از اصلی ترین مزایای استفاده از CRM توانایی افزایش میزان فروش می باشد. با نگه داری اطلاعات مشتریان بالقوه به صورت مرتب شده و برقراری ارتباط مستمر با آن ها، می توانید پیشرفت کنید و راه هایی را برای تبدیل این روابط به خرید واقعی در کسب و کار خود پیدا کنید.

CRM ارتباطات شما را بخش بندی می کند

اما بایستی به این نکته توجه داشته باشید که همه مشتریان و افرادی که در صدد هدایت آن ها به سمت کسب و کار خود هستید در برای محتواهایی که در معرض آن ها قرار می گیرد و انواع ارتباطاتی که با آن ها برقرار می کنید، عکس العمل یکسان نخواهند داشت در این جاست که بخش بندی به کمک شما خواهد آمد. از مزایای CRM بایستی گفته که به شما این توانایی را می دهد که گروه های متفاوتی از مشتریان را بسازید و به این ترتیب می توانید با این گروه ها به روش های متفاوتی ارتباط برقرار کنید. برای مثال، یک مشتری که در لیست email رایگان شما برای اطلاع از کالاهای متفاوت شما ثبت نام کرده است  از یک مشتری که همیشه یک کالای یکسان را از شما خریداری می کند، بایستی متفاوت باشند. بنابراین CRM به شما کمک می کند که با انواع متفاوتی از مشتریان با روش های متفاوتی در موقعیت های متفاوت ارتباط برقرار کنید و به این ترتیب ارتباطات شما را تاثیرگذارتر خواهد کرد.

CRM ارتباط شما را خودکار می کند

البته که برقراری ارتباط با تمام مشتریان و افراد مدنظرتان قصد سرمایه گذاری روی آن ها را دارید زمان زیادی صرف خواهد کرد اما CRM به شما کمک می کند که این زمان را به طرز قابل توجهی کاهش بدهید به این ترتیب که از طریق CRM می توانید مشتریان خود را در لیست های متفاوتی نگه دارید و حتی بهب صورت خودکار امکان بخش بندی یک سری از مشتریانتان در گروه های خاص آن هم بر مبنای خرید و یا رفتارهای دیگر آن ها در هنگام خرید امکان پذیر می باشد.

CRM اطلاعات خاصی را بازیابی می کند

به علاوه این که، اگر برای ثبت نام کردن و یا خرید از وب سایت خودتان مزایایی مانند دانلود رایگان یا ebook و موارد دیگر در نظر بگیرید، CRM به صورت خودکار قادر خواهد بود که این موارد را بازیابی کند. این کار می تواند موجب صرفه جویی در زمان شما شده و این اطمینان را بدهد که مردم به صورت خودکار می توانند مواردی را که به خاطر آن ها در سایت ثبت نام کرده اند را بدست بیاورند در زمان درست بدست بیاورند.

CRM موجب بازگشت مجدد مشتریان شما می شود

نکته قابل توجه دیگردر مورد CRM و مزایای CRM این است که شما از آن می توانید برای هدف گذاری روی مشتریان موجود خود نیز استفاده کنید. اگر شخصی به تازگی از شما خرید کرده باشد این احتمال بیشتر وجود دارد که دوباره این کار را انجام دهد. اما شما بایستی این امکان را داشته باشید که از طریق ارسال پیام هایی مبتنی بر اولویت ها و یا عادات خرید آن ها با توجه به تاریخچه خرید آن ها از سایت تان روی آن ها هدف گذاری کرده باشید و این CRM است که به شما کمک می کند که این کار را به راحتی انجام دهید. برای مثال اگر شخصی به تازگی نرم افزار خاصی را از کمپانی شما خرید کرده باشد و در حال حاضر یک نسخه upgrade شده از آن نرم افزار موجود باشد مشتری بایستی از طریق دریافت یک پیغام از طرف شما در جریان این موضوع قرار بگیرد.

CRM به شما این امکان را می دهد که در جریان معیارها قرار بگیرید

شما همچنین می توانید به گزارشات و معیارها بر مبنای اطلاعات و ارتباطات با مشتریان دسترسی داشته باشید. این موضوع را می توان از جمله مزایای CRM دانست. برای مثال ممکن است شما متوجه شده باشید که یک سری مشتری های خاص در بیشتر مواقع ایمیل های دریافتی از سمت شما را در صبح ملاحظه کنند نسبت به بعد از ظهر و این ایمیل ها در سایر افرادی زمانی نتیجه مثبت خواهد داشت که دارای استایل و یا هدلاین خاص و جذابی باشند. داشتن اطلاعات این چنینی می تواند موجب ارتقاء بیشتر و بهتر پیغام های شما شود.

CRM می تواند به شما کمک کند تا تفریحات خوبی را به وجود بیاورید

دسترسی به تمام این اطلاعات و ویژگی ها به شما و تیم شما اطلاعات مفیدی را خواهد داد و این اطلاعات مفید به شما کمک خواهد کرد تا تفریحات خوبی را به وجود بیاورید. هنگامی که داده هایی دارید که به واقعیت بسیار نزدیک هستند، می توانید از این اطلاعات برای آگاهی و تصمیم گیری های آتی خود استفاده کنید و اگر این توانایی را داشته باشید که تصمیم گیری های خود را بر مینای اطلاعات دقیق و ثابت بگیرید می توانید تفریحات خوبی را به وجود بیاورید که به احتمال زیاد بیشتر در میان مشتریان و افراد مدنظرتان که در حال سرمایه گذاری روی آن ها هستید تا آن ها را به مشتریان خود تبدیل کنید، بپیچد و تاثیر بگذارد.

CRM با سایر سرویس ها نیز ارتباط برقرار می کند

نکته دیگر که دانستن آن خالی از لطف نیست این است که نیازی نیست استفاده از CRM یک پروسه پیچیده در کسب و کار شما باشد. این احتمال وجود دارد که بسیاری از سرویس ها به Platform موجود شما وصل شوند. برای مثال، Infusionsoft می تواند با  WordPress و Platformهای متفاوت پرداخت متصل شود و Hubspot می تواند با Zendesk، Google Drive و نرم افزارهای دیگری وصل شوند.

CRM

CRM

CRM از داده های اجتماعی (Social Data) استفاده می کند

برخی ابزارهای CRM حتی می توانند از روش های جذاب جدیدی برای دریافت اطلاعات مشتریان استفاده کنند. برای مثال Nimble می توانند با Platformهای اجتماعی متفاوتی ارتباط برقرار کنند تا به این ترتیب اطلاعات مربوط به مشتریان تان و یا مشتریانی که مستعد خرید از شما هستند را جمع آوری کنند. به این ترتیب این امکان را خواهید داشت تا داده های واقعی بیشتری را بدست آورید تا به این ترتیب بتوانید مشتریان خود را در گروه های بیشتر و دقیق تری قرار دهید و یا حتی تعداد پیغام هایی را که به مشتریان ارسال می کنید بر اساس همین تقسیم بندی کاهش دهید.

ابزار CRM برای همه در دسترس می باشد

ممکن است که یک ابزار CRM که موجود است برای هر کسب و کاری مناسب نباشد اما optionهای بسیار زیادی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا آن CRM را بر اساس نیازهای کسب و کار خود تطبیق دهید.

منبع : smallbiztrends

0/5 (0 Reviews)