تفاوت بین برنامه‌ بازاریابی شبکه ای و شرکت‌های هرمی

برنامه بازاریابی شبکه ای برای بسیاری از مردم یک پیشنهاد کسب و کار جذاب است. بازاریابی چند بخشی فرصتی برای شرکت در یک سیستم برای توزیع محصولات به مصرف کنندگان ارائه می‌دهد. بر خلاف فردی که از ابتدا کسب و کار را شروع می‌کند، شرکت کنندگان بازاریابی چند بخشی توسط یک شرکت فروش مستقیم پشتیبانی می‌شوند، که محصولات را تأمین می‌کند و بعضی اوقات نیز دوره‌های آموزشی برگزار می‌کنند.

بازاریابی شبکه ای و شرکت های هرمیMLM and Pyramid Schemes
شرکت هرمی

برنامه بازاریابی شبکه ای و شرکت های هرمی

تفاوت بین برنامه های بازاریابی شبکه ای و شرکت‌های هرمی

برنامه بازاریابی شبکه ای (MLM) و شرکت‌های هرمی می‌توانند بسیار شبیه به هم باشد.

آیا یک شرکت بازاریابی چند بخشی در نظر دارید؟ مراقب باشید. این ممکن است یک کسب و کار قانونی بازاریابی شبکه ای باشد. یا ممکن است یک شرکت هرمی – کلاه‌برداری غیرقانونی طراحی شده برای سرقت پول شما. این مقاله تفاوت بین برنامه نتورک مارکتینگ و شرکت‌های هرمی را توضیح می‌دهد تا بتوانید آن‌ها را از هم تفکیک کنید.

بازاریابی شبکه ای می‌تواند یک چیز خوب باشد.

بازاریابی چند سطحی برای بسیاری از مردم یک پیشنهاد کسب و کار جذاب است. بازاریابی چند بخشی فرصتی  برای شرکت در یک سیستم برای توزیع محصولات به مصرف کنندگان ارائه می‌دهد. بر خلاف فردی که از ابتدا کسب و کار را شروع می‌کند، شرکت کنندگان بازاریابی شبکه ای توسط یک شرکت فروش مستقیم پشتیبانی می‌شوند، که محصولات را تأمین می‌کند و بعضی اوقات نیز دوره‌های آموزشی برگزار می‌کنند.

شرکت های هرمی

شرکت های هرمی

برنامه بازاریابی شبکه ای چگونه کار می‌کند؟

به عنوان یک مشاور یا پیمانکار یا توزیع کننده‌ی بازاریابی چند بخشی (شرکت‌های مختلف آن‌ها با اسامی متفاوت می‌خوانند)، شما با فروش محصولات خود به دیگر شرکت‌های بازاریابی چند سطحی، درآمد کسب می‌کنید. اگر آن‌ها از قبل عضو شرکت بازاریابی چند بخشی شما نباشند، آن‌ها عضو می‌کنید.

علاوه بر درآمد حاصل از فروش خودتان، شما همچنین بخشی از درآمد حاصل از توزیع کنندگانی را که در شرکت عضو کرده‌اید، دریافت می‌کنید (این به عنوان خط پایین شما شناخته می‌شود). اغلب پاداش‌هایی برای فروش مقادیر خاصی از محصول یا ثبت نام تعدادی از اعضای جدید وجود دارد. شما می‌توانید اتومبیل و سفر و همچنین پول نقد کسب کنید. به نظر می‌رسد خوب باشد، مگر نه؟ و بخشی از یک شرکت بازاریابی شبکه ای بودن می‌تواند بسیار شبیه به یک عضو خانواده بزرگ بودن باشد.

برنامه‌های شرکت های هرمی

متأسفانه، هر فرصت بازاریابی شبکه ای، یک فرصت قانونی کسب و کار نیست. بسیاری از طرح‌های هرمی، به تقلب‌هایی که برای کسب پول شما، مبدل شده‌اند.

مانند بازاریابی چند سطحی، شرکت‌های هرمی به استخدام مردم برای تبدیل شدن به توزیع کننده یک محصول یا خدمات بستگی دارد. همانند بازاریابی چند بخشی شرکت‌های هرمی نیز برای ثبت نام تعداد بیشتری کارمند تازه و رسیدن به دستاوردهای خاصی، فرصت‌های خاصی را پیشنهاد می‌دهد.

فرق بزرگ بین شرکت‌های هرمی و بازاریابی شبکه ای این است که نتورک مارکتینگ در کانادا (و بیشتر امریکا) قانونی است، اما شرکت‌های هرمی قانونی نیستند. مشارکت در شرکت هرمی تحت قانون کیفری کانادا جرم است که مجازات آن تا ۵ سال حبس است.

اما برای فردی که به دنبال فرصتی برای کسب و کار است، تشخیص تفاوت بین یک فرصت کاری در برنامه بازاریابی شبکه ای و یک شرکت هرمی، در یک نگاه دشوار است. چگونه می‌توان گفت که این  یک فرصت کسب و کار قانونی و یا کلاه‌برداری است؟

بر خلاف بازاریابی چند سطحی، شرکت‌های هرمی تنها یک هدف دارند

فرق بزرگ بین شرکت‌های هرمی و بازاریابی شبکه ای در روش فعالیت کسب و کار است. کل هدف طرح هرمی این است که پول شما را به دست بیاورد و سپس از شما برای استخدام سایر مکنده‌ها (توزیع کنندگان) استفاده کند.

هدف کلی بازاریابی چند بخشی جابجایی محصول است. نظریه  mlm marketing این است که هرچه شبکه توزیع کنندگان باشد، محصول بیشتری به فروش می‌رسد.

در صورتی که شک دارید پیشنهاد کاری یک بازاریابی چند بخشی باشد و یا یک شرکت هرمی، از این سؤالات به عنوان آزمون اسیدی استفاده کنید:

برنامه های بازاریابی شبکه ای

برنامه های بازاریابی شبکه ای

فهرست برای شناخت یک شرکت هرمی

آیا شما برای تبدیل شدن به یک توزیع کننده ملزم به پرداخت مقدار زیادی پول هستید؟

این درخواست سرمایه گذاری ممکن است در قالب خرید فهرستی از کالاها پنهان شده باشد. مشاغل کسب و کار بازاریابی چند بخشی نیازی به هزینه‌های زیاد راه اندازی ندارند.

اگر مجبور به خرید مقداری کالا باشید، آیا کمپانی کالاهای فروش نرفته را از شما می‌خرد؟

 شرکت‌های قانونی بازاریابی شبکه ای برای حداقل ۸۰٪ مبلغی که پرداخت کرده‌اید، امکان پس گرفتن کالا را فراهم می‌کنند.

آیا بازار فروش برای محصول یا خدمات ذکر شده است؟

بازاریابی چند بخشی بستگی به ایجاد یک بازار برای محصولات شرکت دارد. اگر به نظر نمی‌رسد که تقاضای مصرف کننده برای محصولات شرکت علاقه‌مند وجود داشته باشد، ثبت نام نکنید.

آیا بر استخدام نسبت به فروش محصول یا خدمات تأکید بیشتری وجود دارد؟

به یاد داشته باشید، تفاوت بین بازاریابی چند بخشی و طرح هرمی در تمرکز است. شرکت‌های هرمی بر ثبت نام افراد بیشتر و کسب پول از آن‌ها تمرکز می‌کنند. اگر در یک شرکت تمرکز روی استخدام افراد بیشتر بود، فرار کنید.

دو سؤال بعدی به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید هدف شرکت چیست:

آیا برنامه‌ی شرکت جوری طراحی شده است که شما از جذب افراد جدید پول بیشتری در می‌آورید تا فروش خودتان؟

 این یک نشانه‌ی فعالیت شرکت هرمی است.

آیا شما در ازای جذب افراد جدید پول دریافت می‌کنید؟

یکی دیگر از نشانه‌های شرکت‌های هرمی این است که افرا زیادی در یک شرکت ثبت نام می‌کنند و هیچ کالا و یا خدماتی ارائه نمی‌شود.

شرکت‌های هرمی در مقابل بازاریابی شبکه ای

چگونه از خودتان محافظت کنید

مثل همیشه، هنگامی که شما در حال بررسی فرصت‌های بالقوه کسب و کار هستید، می‌خواهید تمام اطلاعات مربوط به محصولات و عملکرد شرکت بازاریابی چند بخشی را جمع آوری کنید.

دریافت (و خواندن) نسخه کتبی تاریخچه‌ی فروش شرکت، برنامه‌ی کسب و کار و / یا برنامه‌ی بازاریابی.

صحبت کردن با بقیه  مردم، کسانی که تجربه‌ی کار با یک برنامه بازاریابی شبکه ای را دارند و دیدن محصولات برای مشخص کردن اینکه آیا محصولات به فروش می‌روند و آیا کیفیت بالایی دارند.

برای بررسی اینکه آیا شکایتی در مورد این شرکت وجود دارد، بهتر است با اداره کار مشورت کنید.

هنگامی که در مصاحبه‌ی استخدام یک شرکت بازاریابی چند بخشی هستید، با دقت گوش کنید. ادعاهای بامزه برای مقادیر شگفت انگیز پول، نشان دهنده‌ی خطر هستند.

شرکت بازاریابی شبکه ای موفق می‌تواند سودآور و سرگرم کننده باشد، اما متأسفانه، برخی از پیشنهاد شغلی بازاریابی چند بخشی در واقع طراحی شده‌اند تا هم کیف پولتان را خالی کنند و هم رویای شما را برای ایجاد یک کسب و کار از بین ببرند.

منبع : thebalancesmb